Author Topic: Електролитски кондензатори, нивен квалитет, социо-економски полемики, итн...  (Read 6710 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Quote
Јас знам како е во Македонија и во Холандија, но гледам дека многу луѓе во Македонија имаат некоја фантазија дека во Холандија и оопшто Европа, се е беспари а платите се по неколку илјади евра за седење дома или во кафиќ по цел ден.
Во Македонија има фамилии кои поминуваат со 5 евра на ден, но има многу повеќе фамилии кои имаат телефони од неколку стотици евра и трошат поповеќеод  5 евра за кафиња и цигари на ден.

Во споредба со висината на платите... апсолутно е ;).

Незнам како мислиш во споредба на платите апсолутно е?
Ако мислиш дека платите се толку големи што се изгледа како беспари, тогаш многу си грешка.

Quote
Јас знам како е во Македонија и во Холандија, но гледам дека многу луѓе во Македонија имаат некоја фантазија дека во Холандија и оопшто Европа, се е беспари а платите се по неколку илјади евра за седење дома или во кафиќ по цел ден.
Во Македонија има фамилии кои поминуваат со 5 евра на ден, но има многу повеќе фамилии кои имаат телефони од неколку стотици евра и трошат поповеќеод  5 евра за кафиња и цигари на ден.

Не, ама многу добро знам колку чинат IT услуги во Европа и кај нас. Прост пример - кај нас, подесување на DC и одржување негово - 500 до 1000 евра месечно (зависи од комплицираност на услугите, при што, се разбира, буквално НАЈКОМПЛИЦИРАНИТЕ се до 1000 евра, меѓу кои спаѓаат и услуги кои нормално, на запад, би ги вкалкулирале како дополнителни услуги, ама кај нас, ајде, може да пројде и со „тапшање по грб“ ::)), плус се бара попуст, тантара пантара, free support, итн. Европа - не праву муабет за под 4000 евра месечно.

Ај да правиме муабет за плата... она што го правам тука, нема теорија под 5000 евра да ме плаќаат во, конкретно, Холандија (сум се распрашувал). Со таа сума на пари месечно, можам да си дозволан стан под кирија и да собирам пари за... било што друго... мој стан таму, пари да праќам тука на фамилија, whatever.

Поентата ми е... не тече мед и млеко, ама генерално земено, е мнооогу подобро од тука што е. На крајот на краиштата, пак ќе повторам, ти си таму и планираш да останеш таму бидејќи е „многу лошо“ ;) (карикирам, се разбира). Не, се разбира дека планираш да останеш таму бидејќи си немаш работа со, прво, луѓе како овде (гагаши, тенедери, партии и се останто), и второ, парите се многу подобри за... па, генерално земено, истиот труд ;).

Чоек, работам freelance (не за Македонски пазар, се разбира LOL :D), знам како е. Направиш нешто плус, бап, плус 100 евра на крај на месец, а не тапкање по грб ::).

Цените на услугите кај нас се како и квалитетот на услугите кај нас, квалитетот константноста и брзината на услугите кај нас не поминува во европа од келнери па до доктори. Секоја чест на исклучоците но се поретки и поретки се. До пред 6 години живеев и работев во Македонија знам како и колку (колку да се помине) се работи.
Незнам што точно работиш, незнам каде и за каква работа си се распрашувал, плата од 5000 евра во холандија можеби ако си CISO со 10+ години работно искуство.
Доколку зимаш 5000евра плата 2000 ќе даваш за данок на државата
Разгледај ги понудите за работа на
Code: [Select]
indeed.nl

 Јас не викам дека Македонија е подобра од Холандија дефинитивно не, само викам дека не е така како што многумина го замислуваат сето тоа.
Тука е многу подобро од Маќедонија бидејки има многу помалку Македонци, доколку народот во Македонија и Холандија си ги замени местата се друго остане исто , за неколку години Македоинија ке стане Холандија а на Холандија ќе ја уништиме.

Quote
Quote
Евтините и неквалитетни делови се користат секаде во светот во уреди од ниска и средна класа, нер само во Макердониа.

Да, само што со 5000 евра месечна плата, па и нема баш да ми биде гајле дали ми се зезнал телевизорот од 200 евра купен пред 2, 3 години. Се зезнал? ОК, је*ига, „баци то смече“, земаме нов :).

Арно ама... тука... ај да пробаме да го поправиме ::)... бидејќи... 200 евра и не се баш малку овде... и јас и ти знаеме дека е така.

Пак ќе кажам ако мислиш дека платите се 5000 евра а цените како во МК или помали некој многу те излажал.

Quote
Незнам за која Македонија зборуваш но кога јас бев последен пат во Март 2021 по пшродавници се продаваат LG, Samsung, Panasonic, се продаваат и брендови само за балканот, но и тука се продаваат евтини брендови кои се со исти квалитет ако не и истите уреди само со друго име.

И јас и ти знаеме дека буквално на три прсти се бројат фирмите кои сеуште немаат поделба на квалитет на производи базирано на местото кое се продава. Скоро сите што ги наведе, освен Samsung, апсолутно имаат Источно-Европски модели, Балкански модели, Руски модели, Западно-Европски модели, итн... и тоа не се делат по друго, туку по квалитет на делови :D. Да, апсолтно, шасиите се тие, ама деловите... знаеме дека не се.


Имам купено Samsung TV на старо од Шведска увезен (сега, баш пред некоја година), работи без проблем веќе 2 години. Пријател купи Samsung кај нас, де немало поддршка за ова, се зезна нешто backlight-от, ајде во сервис, го зема назад, проблем со процесорот, се прегрева, се гаси (smart e), па ај да ставиме ладилно тело, па ај ова... ::)... мислам... за*банции до немај каде.

Funny thing :D, гледам main board од истиот тој TV, нашиов без ладилно тело на CPU, скоро ист модел наменет за продажба во Германија... има ладилно тело ;D ;D ;D... од фабрика, не додаван накнадно, така се продава ;D ;D ;D... да бе, кај нашиве случајно забораиле да им стаат ладилни тела на CPU, кој малер сме значи, да не ти се верува, ц ц ц ц ц ц ;D ;D ;D.

Факт - уредите наменети за продажба на запад се со покавалитетна изработка... барем од "brand name" фирмите (намерно во наводници, бидејќи останаа многу малку фирми кои не се 100 пати прекупени од Кинези и брендот е веќе само машина за правење пари ::))... практично, само Sony... сите останати се помалку или повеќе market place oriented.

Се согласувам дека има многу фирми(скоро сите големи производители) имаат модели за различни пазари.
Тоа е бидејки нема да можат да си ги продадат или наплатат моделите за европа во Македонија. Моделот за Холандија сигурно не се продава за иста цена како и тој во МК, има поквалитетни делови но има и многу поголема цена, цена која никој во МК нема да ја плати.
Многу од БРЕНДОВИТЕ останаа само имињата и тие се лепат на разноразни производи, кој ќе плати. Или една фирма купува повеќе брендови и држи монопол или манипулира со поазарот.

Пак ќе кажам Мазкедонија е далеку од добра држава за живеење, сето тоа е благодарение на луѓето  кои живеат таму.
Се што има или нема во Македонија е благодарение на одлуките кои ги носат Македонците и начинот на кој работат или неработат.
Македонија е држава која има самоуништувачки менталитет, Ние сме лакоми злобни и мрзеливи.

Има една поговорка:
Отишла самовила кај некој дома и му рекла дека ќе му даде се што сака, но на комшијата дупло. "Размислил" типот и потоа рекол, извади ми го едното око.


Што се однесува до Форумот, незнам каква е хиерархијата во администрацијата ниту знам зошто се/беа проблемите помеѓу некои членови во администрацијата.
Живееме во демократско општество, доколку некој мисли дека овој форум не е како што треба може многу лесно и многу брзо да направи сопствен форум и да го направи како што он/она сака или  мисли дека треба.

@bicikle
Мислиш дека само во МК луѓето работат по 2 работи и дека болничките сметки само во МК се големи?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Незнам како мислиш во споредба на платите апсолутно е?

Колку е просечна плата во Холандија?

Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=average+monthly+salary+in+holland
4880 евра ::).

Ајде еве, кирија 1500 евра, то остануваат 3380 за трошење ::).

Цени на производи за преживување (храна).

Code: [Select]
https://www.globalprice.info/en/?p=netherlands/grocery-prices-amsterdam
Code: [Select]
https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Netherlands


Одат до максимум дупло од цените овде, освен сирењето, месото и цигарите. Од друга страна, просечна плата во Холандија е барем 9 пати (сметано со 500 евра... таа плата ја земав за наша „средна вредност“, што и јас и ти знаеме дека не е ::), барем 100 евра пониска од таа е) повисока плата во однос на Македонија ::).

Ако мислиш дека платите се толку големи што се изгледа како беспари, тогаш многу си грешка.

Јас ништо не кажав на памет, ова се online статистики, и јас и ти можеме во било кое време да ги видиме ;).

Цените на услугите кај нас се како и квалитетот на услугите кај нас, квалитетот константноста и брзината на услугите кај нас не поминува во европа од келнери па до доктори. Секоја чест на исклучоците но се поретки и поретки се. До пред 6 години живеев и работев во Македонија знам како и колку (колку да се помине) се работи.

Да, апсолутно, нема збор ;). Но brain drain си го направи своето и погоди кој останаа во Македонија како „експерти“ и луѓе кои навистина гледаа да ја завршат работата ::).

Не правам муабет само за интелектулани кадри, правам муабет за сите кадри кои вредеа... и баремен да си, ако те бива (знаше да направиш шоу, правиш муабет со муштерии, знаеш како да ги натераш да купат уште една пијачка и супер да си поминат вечерта, итн.), аш... тие кадри ги нема веќе во Македонија... и многу јасно зошто ги нема, шо к*р бараат овде ;D.

Незнам што точно работиш, незнам каде и за каква работа си се распрашувал, плата од 5000 евра во холандија можеби ако си CISO со 10+ години работно искуство.

Електро инеженер, 15 години + искуство (не само како електро инженер, туку практично искуство, се на се... не учев јас за електроника и софтвер само на факултет ::)) во RCE, IT, software, servers, DC, Linux, Windows, UNIX (веувал или не, и ова сум го правел, враќал податоци назад од екриптирана 80-ти DEC машина ::)), getting things on track with little as possible downtime... by WHATEVER means NECESSARY... literally... доволно е ова? Да не сакаш CV или linked?

Но, да, немам НИЕДЕН CISCO сертификат... а сепак клиенти се задоволни од мене ::)... да не ти се верува ::).

Сум немал незадоволен клиент до сега, само клиент што му е криво што си одам поради xxx причини и што не верува дека ќе најде адекватна замена за мене... не лажам, ќе ти пратам mail-ови ако сакаш од клиентите, прашај ги за мојот однос со мене и дали биле задоволни од моите услуги. А зошто сум морал да си одам... тоа е веќе друга приказна и само знам една работа - јас НИКОГАШ не сум пишал прв за да понудам услуги по раскинување на односи (договор) со клиент, ОНИ биле тие кои до ден денеска знаат да ме замараат за once in while дополнителни freelance услуги.

Доколку зимаш 5000евра плата 2000 ќе даваш за данок на државата
Разгледај ги понудите за работа на
Code: [Select]
indeed.nl

За жал, не знам Холандски, а немаат сајт на Англиски. Провав со /en/ на крајот од URL-то, ама ми врати error, така да... ако имаат Англиска верзија и им го знаеш URL-то, сподели го ;).

ПС: Google Translate на сајтови правам само ако морам... ако ептен немаат, ОК, и тоа ќе го правам, ама ај, навистина, види дали имаат Англиска верзија, ако имаат, таа прво да ја ѕирнам ;).

Јас не викам дека Македонија е подобра од Холандија дефинитивно не, само викам дека не е така како што многумина го замислуваат сето тоа.

Добро, за ова, се сложуваме... дека има гагаши овде и дека мислат дека мед и млеко тече таму, да, апсолутно дека има и не го негирам тоа ;). Нема збор, така е ;).

