Author Topic: Ми требаат германиумски диоди АА  (Read 2179 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Oд што може да извадам германиумски детекторски диоди од врстата АА ?
Благодарам однапред
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Од стари радија со ламби но направени после 60-та година, има во MF трансформаторите и стари телевизори со ламби има доста лемени точка до точка (црни се) и во MF трансформаторите исто. Друг можен извор се стари транзисторски радија (има една диода стаклена за детекција). На друго место не знам каде можеш да најдеш.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аууууу, мене пред околу 4 или 5 години ми требаа вакви (за аналоген VU метар), ама јас ги купив од ЕиП Електроника (не работи повеќе, а може и да е преместена, ако некој знае, нека пише ;)).

За вадење, не знам од кај да извадиш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ја ќе ти дадам, што се секираш, и така ги имам доста ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
фала ти за понудата, ако неможам и неможам да најдам ке ти кажам :) Е сега имам извадено диоди од стар нишки ТВ од 1984та год. Па дали во таквите телевизори имаат дерманиумски АА диоди ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе најди од тоа стаклените не мора да се баш АА, тие прозирните стаклените се германиумски
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
BTW, најчесто имаат син и црн „појас“ околу нив, не портокалов како силициумските (hope it helps) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."