Author Topic: Преработка/доработка на LED сијалица  (Read 1145 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Барем ова треба да стои наместо празен простор под алуминиумскиот држач/панел ;). И вака крева накај 60 степени, ама барем не се 90, 100 ;) :P.



It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Вака отворена ќе ја оставиш? ???
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
да се луфтират

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па кај и е напојувањето??? или на плочката кај што се ЛЕД диодите е напојувањето???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вака отворена ќе ја оставиш? ???

Па не, не планирам во продажба вака да ја давам ;D ;D ;D.

Што има везе ;)... нема сигурно јас да брцам прсти во неа, јас ја правев, а и да ја дадам на некој, само ќе му речам да не ја става на достапност на раце на деца да биде и тоа е тоа ;). Шасијата не е врзана со нулата (винтот) од сијалицата, проверив, врската е пластична ;).

да се луфтират

Да, тоа плус, нормално ;).

па кај и е напојувањето??? или на плочката кај што се ЛЕД диодите е напојувањето???

Да, слично на COB се изведени, еден грец, електролит 6.8uF/400V и драјверот PT4515, толку :).



Работи и без кондензаторот од 6.8uF по грецот, ама трепери, па затоа, подобро е да стои ;).



Овие се оние ефтинине LED сијалици во КАМ што се продаваат, 75 денари една, вреди да се преправи за таа пара ;). Прилично јако светат, 12W им е вкупна моќност на LED-овите, по 1W е една LED диода ;).

Но да, без ладилно тело, откажуваат за неколку месеци :-\... а и логично е, нема кај да се ладат. Конкретно на оваа сијалица, почна да и откажува една LED диода, поради прегревање, па целата сијалица трепереше (пали-гаси по 3, 4 пати во секунда, трепкаше). Не се замарав која LED е бидејќи така правеше само кога ќе загрееше. Ја пробав со ладилново тело, не трепереше и така ја оставив, нека тера така ;).

Најдобро е, ако веќе земате вакви, веднаш да ги модифицирате вака, бидејќи, кога тогаш, ќе откажат, дали за 2, дали за 3 месеци, ќе почне некоја диода да откажува, а вака, со ладилно тело, мака немаат, ќе си тераат практично вечно ;).

Истиот проблем го имаат и LED панелките, ама тие имаат поголема алуминиумска плотна, па подолго ќе траат (година, две, три... зависи), но ако им ставиш и на нив адекватно ладилно тело, и они практично вечно може да тераат :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас од Стокомак земав некои по шеесет и нешто денари, еве ги веќе втора накај трета година тераат и гајле немаат, ко ќе прегорат за тие пари ич не им се замарам, дури нема ни за делови да ги растурам, директ во канта идат :D.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Од ЛЕД панелите трафото гори во 99% од случаите
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас од Стокомак земав некои по шеесет и нешто денари, еве ги веќе втора накај трета година тераат и гајле немаат, ко ќе прегорат за тие пари ич не им се замарам, дури нема ни за делови да ги растурам, директ во канта идат :D.

Евентуално тој драјверот за LED-овите што е, тоа се исплати, може да издржи многу LED во серија, може и custom LED напојувања да си правиш ;).

А за LED сијалиците... јас баш ги земав поскапите, као демек ај, подобри да не се случајно, послаби LED диоди можеби, или помалку греат, поголема ефикасност имаат... изгледа подобри се тие поевтините :D. Земав и такви денес, баш расклопив една, послабо малку светат од овие поскапите, ама па и помалку греат така да, изгледа подолг век имаат :P :D.

Од ЛЕД панелите трафото гори во 99% од случаите

Хм, јас пак друго искуство имам... т.е. не јас лично, вујко ми, ама може само шкарт LED-ови да му се погодиле, кој знае :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."