Но, дека во споредба истиот труд овде (правам муабет за трудољубовите и оние кои сакаат да напредуваат и да учат... не дека се многу, ама ги има) дека таму се зема доста повеќе... епа извини, ама и тоа е апсолутно точно.

Тука е многу подобро од Маќедонија бидејки има многу помалку Македонци, доколку народот во Македонија и Холандија си ги замени местата се друго остане исто , за неколку години Македоинија ке стане Холандија а на Холандија ќе ја уништиме.

Само да остане на иста географска должина и ширина, верувај нема да се смени ;D ;D ;D. Види ги било кои нации кои се по на југ сите се дилајли... Италијани, Шпанци, Балканци, Арапи, Африканци... „што јужније, то тужније“... не е за џабе кажана оваа поговорка ;).

Муабетот ми е - нека е на север, ако, нека биде... само да не е на југ ;). Освен Австралија и Јужно Афричка Република, друг исклучок и нема.

Но, од друга страна... тие сите се бивши Англиски колонии, така да... можеби и ти држи вода муабетот... можеби муабетот Е нацијата, А НЕ каде се наоѓаат ;)... кој знае... интересна хипотеза во секој случај ;).

Мислам дека е повеќе „муабетот“ до поредокот и како биле поставени работите „на почеток“, кога станале колонии ;). Да ги населеле Турци и Отоманска империја, да, сигурно немало да биде сега работата ваква ;D ;D ;D.

Пак ќе кажам ако мислиш дека платите се 5000 евра а цените како во МК или помали некој многу те излажал.

Епа... ај врати се овде ако не ;D ;D ;D... за никаде е таму, шо не се вратиш ;D ;D ;D.

Ако баба лаже, трап не лаже ;). Те бива, те плаќаат добро, си седиш таму, така ;). Овде (во Македонија) - те бива, се трудиш, добиваш тапшање по грб и... толку ;D ;D ;D.

Факт - да, цените не се исти, баш за се, ама работи за да преживееш... извини вака, ама цените се тука некаде. Ене погоре ставив ликови и сам можеш да видиш. Кило кромид - 2 евра... е је*оте, овде е 50, 60 денари (во Скопје, не знам за околните градови)... ајде, еве, дупло поевтино е, ама платата не ми е дупло повисока, барем 7, 8 пати повисока ми е во однос на оваа тука, така ;) ;D.

Се согласувам дека има многу фирми(скоро сите големи производители) имаат модели за различни пазари.
Тоа е бидејки нема да можат да си ги продадат или наплатат моделите за европа во Македонија. Моделот за Холандија сигурно не се продава за иста цена како и тој во МК, има поквалитетни делови но има и многу поголема цена, цена која никој во МК нема да ја плати.

Извини вака, ама... НИВНО е да понудат... МОЕ е дали ќе купам или не, така ;)?

Зошто Sony се продава прилично лошо во Македонија? Бидејќи знаеме дека се едни од ретките кои немаат различни модели за Америка, Западна Европа, Источна Европа, итн. Но, земеш ли Sony... буквално било што... се знае, практично вечно е ;).

Муабетот ми е... ми се нудат „осакатени“ верзии од слични или исти Западно-Европски производи, ама не ми се нудат "full" верзиите од истите тие производи ???... зошто? Зошто не сум ЈАС оној кој ќе одлучи дали ќе купам шкарт или не?

Од друга страна, евтините Кинески брендови ги има и на запад... со нешто подобри компоненти и дизајн, но ги има. Е сега, таму се нудат поевтините, ама овде поскапите ги нема ??? ;D.

Многу од БРЕНДОВИТЕ останаа само имињата и тие се лепат на разноразни производи, кој ќе плати. Или една фирма купува повеќе брендови и држи монопол или манипулира со поазарот.

Моментално... целата работа се сведува на 5, 6 имиња на пазарот со мнооогу фирми ќерки. Зависи во кој бизнис, ама еве ајде, класични хард дискови... мометално се само две фирми (WD и Seagate) со некој мал конкурент како Toshiba (патем, одлични дискови, дури и ако се за user употреба, одлично искуство имам со нив ;)). Зависи во кој бизнис си, но... генерално земено, работите се делат така моментално. Помина времето на startups во хардвер, моментално го има тоа, ама само во софтвер... или евентуално некој мал пазар за микро-роботи, uni micro-controller board, dev boards и слични работи... да, за тоа пазарот е секогаш отворен, исто како и за класичен софтвер ;).

Поентата ми е... не фрлај пари на бренд... освен ако не си добил одлична реценција за определен производ од тој бренд, и тоа од близок, пријател, со лично негово искуство. Пример, Benq... „одлични монитори правеле“... ::)... дискутабилно, што подразбираш за одличен монитор. На пример, за мене, одличен монитор е некој од кој не ме боли глава :D... до сега, како такви брендови ми се покажале само Fuјitsu и/или Fujistu-Siemens... мада и Phillips, но, да бидам најискрен... глава не ме боли САМО од Fujitsu-Siemens или (сега, по ново, се поделија), Fujitsu. Што прават, како прават со панелите... не знам... само знам дека од нив не ме боли глава :D. Да не правам муабет за опциите за input кои најчесто ги имаат, модели од пред 12, 13 години по default имаат барем VGA и DVI, нешто што повеќето монитори од тој период го немаа ;). Е сега, да, и цената е драстично повисока, ама... ако сакаш да гледаш квалитет, ќе си платиш ;)... нели, како и за се во животот ;).

Така да, добро, а евтинo, скоро никогаш не се погаѓа ;). Да, Benq имаат добри серии (не модели, серии... може да е истиот модел, ама друга серија и друг панел, сметајте и на тоа), ама не им се сите low budget серии добри. Некои се, некои не, зависи што им останало во фабрика на лагер :P :D.

Пак ќе кажам Мазкедонија е далеку од добра држава за живеење, сето тоа е благодарение на луѓето  кои живеат таму.
Се што има или нема во Македонија е благодарение на одлуките кои ги носат Македонците и начинот на кој работат или неработат.

Апсолутно, нема збор ;)... никој не е ни е виновен, сами сме си виновни ;).

Македонија е држава која има самоуништувачки менталитет, Ние сме лакоми злобни и мрзеливи.

Лакоми, да, злоби, да, мрзеливи... би рекол 30/70. Околу 70% мрзеливи, 30% не мрзеливи... не е дека сме мрзливи, дел и од овие 70% би станале не мрзеливи, ама... бараат водство... и тоа не од некој наш, туку од некој странец... секогаш било тука така, а дојде наредба од страна, сите се стројат, а наш даде наредба „шо ???... копук... шо го е*ам, ја татко му го знаев, он на мене ќе ми дава наредби, пфффф ::)“. Е тоа е проблемот тука ::).

Има една поговорка:
Отишла самовила кај некој дома и му рекла дека ќе му даде се што сака, но на комшијата дупло. "Размислил" типот и потоа рекол, извади ми го едното око.

И ете зошто... после век и кусур сме уште во пусто Турско заглавени ::).

Менталитет е... тоа треба мноооогу време за да се смени.

Живееме во демократско општество, доколку некој мисли дека овој форум не е како што треба може многу лесно и многу брзо да направи сопствен форум и да го направи како што он/она сака или  мисли дека треба.

Конкретно на batka ова му беше предложено... другите не изразија желба, инаку, сигурно истото ќе им беше предложено... имаше и други предлози на маса, меѓу кој и овој... одлуката е нивна, никого не фативме за гуша да биде член на администрацијата на elektronika.mk, но да, беше кажано (од моја страна) дека, доколку останат batka и Toma како дел од администрација на elektronika.mk, јас си одам... со тоа што ќе им оставам credentials и се останато што треба за водење на форумот (на тековната администрација)... барем за тековната година (платениот domain и hosting), за наредната, се разбира, нивни е изборот што ќе прават понатаму останатите членови од администрацијата.

Мислиш дека само во МК луѓето работат по 2 работи и дека болничките сметки само во МК се големи?

Конкретно за ова, bicikle нека ѕирне колку кошта радио-терапија за лечење на рак во Америка ;). Better yet, нека ја гледа Brеaking Bad ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
Цените на услугите кај нас се како и квалитетот на услугите кај нас, квалитетот константноста и брзината на услугите кај нас не поминува во европа од келнери па до доктори.

Да, се слагам, овде сме навикнати да е ефтино и како-така да се сработи, и ако сакаш да платиш само ќе ти ги земат парите а пак ќе ти го сработат по наш стандард. Исто е и за робата која е купушваш, па и за електролити. Мајсторот одма ќе ти рече за германија или холандија дека тамо ќе земел х10 пати пари, ама ако го сработи како кај нас од гла ќе му го удрат.  Ова од искуство, и да платиш џабе, пак ќе ти го напраат колку од редот, и нема ни кај да се буниш.
Така е, општеството го правам јас, ти, ГигаВатт, комшијата, брат ти, брат ми, сестра ми, сестра ти, твојата и мојата фамилија, ние истите што не ни чинит, ама ти како единка не мојш ни 2 ца да убедиш дека тоа што прајме не чинит. А има луѓе што се за пример, само си заминаа. Едноставно немаме капацитет да ја поткрениме свеста на некое ниво со кое што ќе можиме да извршуваме основни општествени функции. На пример ко ќе ни поскапат нешто, да се буниме ко французине, да не фрламе ѓубриња, да не се паркираме на вело шатека и да не возиме бицикла на сред улица. Едноставно немаме капацитет да сватиме зошто со бицикла се вози по велопатека а кола се паркира кај што и е местото не на пешачки/велопатека. Толку ни дал Господ, тоа е, џабе и да учиш, мојш да научиш на памет, ама не и да разбериш. Небитно колку се трудиш. ( ова не е лично, него генерално)


Quote
Quote from: dr-mr on 26.06.2021, Saturday, 18:25:14
Мислиш дека само во МК луѓето работат по 2 работи и дека болничките сметки само во МК се големи?

Конкретно за ова, bicikle нека ѕирне колку кошта радио-терапија за лечење на рак во Америка ;). Better yet, нека ја гледа Brеaking Bad ;).
Не, не мислам дека е бесплатно, ама мојш да платиш, ќе ти напраат операција како што треба. Какј нас ако не дајш мито или ако не појш на приватно, тешко тебе.
Од искуство.
Америка колку што знам не ни плаќаат здавство, а овде 14к е магнена на абдомен, 30 на труп, па до 1000 еу, тоа се почетни цени, без дијагноза.
Фиљан чоек пишуваше дека америка направил 6 операции, со цена од 2 500 000 усд и не платил ни цент. Имале некој си фонд, од нешто докторот се откажал и поминал бесплатно.
Овде работиме по 2 работи за да преживееме, тамо со 2 работи имаш далеку повеќе комоција. Имам другари што работат странство (германија, швицарска, небитно), тие тамо црнчат, но овде жените им живеат ко госпоѓи, ни работа ни сабота, децата можат да си дозволат приватни школи и приватно здравство, облека, одмори, коли, све што треба.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не, не мислам дека е бесплатно, ама мојш да платиш, ќе ти напраат операција како што треба. Как нас ако не дајш мито ило акп не ппјш на приватно, тешко тебе.

Тоа да... така е... ама овде за се се подмачкува, па и за во приватно... менталитетот е таков, но и капитализмот си го направи своето и такви останаа работите... тоа е тоа :-\.

Америка колку што знам не ни шлаќаат здавство, а овде 14к е мафнена на абдомен, 30 на труп, па до 1000 еу, пца се почетни цени, без дијагноза.

Кај нив не е задолжително да се плаќа здрвствено, но сите се чипчат за било каков health insurance plan. Зошто? Бидејќи ако одиш се на приватно, една преврска е 100 долари (ако не и повеќе), и тоа, да, прескапо е... но, цените се тие кои се, јасно им е и дека човечки живот вреди најмногу, и затоа ги пукаат цените нагоре до бесвест.

А за овде... да, така е. Цените се превисоки... а додека стигнеш за магнет или КТ на државно, може и да си отидеш ::).

