Author Topic: Користење на Wi-Fi модул од лаптоп преку USB  (Read 1618 times)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3134
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
не можам подобро да ги исчистам бидејќи китајската плетенка што ја имам за ништо не ја бива.

Намачкај ја со калафониум растворен во алкохол и да видиш после како собира калај ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Ќе пробам и тоа, имам калафониум и алкохол. :)
Каков сооднос да биде растворот и како да се складира?
tnx


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Дали мислеш на оние плетенки што се за дегаус, буквално се прилепени на самиот екран? Не сум сигурен дали се бакарни, баш ќе проверам пошто имам неколку за расходување. ;)

Не не, други се тие за демагнетизација (degauss), тие се баш намотки, обвиткани се со црна изолир трака најчесто. Овие се баш плетенки ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Јасно @GigaWatt. :)


Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3134
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Стави го калафониумот во некое помало ќесе, како оние за замрзнување и здроби го во фина прашина, префрли го во мало стаклено тегличе или сл. и додај 96% алкохол, не превише, колку да се покрие. Измешај и остави го да се растори целиот калафониум, ќе му треба некое време, можда и ден-два, повремено може да го мешаш. Ако ти е многу густо додавај уште алкохол ама малце по малце и проверувај измеѓу додавањата. Растворот на крај треба да е течен, ама погуст од вода, пробај на парченце отпаден пертинакс треба лесно да се нанесува со четче, за неколку минути треба се исуши и да остави убав рамномерен слој. Користи четка за темпера како со оние белите влакна, другите повеќе упиваат и ќе ти оди повеќе зијан. Чистење на четката со алкохол. Во овој раствор потопи дел од плетеницата пред да ја користиш и кога ќе се исуши ќе упива убаво калај ;).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Мислев цели парчиња се стават во алкохол да се растопат, но има смисла да се издроби во прашкаста форма за да се растопи и соедини побрзо со алкохолот.
Претпоставувам дека тегличето треба да биде убаво затворено за да може да се користи подолго време.

btw ... кога ги чистев пиновите (сликите погоре) ставав флукс на неколку пати, но и тоа не помогна на плетенката.

Фала за туторијалчето @LordZi.  :)


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
btw ... кога ги чистев пиновите (сликите погоре) ставав флукс на неколку пати, но и тоа не помогна на плетенката.

Не и помогнало бидејќи е направена од Кинески бакар ;D ;D ;D. Земи од овие плетенкиве од телевизори, ќе видиш која е разликата ;). Малку по крути се, ама во комбинација со растопен калафониум, цицаат калај :P :D.

Него Шпанецов требал прво тоа да каже, дека една од 20 картици има USB интерфејс ;D ;D ;D... а може и кажал, ама толку знам Шпански ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3134
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Тегличето убаво затворено може да стои долго време, едино пази пошто знае да се залепи капакот ако накапеш калафониум по ивицата.
Како што рече GigaWatt, било која плетеница може да ја конвертираш вака во desoldering wick.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Re: Користење на Wi-Fi модул од лаптоп преку USB
« Reply #38 on 18.02.2021, Thursday, 13:42:09 (Edited 18.02.2021, Thursday, 14:30:37) »
Него Шпанецов требал прво тоа да каже, дека една од 20 картици има USB интерфејс ;D ;D ;D... а може и кажал, ама толку знам Шпански ;D ;D ;D.
Па можеби спомнал во оној дел кога објаснува за пиновите, а можел да пише и во текстот под видеото некој збор па секој ќе си преведе од шпански.

Тегличето убаво затворено може да стои долго време, едино пази пошто знае да се залепи капакот ако накапеш калафониум по ивицата.

Ќе се внимава на тој момент, претпоставувам дека доколку би испарил алкохолот калафониумот пак ќе отиде во цврста форма, но прво да го направам. :)
Фала ви. :)

edit:
@nmitreski
Ме интересира каква жица е употребено кај твојот склоп, очигледно дека е многу тенка но и згодна за вакво микролемење без дополнителни проблеми?
Дали работи модулот вака како што е склопен со единствен Vcc на пин 52?


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
@nmitreski
Ме интересира каква жица е употребено кај твојот склоп, очигледно дека е многу тенка но и згодна за вакво микролемење без дополнителни проблеми?

Од трансформатор или некоја намотка најверојатно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Не се гледа добро од сликите па ми се учина дека е лиснаста, но ако е единечна тогаш има смисла да е од некое трафо или намотка, пред сѐ мора истата да има добар лак заради изолација. :)