Author Topic: Полнач за "Lithium Pack"  (Read 709 times)

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 152
Полнач за "Lithium Pack"
« Opened on 19.03.2021, Friday, 10:05:40 (Edited 20.03.2021, Saturday, 13:31:43) »
Здраво, и живо на сите.
Вака, имам полно алати кои работат на батерии односно се повеќето со Никел Кадниум келии.
Е сега имам јас нешто ,,Литиум келии" односно келии од лаптоп батерии во супер состојба.
Барав по Јутјуб и Гугл, ама не најдов нешто како шема или солуција со која би изградил некоја плочка/електроника, која би почнала литиумска батерија од 20 Тина волти, со некој 2/3 Ампери..
А овде, не можам нигде да најдам, заштитна плочка за литиум батерија.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3134
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Полнач за "Lithium Pack"
« Reply #1 on 19.03.2021, Friday, 13:44:08 »
Литиумските батерии од лаптопи не се баш исти со оние за алати, не можат да дадат толкава ударна струја, една бушилица на пр. при старт може да повлече и над 20А.
Ако сакаш да експериментираш најдобро да си нарачаш готова BMS плочка според своите потреби (бр. на ќелии, напон...) од али или ибеј.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Полнач за "Lithium Pack"
« Reply #2 on 20.03.2021, Saturday, 13:33:03 »
Она што пиша LordZi. Нарачај си готови плочки, ги има со контрола за полнење и празнење, со се комплет ;). Има шеми, ама не се исплати да ги правиш, готовите плочки се прилично евтини (по 2, 3 долари од плочка).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 152
Re: Полнач за "Lithium Pack"
« Reply #3 on 20.03.2021, Saturday, 22:36:21 »
Да се чудиш, ама една бормашина, одлично работи на келии од лаптоп..
Па затоа реков, Дане има некој идеална некој подруг начин да се полнат батериите, со некој/некаков поинаков полнач или некоја електроника.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3134
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Полнач за "Lithium Pack"
« Reply #4 on 20.03.2021, Saturday, 23:48:01 »
За работење ќе работи, ама колку ќе траат тие ќелии ако ги цедиш така е друго прашање... :)
Нарачај си BMS и не пробувај да полниш литиумски батерии исто како обични пошто може беља да ти направат.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3941
 • Gender: Male
Re: Полнач за "Lithium Pack"
« Reply #5 on 27.03.2021, Saturday, 22:34:44 »
ќе почне да ги црка батериите по 5-6 полнења. Не е за џабе хилти 300 евра батерија :S едино барај бмз 30А, но имај предвид дека и батериите треба да ја поднесат таа стуја ( или пробај со врзуваењ во паралелеа) и дека батериите НЕ смееш да ги лемиш. Има „лежишта“ за батерии, сосем се ок, пробај со ними 4х4 или 4х5 ќе тера.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Полнач за "Lithium Pack"
« Reply #6 on 30.03.2021, Tuesday, 02:47:39 »
...и дека батериите НЕ смееш да ги лемиш.

Зошто да не ги леми? Јас ги лемев, супер излегоа ;). Само треба да пазиш, да не го држиш долго леткумот, инаку, нема проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3941
 • Gender: Male
Re: Полнач за "Lithium Pack"
« Reply #7 on 07.04.2021, Wednesday, 13:43:00 »
...и дека батериите НЕ смееш да ги лемиш.

Зошто да не ги леми? Јас ги лемев, супер излегоа ;). Само треба да пазиш, да не го држиш долго леткумот, инаку, нема проблем ;).
Ја ги по*бав xD им го кратиш векот и да не прегорат во моментот. Или ептен да си вешт.

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Re: Полнач за "Lithium Pack"
« Reply #8 on 07.04.2021, Wednesday, 14:49:17 »
Убаво чистење на лемните точки, добар флукс и калај и кратко лемење. До сега сум немал никаков проблем со 18650 батерии.
Побитно е да има контролерче за заштита од преголемо празнење или полнење.

Јас ги користам овие контролери и одлично се покажаа.Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3134
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Полнач за "Lithium Pack"
« Reply #9 on 07.04.2021, Wednesday, 16:00:34 »
Како што кажа krema, кратко лемење и одма после тоа допирање на лемот со влажно (не утоп мокро) крпче или сл.
Ако рециклираш батерии од лаптоп, тие се веќе споени меѓу себе со лимчиња, сечи ги лимчињата на пола да остане парченце на секоја батерија и после може да лемиш жици на нив без опасност од прегревање.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Re: Полнач за "Lithium Pack"
« Reply #10 on 07.04.2021, Wednesday, 16:29:01 (Edited 07.04.2021, Wednesday, 17:07:30) »
тие се веќе споени меѓу себе со лимчиња, сечи ги лимчињата на пола да остане парченце на секоја батерија и после може да лемиш жици на нив без опасност од прегревање.
Буквално така и правам.

edit:

Би додал дека контролерот од погоре работи со максимално полнење од 1000mA на батеријата, но со помош на R3 амперажата може да се намали според следната таблица.