Затоа и секаде кажувам дека решение е приватен здравствен фонд, и да си бирам, каде сакам да се лечам кога мене ќе ми треба, но ако такво нешто направат, ќе колабира државниот здравствен систем и нема да има каде да се лечат оние кои ништо не придонесуваат, а сепак се дел од ова општество (знаеме на кои мислам ::)).

Види, во Америка се навикнати државата да не се грижи за луѓето, тоа кај нив е нормална работа. Овде, бидејќи претходно бевме социјализам, беа навикнати се да им биде сервирано на тацна на луѓево... се... од работа, до бесплатно здрваство, луѓево овде се навикнаа да им биде се изџвакано и за џабе... што не е лошо, во еден социјалистиички систем, се разбира, но кога веќе ќе се прешалташ во капитализам, треба се тоа да замре, т.е. да се реорганизира. Никој не сака да го направи тоа, бидејќи, се знае, наредни избори ги губиш 100%, тоа по дефиниција. И затоа, работите се „клај клај“ ::)... и ќе бидат, уште многу долго време, бидејќи сите оние кои не придонесуваат, а се дел од ова општество, ти се истовремено и гласачи ::).

Фиљан чоек пишуваше дека америка направил 6 операции, со цена од 2 500 000 усд и не платил ни цент. Имале некој си фонд, од нешто докторот сњ пткажал и поминал бесплатно.

Зависи на каков health insurance plan си... подобрите insurance plans, да, покриваат и такви работи, но... најчесто, ниска средна и средна класа, не се на такви insurance plans... тоа се зависи од работодавачот, а и од многу други работи.

А за фондови... и тоа како ќе ти се погоди... ако добиеш од тој фонд, арно, ако не, нема да ти покрие ништо... си конкурираш, исто како и за се друго (работа, грантови, итн.), ако ти одобрат, ти одобрат, ако не... је*ига, ако имаш пари, сам си плаќаш, ако не, ќе си умреш и тоа е тоа...

Овде работиме пп 2 работи за да преживееме, тамо со 2 работи имаш далеку ппвеќе комоција.

Не е баш така ко што мислиш... немаат време кај да се свртат со две работни места, исто како и овде. Единствена предност е што повеќе пари имаш, па и да ти се случи нешто (еве, пари ти требаат за операција или што и да е друго), можеш веднаш да платиш и не му ја мислиш за тоа. Е да, овде, кај 2 работни места имаш, кај не се вртиш дома, кај спиеш по 4, 5 часа на ден, згора на тоа, парите се малку, па ако ти се случи нешто, најверојатно ќе ојдеш јабана :-\. Тоа е единствената разлика. Имаш повеќе пари, па можеш да си приуштиш определени работи кои не би можел овде. Пример, ми текне да земам 3 дена одмор и да си се шетнам до Шпанија... нема проблем, тоа е релативно лесно таму бидејќи имаш пари... овде... знаеме... не е баш така :-\.

Имам другари што работат странство (германија, швицарска, небитно), тие тамо црнчат, но овде жените им живеат ко госпоѓи, ни работа ни сабота, децата можат да си дозволат приватни школи и приватно здравство, облека, одмори, коли, све што треба.

И јас знам такви пријатели и... фала... ако сум решил да живеам со неа, ќе бидам со неа, или она со мене таму (Шведска, Швајцарија, кај и да е) или јас тука со неа, едно од тие две. Ако се земам со план јас да идам во странство и да си „плсескам“ други жени, она тука со други мажи, само на хартија да сме маж и жена, јас пари праќај, она тука троши (практично, и го купувам молчењето за моите глупости таму, а она тука децата ми ги чува ::)), децата ги чува, јас сум „Skype татко“... јас лично викам „е*би му ма*ер на таков живот“.

Знам доста такви парови и за нив тоа е сосема нормално, но, за мене... не...

А за остатокот... да, од финансиски аспект, апсолутно, ОК е се, можат се да си дозволат, и за нив, и за нивните деца, ама... која е поентата ако сум јас како родител и сопруг 3000km од нив.

Имам пријател, така живее, се враќа назад само ако треба уште некое дете да и напраи на жената ::). Три деца има и малку му биле ::)... да, бидејќи ти не ги гледаш, ги гледа жена ти. Знае и да се збуни, да им ги испобрка имињата... не да им ги смени, туку сосема погрешни, други да им даде ::)... значи практично, дали еднаш или два пати неделно им прави муабет преку Skype, Viber, што и да е, и на тоа се сведува неговото родителство... и нормално дека малку ќе му бидат 3, и мене така малку 3 ќе ми бидат ;D ;D ;D. Ако не ги гледам, ехееееееееее, не е проблем и 10 да имам ;D ;D ;D. Само проблемот е што после, ниедно од нив нема да го осеќа како татко него. Кога, тогаш, он ќе се врати назад и после има полна куќа дечиња, пари, се тоа, ама... џабе... ниедно од нив не го почитува, не го сака, не го гушка... а тие врски се оформуваат кога си мал, не на 10, 15 години. Еден ден ќе си отидат, ќе се омажат, оженат, итн., и ти ќе се јачаш „ја се им обезбедив“... да, се од финансиски аспект... од секој дург аспект, џабе се јачаш, и сам знаеш дека работата си ја е*ал :-\.

Љубов и воспитување на далеку не оди ;). Кај и да сте, заедно да сте си ;). Не мора заедно, ама барем во ист град да сте, па да можеш кога ќе посакаш да си ги видиш децата, нели ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
но и капитализмот си го направи своето
тој е дел од менталотетот и од стравот, ако ти е во сеќавање 96 та птотестите за стечај и приватизација исто така влегоја в парламент, но џабе, приватизацијата си помина глатко и неправилно. Народот изгуби надеж и воља. Исто и од мали нозе те учат да поштоваш авторитети само дека се авторитети, да слушаш, да не противречиш и да не препрашуваш.


Quote
Овде, бидејќи претходно бевме социјализам, беа навикнати се да им биде сервирано на тацна на луѓево... се... од работа, до бесплатно здрваство, луѓево овде се навикнаа да им биде се изџвакано и за џабе... што не е лошо, во еден социјалистиички систем, се разбира, но кога веќе ќе се прешалташ во капитализам, треба се тоа да замре, т.е. да се реорганизира.
Апсолуно, ама работата е што грижата престана, а режиските трошоци останаа. Ако веќе здравството е такво какво што е, не ми наплаќај присилно, со мој пари кај сакам ќе одам, кај сакам ќе се осигурам, кое сакам ново,ако имам пари ќе се осигурам, а вака ем ти земаат пари, ем ти бараат 16.000еу за хоспитализација ( за ковид во приватноте така беше). На државна мито ти е упола( ако сакаш на нозе да излезиш) а даваш секој месец пари. Вака ќе си ги збираш, ако сакаш и кај сакаш ќе ги дајш.
Епа порано невработеноста била помала, и немало (т.е. биле помалку) тие што не придонесуваар. Имало систем и функционирал подобро, колку што се моите светогледи :)
Е сега кој план бил чоекот што го спомнав, како што кажа, хуманитарен фонд било тоа. Како што кажа така пренесов, не бев на лице сместо да видам дали е така.
Quote
Не е баш така ко што мислиш... немаат време кај да се свртат со две работни места, исто како и овде
. Не мислам дека имаат време, нити дека така се гледаат деца :) и јаре и паре нема никаде, но овде ем мажот ќе оди 2 смени, ем жената ќе оди на работа, ем па нема да ги видиш саглам децата ем пак посиромаво ќе живееш. Мада со 3 плати се излага на крај.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Незнам како мислиш во споредба на платите апсолутно е?

Колку е просечна плата во Холандија?

Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=average+monthly+salary+in+holland
4880 евра ::).

Ајде еве, кирија 1500 евра, то остануваат 3380 за трошење ::).

Цени на производи за преживување (храна).

Code: [Select]
https://www.globalprice.info/en/?p=netherlands/grocery-prices-amsterdam
Code: [Select]
https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Netherlands


Одат до максимум дупло од цените овде, освен сирењето, месото и цигарите. Од друга страна, просечна плата во Холандија е барем 9 пати (сметано со 500 евра... таа плата ја земав за наша „средна вредност“, што и јас и ти знаеме дека не е ::), барем 100 евра пониска од таа е) повисока плата во однос на Македонија ::).

Ако мислиш дека платите се толку големи што се изгледа како беспари, тогаш многу си грешка.

Јас ништо не кажав на памет, ова се online статистики, и јас и ти можеме во било кое време да ги видиме ;).



Незнам од каде се тие податоци но се тотално неточни, интернетот е полн со глупости и луѓе кои пишуваат свашта за внимание.
Просечната плата во Холандија е околу 2800 евра нето + околу 140евра за за годишен одмор.
Code: [Select]
https://radarplus.nl/modaal-inkomen/
Code: [Select]
https://www.bespaarinfo.nl/modaal-inkomen/
Code: [Select]
https://www.porterenee.nl/verdienen/wat-verdient-de-gemiddelde-nederlander-eigenlijk/
Еве понуди од INDEED за работни места во IT индустријата, платите се бруто.
Code: [Select]
https://nl.indeed.com/jobs?q=it&l=
Quote
Незнам што точно работиш, незнам каде и за каква работа си се распрашувал, плата од 5000 евра во холандија можеби ако си CISO со 10+ години работно искуство.

Електро инеженер, 15 години + искуство (не само како електро инженер, туку практично искуство, се на се... не учев јас за електроника и софтвер само на факултет ::)) во RCE, IT, software, servers, DC, Linux, Windows, UNIX (веувал или не, и ова сум го правел, враќал податоци назад од екриптирана 80-ти DEC машина ::)), getting things on track with little as possible downtime... by WHATEVER means NECESSARY... literally... доволно е ова? Да не сакаш CV или linked?

Но, да, немам НИЕДЕН CISCO сертификат... а сепак клиенти се задоволни од мене ::)... да не ти се верува ::).

Сум немал незадоволен клиент до сега, само клиент што му е криво што си одам поради xxx причини и што не верува дека ќе најде адекватна замена за мене... не лажам, ќе ти пратам mail-ови ако сакаш од клиентите, прашај ги за мојот однос со мене и дали биле задоволни од моите услуги. А зошто сум морал да си одам... тоа е веќе друга приказна и само знам една работа - јас НИКОГАШ не сум пишал прв за да понудам услуги по раскинување на односи (договор) со клиент, ОНИ биле тие кои до ден денеска знаат да ме замараат за once in while дополнителни freelance услуги.

Кога напишав незнам што работиш напишав во смисла на, незнам каква работа и колкава плата би зимал или би ти била понудена во Холандија. Плати од 5000евра има но се многу ретки и се бара огромно искуство и познавање

Quote
Доколку зимаш 5000евра плата 2000 ќе даваш за данок на државата
Разгледај ги понудите за работа на
Code: [Select]
indeed.nl

За жал, не знам Холандски, а немаат сајт на Англиски. Провав со /en/ на крајот од URL-то, ама ми врати error, така да... ако имаат Англиска верзија и им го знаеш URL-то, сподели го ;).

ПС: Google Translate на сајтови правам само ако морам... ако ептен немаат, ОК, и тоа ќе го правам, ама ај, навистина, види дали имаат Англиска верзија, ако имаат, таа прво да ја ѕирнам ;).

Indeed е интернационална страна англиската вберзија ке ти извади понуди од англија.

Code: [Select]
https://nl.indeed.com/Во првото празно поле напиши струка или позиција (IT, Server Administrator, CISCO )и претисни ентер, ќе ти ги извади сите понуди на индеед за Холандија во таа струка/позиција.

Quote
Тука е многу подобро од Маќедонија бидејки има многу помалку Македонци, доколку народот во Македонија и Холандија си ги замени местата се друго остане исто , за неколку години Македоинија ке стане Холандија а на Холандија ќе ја уништиме.

Само да остане на иста географска должина и ширина, верувај нема да се смени ;D ;D ;D. Види ги било кои нации кои се по на југ сите се дилајли... Италијани, Шпанци, Балканци, Арапи, Африканци... „што јужније, то тужније“... не е за џабе кажана оваа поговорка ;).

Муабетот ми е - нека е на север, ако, нека биде... само да не е на југ ;). Освен Австралија и Јужно Афричка Република, друг исклучок и нема.

Но, од друга страна... тие сите се бивши Англиски колонии, така да... можеби и ти држи вода муабетот... можеби муабетот Е нацијата, А НЕ каде се наоѓаат ;)... кој знае... интересна хипотеза во секој случај ;).

Мислам дека е повеќе „муабетот“ до поредокот и како биле поставени работите „на почеток“, кога станале колонии ;). Да ги населеле Турци и Отоманска империја, да, сигурно немало да биде сега работата ваква ;D ;D ;D.

Според мене не е до местото до Менталитетот и Културата е.
Некои имаат  менталитет на надградување, усовршување, подобрување, растење а некои како Маќедонија се едноставно паразити.
Која држава чија колонија била не е важно, и Индија била Англиска и Холандска колонија па не е Австралија, туку е нужник.


Quote
Пак ќе кажам ако мислиш дека платите се 5000 евра а цените како во МК или помали некој многу те излажал.

Епа... ај врати се овде ако не ;D ;D ;D... за никаде е таму, шо не се вратиш ;D ;D ;D.

Ако баба лаже, трап не лаже ;). Те бива, те плаќаат добро, си седиш таму, така ;). Овде (во Македонија) - те бива, се трудиш, добиваш тапшање по грб и... толку ;D ;D ;D.

Факт - да, цените не се исти, баш за се, ама работи за да преживееш... извини вака, ама цените се тука некаде. Ене погоре ставив ликови и сам можеш да видиш. Кило кромид - 2 евра... е је*оте, овде е 50, 60 денари (во Скопје, не знам за околните градови)... ајде, еве, дупло поевтино е, ама платата не ми е дупло повисока, барем 7, 8 пати повисока ми е во однос на оваа тука, така ;) ;D.

Пак ќе кажам никогаш не реков дека Маќедонија е подобра за живеење од Холандија.
За мене парите не се единствената причина која Македонија не ја бива.
Македонија нема пари бидејки народот е таков каков што е а не обратно.

Quote
Се согласувам дека има многу фирми(скоро сите големи производители) имаат модели за различни пазари.
Тоа е бидејки нема да можат да си ги продадат или наплатат моделите за европа во Македонија. Моделот за Холандија сигурно не се продава за иста цена како и тој во МК, има поквалитетни делови но има и многу поголема цена, цена која никој во МК нема да ја плати.

Извини вака, ама... НИВНО е да понудат... МОЕ е дали ќе купам или не, така ;)?
Извини така но зошто некој би носел производи кој скоро никој не ги бара и неможе да си ги дозволи, ако просечната плата е 500евра зошто би  ги полнеле рафтовите со производи од по неколку илјади евра?
Секој паметен бизнисмен го познава пазарот во кој е, куповната моќ и побарувачката на потрошувачите и го носат тоа што се продава. Ако се функционира на начинот: нивно е да понудат, во Македонија ќе нема игла каде да падне се ќе биде полно со производи.

Quote
Зошто Sony се продава прилично лошо во Македонија? Бидејќи знаеме дека се едни од ретките кои немаат различни модели за Америка, Западна Европа, Источна Европа, итн. Но, земеш ли Sony... буквално било што... се знае, практично вечно е ;).
Sony се продава прилично лошо бидејки ретко кој во Македонија сака да плати за квалитет, сите/скоро сите сакаат најдоброто за безпари или скоро безпари.
Сакаат Sony по цена на Fuego, е нема.

Quote
Муабетот ми е... ми се нудат „осакатени“ верзии од слични или исти Западно-Европски производи, ама не ми се нудат "full" верзиите од истите тие производи ???... зошто? Зошто не сум ЈАС оној кој ќе одлучи дали ќе купам шкарт или не?

Од друга страна, евтините Кинески брендови ги има и на запад... со нешто подобри компоненти и дизајн, но ги има. Е сега, таму се нудат поевтините, ама овде поскапите ги нема ??? ;D.
Се нудат осакатени поевтини верзии бидејки тие се бараат или се во таа ценова група која најмногу се продава/бара во Македонија, исто така пазарот е мал а побарувачката за квалитет уштепомала, не им се исплати да носат производи кои не се купуваат/бараат.
Во Холандија пазарот е скоро 10 пати поголем, и куповната моќ е поголема, и менталитетот е друг.
Тука ќе го платат и сакаат да трае кај нас не сакаат да платат а скаат да трае.

[/quote]
Македонија е држава која има самоуништувачки менталитет, Ние сме лакоми злобни и мрзеливи.

Лакоми, да, злоби, да, мрзеливи... би рекол 30/70. Околу 70% мрзеливи, 30% не мрзеливи... не е дека сме мрзливи, дел и од овие 70% би станале не мрзеливи, ама... бараат водство... и тоа не од некој наш, туку од некој странец... секогаш било тука така, а дојде наредба од страна, сите се стројат, а наш даде наредба „шо ???... копук... шо го е*ам, ја татко му го знаев, он на мене ќе ми дава наредби, пфффф ::)“. Е тоа е проблемот тука ::).
[/quote]
70% Значи мнозинството од населението е мрзеливо.
Кој и да дојде и од каде и да дојде нема да помогне, сите се стројат пред вратата на странецот да ги оговараат и напаѓаат другите работници за да они изгледаат добри и пријателски према странецот.

Quote
Има една поговорка:
Отишла самовила кај некој дома и му рекла дека ќе му даде се што сака, но на комшијата дупло. "Размислил" типот и потоа рекол, извади ми го едното око.

И ете зошто... после век и кусур сме уште во пусто Турско заглавени ::).

Менталитет е... тоа треба мноооогу време за да се смени.

Ништо не се менува само по себе, треба да сакаме да се смениме и да работиме на тоа. Во Македонија ретко кој сака и работи на тоа, сите ги обвинуваат другите и чекаат нмекој друг да им ги реши проблемите.

Quote
Мислиш дека само во МК луѓето работат по 2 работи и дека болничките сметки само во МК се големи?

Конкретно за ова, bicikle нека ѕирне колку кошта радио-терапија за лечење на рак во Америка ;). Better yet, нека ја гледа Brеaking Bad ;).
Не радио терапија, нека ѕирне осноивни работи, колку кошта повикување брза помош или пораѓање.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
Не радио терапија, нека ѕирне осноивни работи, колку кошта повикување брза помош или пораѓање.
овде 300 еу е онака акушерот да се почастел. Инаку нека црка жената. Плус што зема плата докторот (што секако дека е во ред) плус плаќа фондот и тн... Додуша до пред некое време беа многу мизерни платите на специјализантите, сега ги кренаа на 1500 еу, што е подруго. Операција на лакт во мк е 57.000 ден на државна, плаќаш 10% партиципација, а пожелно е и докторот да го почастиш да не ти стои детето 5 саати опијането а да не дојде доктор, или да му зарасне ракатака на криво па на ново да го кршат. Бра ми лежеше во охрид, имаше многу такви случаи. и деца и повозрасни. Америка знаеш на што си, и можеш со парите кај сакаш и ккао сакаш да си плаќаш или да не си плаќаш осигурање.
Quote
Ништо не се менува само по себе, треба да сакаме да се смениме и да работиме на тоа. Во Македонија ретко кој сака и работи на тоа, сите ги обвинуваат другите и чекаат нмекој друг да им ги реши проблемите.
Е ај како да ги натераме ( и сами да се натераме) да сакаме да смениме нешто?
имам братучед кој програмира за холандези, и зема 4500 еу плата, па дали нето или бруто не препрашав дека не ме занимаше. 27-8 години е.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве понуди од INDEED за работни места во IT индустријата, платите се бруто.
Code: [Select]
https://nl.indeed.com/jobs?q=it&l=

Епа... добро, зошто си сеуште таму, побогу ;D ;D ;D.

По ова што јас гледам, нема поента... ако кирија ми е 1500 евра, а плата ми е 2000 евра (од прилика, на крај толку ќе му се фати нето, ако бруто ми е 2500), со 500 евра, овде не се излегува на крај, а не па во Холандија ;D.

Ама ете, сепак таму си ;). Значи, има некоја причина, нели ;).

Кога напишав незнам што работиш напишав во смисла на, незнам каква работа и колкава плата би зимал или би ти била понудена во Холандија. Плати од 5000евра има но се многу ретки и се бара огромно искуство и познавање

Ми било понудено и x3 од тоа... нето... мада не во Холандија, во Шведска... и не за IT работно место, за RCE/coding работно место...

Зошто го одбив... тоа е веќе друга приказна :(...

Indeed е интернационална страна англиската вберзија ке ти извади понуди од англија.

Извини, прв пат слушам за неа... навистина, никогаш не сум ја користел, генерално земено, за вакви работи барем, исклучиво користам само пребарувач.

Code: [Select]
https://nl.indeed.com/Во првото празно поле напиши струка или позиција (IT, Server Administrator, CISCO )и претисни ентер, ќе ти ги извади сите понуди на индеед за Холандија во таа струка/позиција.

Мхм, да, скопчав како оди ;).

Интересно, оди во bookmarks ;).

Според мене не е до местото до Менталитетот и Културата е.
Некои имаат  менталитет на надградување, усовршување, подобрување, растење а некои како Маќедонија се едноставно паразити.
Која држава чија колонија била не е важно, и Индија била Англиска и Холандска колонија па не е Австралија, туку е нужник.

Добро, да, држи вода... така е.

Да бидеме искрени, да, никогаш овде не се наградувале оние кои се трудат и напредуваат, се разбира, кајмакот го кркал нивниот директор, претпоставен, цимер, колега, сопружник, итн.

Така да... да, апсолутно логично е тие луѓе да сакаат да се селат во места каде што ќе им се наградува нивниот труд, истрајност, трпение, надградување, итн.

Но, што е тука е... менување, нема... факт... век и кусур имавме да се смениме, последниве 30 години сме (као демек ::)) независна држава... џабе... пак истата песна се свири како од пред 100 години во пусто Турско ::).

Пак ќе кажам никогаш не реков дека Маќедонија е подобра за живеење од Холандија.
За мене парите не се единствената причина која Македонија не ја бива.
Македонија нема пари бидејки народот е таков каков што е а не обратно.

Најискрен да бидам... моментално... и пониска плата да ми дадат, само да можам да си дозволам да живеам и да плаќам кирија... ќе одам во БИЛО КОЈА цивилизирана земја, освен оваа... буквално било каде... само не овде.

Те разбирам од тој аспект... апсолутно, верувај... а и оние кои се иселуваат, да, не е единствената причина парите... и ти и јас го знаеме тоа ;).

А дека народот е таков... да, и тоа држи вода... зошто не садам краставици со наши... или не со било кои наши... некои, ретки исклучоци, да, ама со било кого... апсолутно не. Како што рече, народот е таков... да бевме саглам, до сега одамна ќе летаа глави и сценарија како она со Чаушеску ќе беа пројдени барем 2, 3 пати... плус, на секој нов кој ќе дојдеше на власт, два пати ќе помислеше пред да направеше нешто, но... такви сме какви што сме... има исклучоци, но толку пати се имаат изгорено со наши, што сега и на јогурт дуваат (зборувам за мене, се разбира ::)).

Извини така но зошто некој би носел производи кој скоро никој не ги бара и неможе да си ги дозволи, ако просечната плата е 500евра зошто би  ги полнеле рафтовите со производи од по неколку илјади евра?

Па нели овде има олигарски, молигарски, луѓе кои си ги пуштаат нозете повеќе од должината на чергата (т.е. ќе земе кредит за да земе телевизор од 2000, 3000 евра, ама нема гаќи асални на себе) :D? Ако не повеќе, барем некој таков сигурно ќе се најде да купи нешто такво, нели ;)?

И никој не кажа да полнат рафтови, но да има избор. Никој не рече продавнициве да донесат 200 телевизори од 5000 евра, ама можат барем 2, 3 да донесат, нели ::). А ни толку нема на избор ::).

Секој паметен бизнисмен го познава пазарот во кој е, куповната моќ и побарувачката на потрошувачите и го носат тоа што се продава. Ако се функционира на начинот: нивно е да понудат, во Македонија ќе нема игла каде да падне се ќе биде полно со производи.

Секој „бизнисмен“ во Македонија е апсолутно само локален препродавач, ништо повеќе. Јас не чув за еден бизнис кој успеал надвор од Македонија ::). Епа извини, ама тоа не се бизнисмени, тоа се луѓе кои, да, генерално земено, добро играат на локалниот пазар, ама немаат м*да да играат на глобалниот... викаш добар бизнисмен си? Ајде пробај се надвор од држава со 2 милиони (на папир само) ;). Е тоа е бизнисмен, а не квази-бизнисмени, од кои, да бидеме искрени, дури и премногу има на Балканов ::).

А околу тоа дека нема да има игла кај да се фрли... де бе, ко ние да немаме хангари ;D ;D ;D... ко да нема кај да се стави опрема кај нас, па ќе нема игла кај да се фрли ;D. Па никој не рече да се донесат 1000 подморници со нуклеарки во нив, ама и да ги донесат... ако сакаш, одма ќе ти дадам барем неколку локации на Maps на кои може слободно да се стават ;).

Муабетот е - не им се носи роба кој им е „ризична“ (може ќе се продаде, ама... за година или две, не веднаш). Кај нас, се знае, се сака да се направи брза пара, ако има ризик дека нема да се продаде во наредните 3, 4 месеци, не се носи. Секогаш било така, секогаш ќе биде така ;).

Sony се продава прилично лошо бидејки ретко кој во Македонија сака да плати за квалитет, сите/скоро сите сакаат најдоброто за безпари или скоро безпари.
Сакаат Sony по цена на Fuego, е нема.

А зошто е тоа така? Бидејќи куповната моќ ни е онаа која што ни е - компир ;).

Од друга страна, се согласивме зошто е тоа така, народот си е сам крив ;).

А генерално, може да добијат квалитет за безпари, односно за скоро безпари ;)... ене го Амит во Синѓелиќ. Се носи од запад (Швајцарија, Шведска, Данска, Германија...), од комбајн, до вокмен ;). 46" Sony телевизор земав од таму пред 3 години на старо (не smart, класичен, ама ене го, си тера... да не правам муабет за квалитетот на сликата и панелот, било кој друг бренд е само бледа копија, сигурен сум дека веќе го знаеш ова ;)). Ама... пак, народот е проблем :-\... „па сега кој ќе оди до таму, па има ли попуст, па до кога работи, па зашто не работи во недела, па нема ли повеќе модели, па ќе треба секој викенд да одиме, па...“ ::)... епа ако може некој дома да ви го донесе и пари да ви даде што сте го земале, надобро ќе беше, нели ::).

А сум го нудел чоеков како алтернатива за она што кај нас е шкарт. Ќе ги прашаш по неколку месеци „абе што направи со ова, си зема телевизор од кај Амит :)?“, „не бе брат, батали, ново си е ново ;)“... епа, ново Fuego и старо Sony... извини вака, ама во секој момент ќе се фатам за старото Sony, ама... кој да слуша... ј*бига ::).

Се нудат осакатени поевтини верзии бидејки тие се бараат или се во таа ценова група која најмногу се продава/бара во Македонија, исто така пазарот е мал а побарувачката за квалитет уштепомала, не им се исплати да носат производи кои не се купуваат/бараат.
Во Холандија пазарот е скоро 10 пати поголем, и куповната моќ е поголема, и менталитетот е друг.
Тука ќе го платат и сакаат да трае кај нас не сакаат да платат а скаат да трае.

И уште една работа - тука се очекува да трае вечно ;D. „Ехееее, знаеш јас на времето, кога купив Ei-Nis, абе 20 години, без мука, само контакти прелемував ;)“... епа деде, тоа време одамна пројде ::). Прво, ни оддалеку толку комплицирани не беа уредите, второ, не се сведуваше шасија на 10x10cm плочка ::).

И пак очекуваат да трае 20 и кусур години ::)... извини, ама нема да трае ни пола од тоа, је*ига... и најскапиот да е, повеќе од 15 години животен век (нормално, без да работи 24/7, што е сосема нормална работа во Македонија ::)... кај нас, не знаат што да прават ако немаат телевизор ::)) нема да има... едноставно, работите се многу многу поразлични од пред 30 и кусур години, особено од аспект на техника и технологија и... тоа е тоа... ама иди објасни му го тоа на некој деде со средно семкарско кој мисли дека дипломирал на MIT ::).

И да, тоа е главниот проблем овде, луѓето... иако има онакви кои имаат нормални сваќања и размислуваат со мозок, а не со бубрег, најголемиот дел не размислуваат ни со малата глава, но... што е, тука е... Македонија и се е можно ::).

70% Значи мнозинството од населението е мрзеливо.

Добро, да... нема збор, така е... сепак е мнозинство... колку да сакам сам на себе да си го признаам тоа или не ::) :P :D.

Кој и да дојде и од каде и да дојде нема да помогне, сите се стројат пред вратата на странецот да ги оговараат и напаѓаат другите работници за да они изгледаат добри и пријателски према странецот.

Повторно... колку и да сакам да си го признаам ова или не... да, факт, така е...

Ништо не се менува само по себе, треба да сакаме да се смениме и да работиме на тоа. Во Македонија ретко кој сака и работи на тоа, сите ги обвинуваат другите и чекаат нмекој друг да им ги реши проблемите.

Не дека нема луѓе кои не сакаат да работат на тоа, ноооо... за жал, премалку се и поради константниот негативизам кон овој позитивен став кои го добиваат од околината („абе... дај не си прави бакрачи на глава... ќе студирал, пфффф ::)... зашто не земеш да се дрогираш ко сите нормални деца ::)“), решаваат да го направат она што и многу други пред нив го направиле - fuck this shit, I'm outta here. Ј*бига, ама на тоа се сведува долгорочната стратегија на оние со малку повеќе акл ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
овде 300 еу е онака акушерот да се почастел.

Прашај колку е во Европските држави ;). Сакаш тој и тој акушер/доктор/професор да те породува? Извини вака, си има тарифа ;). Ако сакаш за џабе (т.е. она што ти е според твојот insurance plan), кој е на смена тој :). Ако заебе работа, заебе, можеш да го тужиш, исто како и тука ;).

Сакаш добра услуга? Ќе си платиш ;). И ние плативме за сопругата, је*ига ;). Само што, на запад, си има тарифник за тие услуги, а овде... нема ::)... а мене ако ме прашаш, треба да има.

Зошто ти го бараш баш Тошо да ти го среди телевизорот? Бидејќи знаеш дека Тошо ги средува работите како што треба, а Цацко, за*бава, на-врат-на-нос ги средува. Сакаш Тошо да ти го среди и спремен си да платиш повеќе него на Цацко, така? Епа и овде важи истото ;).

Инаку нека црка жената.

Извини вака, ама и сам знаеш дека не е така ;). Или, ако било стварно така,тогаш... си платил погрешен акушер, што друго да ти кажам :D. Си требал да се распрашуваш, бидејќи кај нас, нема тарифник за тие услуги, луѓе се распрашуваат. You should've done more research ;).

Плус што зема плата докторот (што секако дека е во ред) плус плаќа фондот и тн...

Ако било во државно, има само плата од државата, нема ништо од фондот... тоа се подразбира - ако е државно, службеникот (кој и да е, лекар, што и да е) зема само плата, толку. Тоа за со фондот, важи само за приватни ординации КОИ ИМААТ склучено договор со фондот ;). За оние кои немаат, се знае - си ја плаќаш цела сума според нивниот трафник од џеб, т.е. приватно ;).

Додуша до пред некое време беа многу мизерни платите на специјализантите, сега ги кренаа на 1500 еу, што е подруго.

ВМРО почнаа да ги креваат, СДС продолжија... правилна одлука, барем според мене... но одлуката не беше социјална (леле, глеј ги, немаат пари :'(), туку беше апсолутно политичка - немаше веќе кој да им работи ::). Во приватни болници и клиники, нудеа мноооогу повеќе, да не правиме муабет за Германија и останати западни држави. Практично одлуката беше следна - еве ви нешто кеш плус, ве молиме останете, нема да има кој да ги лечи будаливе овде :-\... како така, нешто знаете, прикрпете ги, иначе, ќе пропадне фондот и сите ќе го ругаат државното здравство :-\, а ние се дичиме на тоа ;).

Операција на лакт во мк е 57.000 ден на државна, плаќаш 10% партиципација, а пожелно е и докторот да го почастиш да не ти стои детето 5 саати опијането а да не дојде доктор, или да му зарасне ракатака на криво па на ново да го кршат.

Прво, 57.000 е НИШТО за здравјето на моето дете ;). Си размислил некогаш така?

Второ, плаќаш само 5.700 за операцијата... ништо повеќе од тоа ;)... што е ЏАБЕ за таква операција.

Трето, може и таа сума да не ја плаќаш ;). Си расмислил некогаш да станеш крводарител и да биде детето осигурано преку тебе ;)? Јас сум ;).

Четврто, и x5 од 57.000 ќе дадам ако знам дека ќе ја заврши работата како што треба докторот, а не само частење... животот и здравјето, особено на моите деца, немаат цена... тоа е мое мото.

Америка знаеш на што си, и можеш со парите кај сакаш и ккао сакаш да си плаќаш или да не си плаќаш осигурање.

За ова барем се сложуваме, нема збор, private medical insurance funds are the way to go ;)... барем во капитализам ;).

Е ај како да ги натераме ( и сами да се натераме) да сакаме да смениме нешто?

Ако ти чини ко што е, тогаш не гледам причина да се буниш за ниедна од овие работи ;).

Еве, најискрено, јас сум апсолутно за тоа цел државен здравствен систем да се прешалта на приватни здравствени фондови, но дур не се случи тоа... апсолутно немам намера да мрчам ако акушерот/докторот/професорот барал плико со 300, 400, 500 евра... апсолутно не. Па и да не бара, РАДО ќе му ги дадам ;)... јас, лично на моја рака. Зошто? Ми донел живот на овој свет, причина за која да имам сила да живеам понатаму... тоа не може да ми го даде ни Тошо, ни Цацко... никој со средно семкарско ::).

Од друга страна, да, тие пари можеби и ќе бидат фрлени, можеби и ќе тргне се наопаку, но... ј*бига... си одлучил да живееш во Македонија... deal with it ;). На запад, си постојат протоколи за овие работи (when sh*t happens), кај нас, бидејќи се тоа со частење, пликоа, итн., оди под маса... ј*бига, немаш кој знае каков избор.

Но, пак ќе речам, иако апсолутно си знаел каков ќе биде животот тука, ТВОЈА била одлуката да останеш тука... твоја и ничија друга... исто како што е моја одлуката да живеам тука... колку и да сум одел против мојата волја, тогаш кога сум ја направил таа одлука, сум сметал дека сум имал прилично добра причина да живеам тука, без разлика на моменталната ситуација... и пак ако треба да ја донесам таа одлука, оваа, истата, пак ќе ја донесам, така да... нема за што да се жалам... работите се shit, је*ига, man up and deal with it.

имам братучед кој програмира за холандези, и зема 4500 еу плата, па дали нето или бруто не препрашав дека не ме занимаше. 27-8 години е.

Убава сума ;)... повеќе ќе зема во МК ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
Секој „бизнисмен“ во Македонија е апсолутно само локален препродавач, ништо повеќе. Јас не чув за еден бизнис кој успеал надвор од Македонија ::). Епа извини, ама тоа не се бизнисмени, тоа се луѓе кои, да, генерално земено, добро играат на локалниот пазар, ама немаат м*да да играат на глобалниот... викаш добар бизнисмен си? Ајде пробај се надвор од држава со 2 милиони (на папир само) ;). Е тоа е бизнисмен, а не квази-бизнисмени, од кои, да бидеме искрени, дури и премногу има на Балканов ::).
Имат и такви :D

Quote
Според мене не е до местото до Менталитетот и Културата е.
Некои имаат  менталитет на надградување, усовршување, подобрување, растење а некои како Маќедонија се едноставно паразити.
системот е таков, ти ако немаш потенцијал во било какви услови пак ништо нема да биде, но ако имаш потенцијал ти требаат услови. Значи, треба некој на 7,10,13,18 години да те насочи, да ти каже како стојат работите. Никој кадар не го прави тоа, ретко, од 15 професори 1 можда, и тој ќе се изгуби. Никој не би работел ако не би морал, или ако не ти всади љубов некој према нешто, па да се надоградуваш. Природно и интутивно е да го одбериш полесниот пат.
Овде повеќето мајстори гледаат како да те заебит, како да ти наплатит повеќе материјал, како да сработит полесно а не како што си му платил, и ти мораш да си претпазлив. Во странство иди фирма во контрола и ако не сработил за тоа што е платен, на*бал. Овде му даваш пари на рака, ни можеш да докажиш дека пари си дал, ни дека фиљан мајстор ти поправал. Па за катализаторите, аууу, маме е*аа. Страшно.

Quote
Извини вака, ама и сам знаеш дека не е така ;).
Ако не платиш ми беше поентата.

Quote
Прашај колку е во Европските држави ;). Сакаш тој и тој акушер/доктор/професор да те породува? Извини вака, си има тарифа ;). Ако сакаш за џабе (т.е. она што ти е според твојот insurance plan), кој е на смена тој :). Ако заебе работа, заебе, можеш да го тужиш, исто како и тука ;).
Ако сакаш тој и тој да те пораѓа и овде ќе си доплатиш, имаш опција, и тоа е во ред, не е во ред што нема тарифа и тие се црни пари, од друга страна те поштедиле од данок, што е ок.
Епа поентата е што тамо некаде кој и да е тамоо некаде на смена голема е веројатноста дека ќе те среди како што треба, овде е обратно. Тоа што е правило некаде кај нас е исклучок и обратно. Инаку мислам дека нас странциве, поготово со социјален број не гледаат како онака, дај на студентите нека вежбаат. На другарка во швецка и се деси да и заборават парче плацента. Па сега ти види. Не знам како е иностранство, ама овде да тужиш доктор е утопија.
Quote
Ако било во државно, има само плата од државата, нема ништо од фондот... тоа се подразбира - ако е државно, службеникот (кој и да е, лекар, што и да е) зема само плата, толку. Тоа за со фондот, важи само за приватни ординации КОИ ИМААТ склучено договор со фондот ;). За оние кои немаат, се знае - си ја плаќаш цела сума според нивниот трафник од џеб, т.е. приватно ;).
Ако не му чинит, нека не работит, нека работит нешто друго, нека се бинит, пациентите не го уредуваат колачот од фондот.

Quote
ВМРО почнаа да ги креваат, СДС продолжија... правилна одлука, барем според мене... но одлуката не беше социјална (леле, глеј ги, немаат пари :'(), туку беше апсолутно политичка - немаше веќе кој да им работи ::). Во приватни болници и клиники, нудеа мноооогу повеќе, да не правиме муабет за Германија и останати западни држави. Практично одлуката беше следна - еве ви нешто кеш плус, ве молиме останете, нема да има кој да ги лечи будаливе овде :-\... како така, нешто знаете, прикрпете ги, иначе, ќе пропадне фондот и сите ќе го ругаат државното здравство :-\, а ние се дичиме на тоа ;).
Ако не го бива, ј*бг, поарно нека пропадне него да влечи надоле, а и нас сосе него.

Quote
Четврто, и x5 од 57.000 ќе дадам ако знам дека ќе ја заврши работата како што треба докторот, а не само частење... животот и здравјето, особено на моите деца, немаат цена... тоа е мое мото.
е ај сега кожата да ми ја одери.
Quote
Второ, плаќаш само 5.700 за операцијата... ништо повеќе од тоа ;)... што е ЏАБЕ за таква операција.
И плаќаш осигурање, плус само со тие 5.700 знаеме дека ништо не правиш, да не се лажиме :)
Инаку да, сум крводарител, но од хумани причини, не за да не плаќам, докторите треба да земаат плата. Тешка, напорна и пожртвована работа е. Филан чоек што прајше wipple операција првото дете го напрај на 50 години. натака да не објаснувам. Е сега кај одат тие 57.000 не знам.

Quote
јас, лично на моја рака. Зошто? Ми донел живот на овој свет, причина за која да имам сила да живеам понатаму... тоа не може да ми го даде ни Тошо, ни Цацко... никој со средно семкарско ::).
убо, си имал си дал, овие што немаат нека да цркнат требит? а ги има многу и тие се пак производ на системот, на општеството.

Quote
Убава сума ;)... повеќе ќе зема во МК
во мк е, но работи за странци, и работи 12-16h.

Quote
Тоа да... така е... ама овде за се се подмачкува, па и за во приватно... менталитетот е таков, но и капитализмот си го направи своето и такви останаа работите... тоа е тоа :-\.
После нереална сума на пари однапрет уплатени одме сте пријатели xD

Quote
И уште една работа - тука се очекува да трае вечно ;D. „Ехееее, знаеш јас на времето, кога купив Ei-Nis, абе 20 години, без мука, само контакти прелемував ;)“... епа деде, тоа време одамна пројде ::). Прво, ни оддалеку толку комплицирани не беа уредите, второ, не се сведуваше шасија на 10x10cm плочка ::).

Порано очекувале да свирит радио/плоча/касета и толку. Сега очекуваат ваков звук, таква компресија, онаков да/ад конвертер, блутут, вифи, ко ќе бил на гости да го пуштит бољерот за ко ќе дојт дома да му е топола водата и певаљка да го чекат в капатило итн за истите пари.
Еве еден дечко што го зборува истото за авто индустријата, што е многу исто. Колата заменија со аудио систем, поклопецот за термостат ( спомнат во видеото) со кондензатор и ќе се доловит моментот што сакав да го кажам дека порано правеле подобри кондензатори. W124 караван(mercedess-benz) гаражирана, редовно одржавана, редовно перена зимно време ( солта ги кородира праговите) и после 30-40 години изгледаше фабрика, но споменати се причините и зошто би купиле нова кола.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имат и такви :D

Можеби, не знам, јас лично немам чуено.

системот е таков, ти ако немаш потенцијал во било какви услови пак ништо нема да биде, но ако имаш потенцијал ти требаат услови. Значи, треба некој на 7,10,13,18 години да те насочи, да ти каже како стојат работите. Никој кадар не го прави тоа, ретко, од 15 професори 1 можда, и тој ќе се изгуби. Никој не би работел ако не би морал, или ако не ти всади љубов некој према нешто, па да се надоградуваш. Природно и интутивно е да го одбериш полесниот пат.

Поентата е да се смени системот... што нема да се случи... циклусот е тој и се повторува од генерација на генерација, со тоа што работите сега се далеку полоши во однос на она што беа порано, но... што е, тука е, тоа е тоа.

А за природно и интуитивно... зависи од карактер... јас ретко кога сум го правел тоа, не поради друго, бидејќи знам дека иако е полесен, нема во иднина да ми треба многу, т.е. ништо ново нема да научам.

Ако не платиш ми беше поентата.

Е да бе, ене гледам, породилно на државна и во Чаир, преполни се со мртви родилки :D.

Не зезај, и да не платиш ќе добиеш услуга ;). Колку ќе биде квалитетна... е тоа е веќе друго прашање. Не значи дека родилката ќе умре, но дека можно е да има компликации и оној кој ја пораѓа, да не даде се од себе, да, така е, можно е тоа да се случи.

И затоа си плаќаш ;).

Ако сакаш тој и тој да те пораѓа и овде ќе си доплатиш, имаш опција, и тоа е во ред, не е во ред што нема тарифа и тие се црни пари, од друга страна те поштедиле од данок, што е ок.

Па за тоа правам муабет ;). Треба тоа да се воведе и кај нас, а не само на запад... сакаш искусен акушер? Бујрум, ќе си платиш ;). Ако не, кој е на смена, тој, кој ќе ти се погоди, тој ;).

А за данокот, јас лично, радо би да не бидам поштеден од данок, барем не за вакви работи, бидејќи вака, си имаш црно на бело дека „тој и тој“ е одговорен за родилката и ако нешто тргне наопаку, и те како имаш основ за тужба... не дека немаш ако не платиш, но вака, случајот ти е многу по саглам - ем платив, ем не добив услуга како што треба.

Епа поентата е што тамо некаде кој и да е тамоо некаде на смена голема е веројатноста дека ќе те среди како што треба, овде е обратно.

Тоа е така бидејќи им функционира системот и многу добро знаат кои можат да бидат реперкусиите ако не работат како што треба... бркање од работа, тужби, одземање лиценци, итн. Кај нас, се знае, скоро никој не изгубил лиценца за ваква работа. Максимум што добиле е суспензија, толку.

На другарка во швецка и се деси да и заборават парче плацента. Па сега ти види. Не знам како е иностранство, ама овде да тужиш доктор е утопија.

Тоа де, муабетот што го правев погоре ::)... затоа, ќе си платиш на црно 300, 400, 500 евра и барем посигурен ќе бидеш дека се ќе пројде горе-долу како што треба.

Ако не му чинит, нека не работит, нека работит нешто друго, нека се бинит, пациентите не го уредуваат колачот од фондот.

Во коментарот, само дообјаснував, ништо повеќе од тоа.

А за тоа дали му чини или не... тоа е веќе друг муабет.

Ако не го бива, ј*бг, поарно нека пропадне него да влечи надоле, а и нас сосе него.

Ти така гледаш на работите и јас, нооо... не и политичките партии. Губат на избори ако го направат тоа, и јас и ти го знаеме тоа.

Да не правам муабет за браќава кои одма ќе се кренат на нозе, знаеме каде се лечи цело Косово ::). Плус и сите останати кои се на товар на фондот (читај „просачи по семафори“ ::)... знаеме кои се).

Ова требаше да се пресече уште во 90-тите, ама немаше кој да го направи тоа, т.е. страв им беше и тогаш, а и сега им прпа... и нема никој да го направи тоа, ќе видиш. Барем во наш животен век, тоа нема да го видиме.

е ај сега кожата да ми ја одери.

Ако немаш да платиш, ќе си играш коцка, кој се падне, кој ќе го оперира, дали се ќе пројде како што треба... ј*ига, осигурување се плаќа за секој случај, исто е и овде, си даваш пари за секој случај. Ако ти чини, арно, ако не... фрлај коцка... ти си знаеш ;)... т.е. секој сам за себе си знае.

И плаќаш осигурање, плус само со тие 5.700 знаеме дека ништо не правиш, да не се лажиме :)

Да, тоа е заеднички фонд. Причината и поентата поради која постои фондот, потекнува од СФРЈ. Не на секое дете, човек, индивидуа, ќе му се случат истите работи, т.е. нема да му требаат не само истите интервенции, туку и нема во исто време како некој друг да му требаат. Идејата била да се подели финансискиот товар за вакви работи на сите (тогаш работеле скоро сите, т.е. имале официјална работа, а не како сега, црн бизнис оваму, избегнува данок онаму, као демек не работи ништо, а всушност знаеме сите дека работи, но намерно се води како невработен и автоматски е на товар на сите оние кои придонесуваат во фондот), за да не се јават проблемите кои ги имале во тој период Америка и други држави со капиталистичко уредување - ако немаш пари, нема да преживееш ако ти се случи нешто. Проблемот е што, тој систем е добар, но само сите придонесуваат во него, а не само оние кои работат... порано, немало црни бизниси, или имало многу малку, далеку од она што се случува сега, така да, проблемот со полнењето и празнењето на фондот, не бил многу голем. Плус, не чинеле определени зафати, операции, лечења, итн., колку што чинат сега. Технологијата и во медицината не била на некое екстремно високо ниво, па затоа и имало повеќе смртност (логично). Е сега... веќе работата не е таква... имаш софтвер за ова, машина за она, цели субспецијалности за оваа или онаа проблематика, арно ама... се тоа КОШТА... и тоа многу... и многу нормално дека нема да ја имаш секоја од овие субспецијалности и апаратури во државно здравство, ова се екстремно ретки случаи, пример, дали ќе имаш 10-тина такви пациенти во годината, а треба да плаќаш адекватни стручни лица цела година (тоа се практично фрлени пари), плус ќе треба специјална скапа опрема да се набавува која ќе биде некористена најголем дел од времето.

Од чисто капиталистички аспект (а на се се гледа така, дури и на човечки животи... ваљда јасно ти е ова ::)), ова е неисплатлива инвестиција, и затоа не се инвестира во ова, туку се препраќа тој пациент на лекување во странство на товар на фондот.

Е сега, зошто фондот не доделува на секого вакви грантови... многу јасно, ако на секого додели, ќе крахира :D. Они си имаат определен годишен буџет и не смеат да го надминат тоа. А видат дека се ближат до таа вредност, одолговлекуваат, на оние кои конкурирале има фалело некое документче, па се одбиваат апликации, се враќаат пациенти, итн... се со цел, човекот, кој и да е тој, да не падне на товар на фондот со неговото лечење во странство. Ако преживее, преживее, ако не... ј*бига, shit happens, life goes on.

Од друга страна пак, знаеме дека за пријатели на оние кои се во комисијата, нивни тетки, стрини, чичковци, внуци, итн., се доделуваат средства. Зошто? И тоа ни е јасно зошто, бидејќи системот ни е таков каков што ни е - корумпиран и климав... за се се фаќа врски во државава, дури и за работа како вадење на лична карта, документ кој по закон ти следува, но, ете, немале набавено пластики, па ќе чекате ::)... а ти, на пример, мораш за неколку дена да отвориш сметка во некоја банка, а не ти прифаќаат друг документ, освен лична карта за отворање на сметката ::)... и, многу нормално, ќе си фатиш врски, бидејќи друг начин нема ::).

Ете тоа се оние проблеми кои се влечкаат од памтивек па до ден денешен. Овој се знаел со оној, овој не го знам, не му завршувам работа, да му цркне козата на комшијата, бутни се во државно, раат да си видиш, итн., итн., итн. ::). Како што рече dr-mr, менталитетот е, заглавени сме во еден циклус и нема излегување од него. Колку повеќе гледам што се случува околу мене, толку помалку ми се гледа. Ситни души сме... можевме да имаме многу, ама... ете... пусто Македонче ::).

Е сега кај одат тие 57.000 не знам.

Тоа е „фиктивна сума“. Толку би чинела услугата (операцијата) ако се се прави приватно. Тоа е проценката на фондот. Тие пари практично никаде не се разменуваат. Ти плаќаш 10% од таа сума на фондот, докторот си добива плата, ако сакаш да подмачкаш, ќе подмачкаш, ако не сакаш, не мораш... тоа е тоа... кратко и јасно ;).

убо, си имал си дал, овие што немаат нека да цркнат требит? а ги има многу и тие се пак производ на системот, на општеството.

Можат во секој момент да подигнат ненаменски потрошувачки кредит или да се зајмат.

На крајот на краиштата, такви се работите во Америка, она по што пекаа тука многу наши ::)... немаш пари за лечење? Ј*бига, вратата за ислез од болницата е онаму, have a nice day :).

Тие се производ на едно многу зезнато општество... је*ига... ни мене никој не ми е крив што се родив тука.

во мк е, но работи за странци, и работи 12-16h.

Епа извини вака, ама за таа сума на пари, и треба толку да работи ;).

Порано очекувале да свирит радио/плоча/касета и толку. Сега очекуваат ваков звук, таква компресија, онаков да/ад конвертер, блутут, вифи, ко ќе бил на гости да го пуштит бољерот за ко ќе дојт дома да му е топола водата и певаљка да го чекат в капатило итн за истите пари.

Епа, тоа е она за што правам муабет ;). Само што, на запад, им е јасно дека се ова ЧИНИ ПАРИ, а кај нас, се ова треба да дојде гага заедно со уредот, кој, по можност, најдобро е ако може да го добијам во наградна игра на Паскалин кафе ::).

Еве еден дечко што го зборува истото за авто индустријата, што е многу исто. Колата заменија со аудио систем, поклопецот за термостат ( спомнат во видеото) со кондензатор и ќе се доловит моментот што сакав да го кажам дека порано правеле подобри кондензатори. W124 караван(mercedess-benz) гаражирана, редовно одржавана, редовно перена зимно време ( солта ги кородира праговите) и после 30-40 години изгледаше фабрика, но споменати се причините и зошто би купиле нова кола.

Planned obsolescence, убаво е пишано во насловот на видеото ;). Има цели тимови на инженери кои се одговорни за ова - колку време да трае определен дел, т.е. да се направи делот да не трае многу повеќе од гаранцискиот период. И не само во авто индустрија, ова веќе го има секаде. Практично и нема индустрија во која нема навлезено ова како тренд, дури и во индустријата за медицинска опрема се вакви работите. Тоа е тоа, get used to it, треба пари да се прават, нови уреди да се продаваат, нема пари во сервисирање.

Освен тоа, техниката веќе толку брзо оди напред, што дури и ако направиш уред да тера без проблем 20 и кусур години, веќе никој нема да го користи по 10 години... нема поента, стар е, го има згазено времето... веќе сите уреди се дигитални и се „мерат“ по она што може софтверот на нив да го прави, а и колку брзо може да го прави тоа. Она што по 10 години како софтвер ќе го има на пазарот, нема да може да се имплементира во уредот кој е веќе 10 години стар... дури и ако фирмата производител го понуди ова како опција за потрошувачите (што нема да го направи), уредот нема да работи како што треба со новиот софтвер. Неговиот процесор е 10 години стар... исправен, но сепак, без еден куп нови оптимизации кои ги имаат модерните процесори, а овој... ги нема.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Quote
Поентата е да се смени системот... што нема да се случи...
добар дел и од нас зависи.
Quote
А за природно и интуитивно... зависи од карактер... јас ретко кога сум го правел тоа, не поради друго, бидејќи знам дека иако е полесен, нема во иднина да ми треба многу, т.е. ништо ново нема да научам.
епа си знаел, си ја потискал интуицијата, ти кажал некој, си видел пример или слично, треба сите да знаеме, да ни каже некој и тоа на порана возраст. Сега знам и јас, ама порано  не сум знаел, нити сум размислувал што ќе биде.

Quote
Е да бе, ене гледам, породилно на државна и во Чаир, преполни се со мртви родилки :D.
Не зезај, и да не платиш ќе добиеш услуга ;). Колку ќе биде квалитетна... е тоа е веќе друго прашање. Не значи дека родилката ќе умре, но дека можно е да има компликации и оној кој ја пораѓа, да не даде се од себе, да, така е, можно е тоа да се случи.
И затоа си плаќаш ;).
ами гледаш дека не си мал дека си знајш и ти како е работава :)

Quote
Па за тоа правам муабет ;). Треба тоа да се воведе и кај нас, а не само на запад... сакаш искусен акушер? Бујрум, ќе си платиш ;). Ако не, кој е на смена, тој, кој ќе ти се погоди, тој ;).
мојт да се погодит и искусен на смена, а кај нас не може освен нели :D  ако не знаеш некого, ако не подмитиш. И да е искусен нема да се замра. Додуша чаир беа коректни, ама почнаа и за тамо да се вртат разни муабети. Како е не сум заинтересиран за сега, нека дават Господ кај што немат, мене доволно ми се :D
Quote
А за данокот, јас лично, радо би да не бидам поштеден од данок, барем не за вакви работи, бидејќи вака, си имаш црно на бело дека „тој и тој“ е одговорен за родилката и ако нешто тргне наопаку, и те како имаш основ за тужба... не дека немаш ако не платиш, но вака, случајот ти е многу по саглам - ем платив, ем не добив услуга како што треба.
И да имаш, пак ќе реча, овде  еутпоја да се тужиш со доктор. Оти и сѕдството е ко здравството. Џабе ќе платиш данок. Инаку да, пеки да имаш црно на бело, ама овде не вреди.
Quote
Тоа е така бидејќи им функционира системот и многу добро знаат кои можат да бидат реперкусиите ако не работат како што треба... бркање од работа, тужби, одземање лиценци, итн. Кај нас, се знае, скоро никој не изгубил лиценца за ваква работа. Максимум што добиле е суспензија, толку.
Е така е, ј*г :D
Quote
Ти така гледаш на работите и јас, нооо... не и политичките партии. Губат на избори ако го направат тоа, и јас и ти го знаеме тоа.
Сигурно има и по прифатливо и по елегантно решење, само што не го знам јас :D Да го знаев ќе бев политичар :D

Quote
Ако немаш да платиш, ќе си играш коцка, кој се падне, кој ќе го оперира, дали се ќе пројде како што треба... ј*ига, осигурување се плаќа за секој случај, исто е и овде, си даваш пари за секој случај. Ако ти чини, арно, ако не... фрлај коцка... ти си знаеш ;)... т.е. секој сам за себе си знае.
то им е работа, а не да изиграваат богови. Па ќе реча, ако не е задоволен од платата, не му е крив пациентот.

Quote
Да, тоа е заеднички фонд. Причината и поентата поради која постои фондот, потекнува од СФРЈ. Не на секое дете, човек, индивидуа, ќе му се случат истите работи, т.е. нема да му требаат не само истите интервенции, туку и нема во исто време како некој друг да му требаат. Идејата била да се подели финансискиот товар за вакви работи на сите (тогаш работеле скоро сите, т.е. имале официјална работа, а не како сега, црн бизнис оваму, избегнува данок онаму, као демек не работи ништо, а всушност знаеме сите дека работи, но намерно се води како невработен и автоматски е на товар на сите оние кои придонесуваат во фондот), за да не се јават проблемите кои ги имале во тој период Америка и други држави со капиталистичко уредување - ако немаш пари, нема да преживееш ако ти се случи нешто. Проблемот е што, тој систем е добар, но само сите придонесуваат во него, а не само оние кои работат... порано, немало црни бизниси, или имало многу малку, далеку од она што се случува сега, така да, проблемот со полнењето и празнењето на фондот, не бил многу голем. Плус, не чинеле определени зафати, операции, лечења, итн., колку што чинат сега. Технологијата и во медицината не била на некое екстремно високо ниво, па затоа и имало повеќе смртност (логично). Е сега... веќе работата не е таква... имаш софтвер за ова, машина за она, цели субспецијалности за оваа или онаа проблематика, арно ама... се тоа КОШТА... и тоа многу... и многу нормално дека нема да ја имаш секоја од овие субспецијалности и апаратури во државно здравство, ова се екстремно ретки случаи, пример, дали ќе имаш 10-тина такви пациенти во годината, а треба да плаќаш адекватни стручни лица цела година (тоа се практично фрлени пари), плус ќе треба специјална скапа опрема да се набавува која ќе биде некористена најголем дел од времето.
Значи, па идиме до муабетот дека треба да се укуне, пошто  еневозможно да се средат останатите работи како овај фонд би бил рамноправен.
Quote
Можат во секој момент да подигнат ненаменски потрошувачки кредит или да се зајмат.
ај следно ќе те земам на попис на социјални установи, ќе им го обајсниш ова :)

Quote
Од чисто капиталистички аспект (а на се се гледа така, дури и на човечки животи... ваљда јасно ти е ова ::)),
ј*б, така е, то е то. Исто како и за :
Quote
На крајот на краиштата, такви се работите во Америка, она по што пекаа тука многу наши ::)... немаш пари за лечење? Ј*бига, вратата за ислез од болницата е онаму, have a nice day :).
И јаре и праре нема, нигде не е идеално.
Quote
Епа извини вака, ама за таа сума на пари, и треба толку да работи ;).
Чисто информатвно, инаку колку сака нека работи :D
Quote
Епа, тоа е она за што правам муабет ;). Само што, на запад, им е јасно дека се ова ЧИНИ ПАРИ, а кај нас, се ова треба да дојде гага заедно со уредот, кој, по можност, најдобро е ако може да го добијам во наградна игра на Паскалин кафе ::).
На запаТ ако платиш ќе добиеш, овде пак е 50-50 :D Тоа се бунам :D


Quote
Planned obsolescence, убаво е пишано во насловот на видеото ;). Има цели тимови на инженери кои се одговорни за ова - колку време да трае определен дел, т.е. да се направи делот да не трае многу повеќе од гаранцискиот период. И не само во авто индустрија, ова веќе го има секаде. Практично и нема индустрија во која нема навлезено ова како тренд, дури и во индустријата за медицинска опрема се вакви работите. Тоа е тоа, get used to it, треба пари да се прават, нови уреди да се продаваат, нема пари во сервисирање.

Освен тоа, техниката веќе толку брзо оди напред, што дури и ако направиш уред да тера без проблем 20 и кусур години, веќе никој нема да го користи по 10 години... нема поента, стар е, го има згазено времето... веќе сите уреди се дигитални и се „мерат“ по она што може софтверот на нив да го прави, а и колку брзо може да го прави тоа. Она што по 10 години како софтвер ќе го има на пазарот, нема да може да се имплементира во уредот кој е веќе 10 години стар... дури и ако фирмата производител го понуди ова како опција за потрошувачите (што нема да го направи), уредот нема да работи како што треба со новиот софтвер. Неговиот процесор е 10 години стар... исправен, но сепак, без еден куп нови оптимизации кои ги имаат модерните процесори, а овој... ги нема.
Порано поинаква била парадигмата на размишлење, сега е обрт да има, ама за затарен, хммм... не дена неможат да се направат некои ситни подобрувања, ама има и аудио уреди и коли кои што иако се „застарени' се пак подобри од денешниве. Секако, не се толку ефикасни, ама со ситни модификации може да станат ефикасни. Сеуште работат одлично. Не се исплаќа да инвестираш во ними.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
добар дел и од нас зависи.

Од кои нас? Сите што чмаат по дома и гледаат само како да киднат од тука?

Не се менува ништо, ќе видиш... нема поента, Македончето отсекогаш си цапкало во место и само во кафани дига џева и се удира во гради.

епа си знаел, си ја потискал интуицијата, ти кажал некој, си видел пример или слично, треба сите да знаеме, да ни каже некој и тоа на порана возраст. Сега знам и јас, ама порано  не сум знаел, нити сум размислувал што ќе биде.

Тоа било од мое лично искуство - ништо што вреди да се чува, не доаѓа туку така... а сум го имал тоа искуство од релативно мала возраст, што од социјален карактер, што од школски... ми се случувале глупости и затоа сум научил, ако нешто вреди, не доаѓа лесно ;).

ами гледаш дека не си мал дека си знајш и ти како е работава :)

Мене апсолутно јасно ми е, само што ти очекуваш да добиеш ист квалитет на услуга како и за сумата кој по default ја добива давателот на услугата (лекарот)... притоа, занемарувајќи дека се работи за човечки живот. Не е ова телевизор, па ај, го направи, не го направи, исто ми се фаќа, ќе си купам нов :D.

Поентата ми е, системот во државтното здравство е заглавен во времето на социјализмот за да се купува социјален мир кај граѓаните, плус за да изгледа како, еве, сепак работиме, не е дека немаме државно здравство, а практично и нема. А ти треба нешто итно за снимање, знаеме сите, одиме на приватно, бидејќи додека стигнам на државно да снимам, може и да си умрам од природни причини :D (не од она за што се снимам :D). И намерно е така оставен, заглавен. А најреално, не може во капитлизам да имаш урамноловка, за сите иста плата, за сите исти примања, а едни ги бараат лево и десно или сите знаат дека се експерти во своето поле, а други „клати врата, земај плата“ се. Тоа не е возможно... во капитализам барем, не е. Едноставно, не е.

И затоа ги плаќаш тие 300, 400, 500 евра плус... бидејќи најреално, треба да ги има тој лекар тие пари плус за секоја добро завршена работа. Проблемот е, да, се сложувам, немаш никаков доказ дека си ги дал, а дали ќе ја заврши работата како што треба или не, ти останува само на надеж. Тоа е проблемот... арно ама, како што се поставени сега работите, тој проблем не е решлив... је*ига.

мојт да се погодит и искусен на смена, а кај нас не може освен нели :D  ако не знаеш некого, ако не подмитиш.

Не мора да значи, се имаат гаѓано и искусни на смена, и они работат исто како и сите останати и се ротираат во смени ;).

Муабетот ми беше, коцка фрлаш, не знаеш кој ќе ти се погоди ;).

И да е искусен нема да се замра.

Тоа да, нема збор... може и онака, ноншалантно да пројде се и да закачи некоја инфекција, ова она... и затоа ги даваш тие пари :D.

Додуша чаир беа коректни, ама почнаа и за тамо да се вртат разни муабети.

Не знам сега како е таму, генерално, важеа за солидно породилно ;). Не поради друго, имаат доста пракса ;D ;D ;D.

И да имаш, пак ќе реча, овде  еутпоја да се тужиш со доктор. Оти и сѕдството е ко здравството. Џабе ќе платиш данок. Инаку да, пеки да имаш црно на бело, ама овде не вреди.

Тоа можеби си во право, не викам не, но сепак... едно е да си одел на државен трошок (како што и званично ќе се води, дури и ако си дал пари), друго е да си платил определена тарифа (што не постои кај нас). Не се гледа исто на тие работи, и кај нас, и на запад ;).

Сигурно има и по прифатливо и по елегантно решење, само што не го знам јас :D Да го знаев ќе бев политичар :D

Нема, тоа е проблемот :D. Кој и да дојде е врзан со браќава, а они се тие кои сакаат бесплатно здравство, а притоа не придонесуваат во истото, т.е. не придонесуваат во фондот ;).

Мада, можно е полека да се шифтаат работите во таа насока, не викам не (ене, гледам, Систнина... преполна е со граѓани од еден од нашите северни соседи, знаеме од која држава ::)), но... сепак, ќе треба мнооогу мнооогу време за тоа. Плус, не е решение бизнисот да доаѓа само од нив, бидејќи они и онака не придонесуваат во фондот. Понетата е промената да дојде од оние кои придонесуваат... но, од нив, нема да дојде, тоа ти гарантирам.

то им е работа, а не да изиграваат богови. Па ќе реча, ако не е задоволен од платата, не му е крив пациентот.

И ти знаеш на работа да забушиш, така ;)? Само што кај нив, апла се приметува, бидејќи се лекари и се работи за човечки суштества.

Од друга страна, не смеат да имаат приватен бизнис и да препраќаат пациенти до нивниот приватен бизнис, нешто што во секоја друга брашна е дозволено, ама не смее во здравство ???. Зошто па да не смее, нема логика... т.е. има, да, работиш со човечки животи, да, тоа нема збор, но на запад, ова е нормална пракса, си ги препраќаат цело време пациентите и ништо лошо не гледаат во тоа, само кај нас се гледаше како на баук ???. Епа... сакате да добиете иста услуга за бесплатно како што би добиле ако сте платиле... извини вака, ама тоа никаде го нема, само кај нас се очекува така да функционираат работите ::).

Батали и Хипократова заклетва и се тоа, се тоа оди во воздух кога го имаш капитализмот... нема пара што нема да ти купи и добра и квалитетна услуга. Се си има цена, па и тоа. Ако нешто било поставено како заклетва пред век и половина, во сосема подруг систем, апсолутно апсурдно е да очекуваш тие морални процнипи да важат во општество што ги вреднува само парите и ништо друго.

Значи, па идиме до муабетот дека треба да се укуне, пошто  еневозможно да се средат останатите работи како овај фонд би бил рамноправен.

Да се укине во формата во која што постои сега, да, тоа да. На пример, може да се направат нивоа (пакети). Невработен си (барем званично ::))? Ти следува бесплатно само матичен лекар и толку, се друго приватно (не со кофинансисрање, баш приватно) си плаќаш. Вработен си? Работодавецот е одговорен да избере на кој пакет натаму ќе те стави. Негово е да понуди „плаќам само ова и ова и ништо повеќе од тоа“, а твое е дали ќе прифатиш (ти одговара) или не. Пример, пакет само за бесплатно секундарно здравство (само специјалисти, не и операции) или the full package, плаќа се, од примарно, до терцијално.

Ова е еден начин. Може да се реши и само со приватни здравствени фондови. Ти се собираат парите и ги користиш кога сакаш, како сакаш, за она што ти треба, во која клиника ти сакаш :). Но, тогаш ќе колабира државниот, бидејќи никој нема да придонесува во него... и сите оние „невработени“ ќе треба да си плаќаат приватно, па медиуми се инволвираат „умираат луѓе по улица!“, па луѓево почнуваат да се бунтуваат „срам да им е, каква држава е ова!“, па ова, па она... је*ига, капитлизмот е суров, нема збор за тоа, само што не им чини ако се тоа се примени и во здравство ::).

ај следно ќе те земам на попис на социјални установи, ќе им го обајсниш ова :)

Нема што јас да им објаснувам... ако не можеш да подигнеш, је*ига, никој не ти е виновен, барај си чаре... тоа е тоа... капиталзам е, никој уво не го боли за тебе... ако најде, најдеш, ако не најдеш... ќе си патиш... трето и немаш... донации евентуално, гледам доста популарни се сега... ако собереш доволно, ОК, ако не, можеби комбинација на кредити со она што е собрано... нема лесно решение... барем не во капитализам.

На запаТ ако платиш ќе добиеш, овде пак е 50-50 :D Тоа се бунам :D

Проблемот е локацијата на која живееме, Балкан, Источна Европа... нашле овци, па ќе стрижат... сами сме си криви што немаме избор. Наместо да се буниш и да си го бараш своето, ние само ќутиме и се бафтаме со проблемите на комшиите, оговараме, итн. ::)... глеј си работа, терај си го своето, нека не те интересира туѓото и се ќе биде ОК ;).

Порано поинаква била парадигмата на размишлење, сега е обрт да има, ама за затарен, хммм... не дена неможат да се направат некои ситни подобрувања, ама има и аудио уреди и коли кои што иако се „застарени' се пак подобри од денешниве. Секако, не се толку ефикасни, ама со ситни модификации може да станат ефикасни. Сеуште работат одлично. Не се исплаќа да инвестираш во ними.

Се исплати, апсолутно дека да, но само како индивидуа (ти, сам за себе), што и го прават и наши и западњаци си коли, аудио уреди, видео уреди, итн. Фирмата производител, сама по себе, нема да го направи тоа за тебе, 100%. Причината е таа која ја наведов. Она има плеада нови уреди, од кои треба пари да прави, а нема пари во maintenance на стари уреди. Порано се мислеше дека има и затоа се инвестираше во такви работи (сервисни упатства за секое продадено ТВ, го имаш заедно со него... помнам, стигна едно црно на бело заедно со Beko телевизорот на сестра ми... не знам дали случајно или намерно било пратено со него, пред 20 години беше ова, но сигурно бил еден од последните модели за кои го направиле ова :D), но сега, откако се виде дека пари има само во продажба на нови уреди, веќе не се прави тоа.

Имаше време капитализмот да се „исшљифа“ до непрапознатливи размери ;)... благодарение на луѓето, се разбира. Они на време да се бунеа дека ова не е во ред, немаше сега вака да биде... можеби и ќе беше бетер, можеби и подобро, не знам, но во секој случај, немаше да бидат работите поставени како што се сега - 2, 3 конгломерати на светско ниво контролираат се. Проблемот е системот, а не она што е последица на него ;). Она што се прави сега се прави само за да опстане системот и да се зголеми профитот, што, се разбира, е цел на било која фирма во еден капиталистички систем ;). Се останато, кој страда, како страда, што се случува, индиректно или дриркетно... се е секундарно и ако може ќе го средиме, ама ако чини многу пари, најверојатно не :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 77
А во која земја би се преселиле? Гледате како лека/полека мигрантите бегаат нагоре, за 4/5 години нивната бројка ќе се зголеми неколку кратно. За 4/5 години ќе добијат по 3/4 деца, и ќе направат голема промена во европа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што по на север, тоа подобро, Норвешка, Шведска, некаде таму ;). И онака лета нејќам :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."