Author Topic: Поврзување на 10 кулери на еден извор за напојување  (Read 2029 times)

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Поврзување на 10 кулери на еден извор за напојување
« Opened on 18.02.2020, Tuesday, 17:38:39 (Edited 18.02.2020, Tuesday, 18:49:51) »
Здраво,
јас немам знаење за поврзување на апарати со струја , па затоа и често си прашувам или потпрашува.
 ::) ::)
Ме интересира дали на адаптер од 12V , со ваков кабел:

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/4000133638821.html


со женски конектори :

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/4000190542838.html


да поврзам 8/10 кулери.


Или 10 кулери:

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/32976323534.html


да ги врзам на :

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/4000221632035.html


дали ќе работат?

Што е  изводливо или што не е ? Или има друга варијанта која е изводлива или едноставна за поврзување на 8/10 кулери на напојување?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би одел со 12V-ните кулери и адаптер од 2A. Полесно се наоѓаат отколку 5V-ни 80x80mm кулери, така да, за замена ќе биде полесно ;).

А важно е да може секој од нив да може да се вади или не? Бидејќи доколку не мора да се вадат, може сите да ги залемиш во паралела и така да тераш, без конектори и такви тракатанци ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: Пријателот
...Ме интересира дали на адаптер од 12V...
Или 10 кулери


Quote from: Пријателот
да ги врзам на 5V 0.25A
дали ќе работат?

Адаптер од 12V на кулери 10 х 5V 0.25A не оди.
Може адаптер со напон од 5V и со струја не помала од 3.5А за континуирана работа.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Quote from: Пријателот
...Ме интересира дали на адаптер од 12V...
Или 10 кулери


Quote from: Пријателот
да ги врзам на 5V 0.25A
дали ќе работат?

Адаптер од 12V на кулери 10 х 5V 0.25A не оди.
Може адаптер со напон од 5V и со струја не помала од 3.5А за континуирана работа.
Благодарам на укажувањето.
Значи по теорија, на излез од полнач од телефон со напон од 5v 1А би можел да поврзам до 4 кулери 5V 0.25A (4х0.25А=1А) или 7 кулери  5V 0.13A  (7х0.13А= 0.91А) . Но поради губиток на струја би врзал 3 кулери од 5V 0.25A или 6 кулери од 5V 0.13A за континуирана работа.

Еве да речеме земам адаптер од 12V 3A (од стар андроид бох, дримбокс или сл.), минимум на број на кулер колку можам да поврзам? На 3 кулери од12v 0.25A многу ли е 3А од 12V адаптер или не е?
Да си прашам, затоа што дома имам стари адаптери од 12V со 300mA и 12V 500mA, за џабе да не поврзувам (два или три) кулери од 12V 0.13A , ако не им е да ги вклучам  да работат на 12V 3A.

Многу ми е полесно да приклучам 12V  адаптери со 1А, 2А или 3А  на овој кабел :




да поврзам неколку од ист вид неколку кулери со вкупно струја до 1А , 2А или 3А.

Веројатно кулери од различен вид со 12V 0.13А ,12V 0.18А или 12V 0.25А, не се земаат во предвид да се поставуваат на напојување од адаптер од овој кабел?


Јас би одел со 12V-ните кулери и адаптер од 2A. Полесно се наоѓаат отколку 5V-ни 80x80mm кулери, така да, за замена ќе биде полесно ;).

А важно е да може секој од нив да може да се вади или не? Бидејќи доколку не мора да се вадат, може сите да ги залемиш во паралела и така да тераш, без конектори и такви тракатанци ;).

Од вашите перцепции увидов дека ова е вишок:


Точно е , 12V кулери кај нас се наоѓаат полесно, затоа што порано повеќе се користеа статичните компјутери. Јас до сега има донирано 3 стари статични компјутери,2 дефектни имам заменето за 2 постари исправни статични (моја 25 год. биографија на компјутер). Технологијата се префрлува на 5V за заштеда на енергија и да е универзална , униформна за сите технологии и конектори. Секој електричен апарат има излез на 5V.

Сум залемувал кабел со кабел или кабел со предмет. Но да залемам нешто во паралела , досега не сум направил.  Ќе побарам нешто од соседиве, ако е можно да ми покажат нешто. Ми одговара да купам кабел, па да направам фиксни примероци на кулери (два или три) врзани на паралела. Или се на лице место да сечам кабел и да залемувам .
Но ако во иднина кога ќе ми требаат кулери со конектори, тогаш 10 ќе ги спремам и ќе ги уштекувам.
Еве за уште мислење да си прашам на темава.
Кабел за кулериве, од каде и каков да барам?   ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи по теорија, на излез од полнач од телефон со напон од 5v 1А би можел да поврзам до 4 кулери 5V 0.25A (4х0.25А=1А) или 7 кулери  5V 0.13A  (7х0.13А= 0.91А) . Но поради губиток на струја би врзал 3 кулери од 5V 0.25A или 6 кулери од 5V 0.13A за континуирана работа.

Не иди со таа математика, барем не ако планираш да купуваш адаптер од Кинезиве ;D.

Оди со x2 степен на сигурност. Значи, ако земеш адаптер кој може да даде 3A на излез (или барем така го декларирале Кинезиве), најверојатно е дизајниран да тера до кај 1.5, 2A максимум ;D... тоа е тоа, Кинеските вати не се исти со нашиве ;D.

Еве да речеме земам адаптер од 12V 3A (од стар андроид бох, дримбокс или сл.), минимум на број на кулер колку можам да поврзам? На 3 кулери од12v 0.25A многу ли е 3А од 12V адаптер или не е?

Не, нема да има проблем ;). Ако е навистина оригинален адаптер од некој уред, најчесто можат да дадат онолку колку што е декларирано дека даваат ;).

Не би го преоптоварувал, но ако е деклариран дека може да даде 3A на излез, до кај 2A сигурно би го оптоварил ;). Терај си ја математиката потоа, колку струја трошат кулерите, множи, дели ;).

Да си прашам, затоа што дома имам стари адаптери од 12V со 300mA и 12V 500mA, за џабе да не поврзувам (два или три) кулери од 12V 0.13A , ако не им е да ги вклучам  да работат на 12V 3A.

На тој од 300mA, јас лично не би врзал повеќе од еден кулер. На то од 500mA, два, ама не повеќе од тоа.

Се зависи како планираш да ја правиш изведбата, централизирана (еден извор за напојување, многу кулери) или дисперзирана (многу извори за напојување, многу кулери).

Многу ми е полесно да приклучам 12V  адаптери со 1А, 2А или 3А  на овој кабел :

...

да поврзам неколку од ист вид неколку кулери со вкупно струја до 1А , 2А или 3А.

Со оној адаптер од 3A кој го спомна, да, со овој кабел и 8 кулери да врзеш, нема да имаш проблем, ќе издржи адаптерот ;).

Веќе ти пишав, до 3A тој адаптер не би го терал, бидејќи тој товар ќе го тера континуирано. До кај 2, 2.(нешто ситно) ампери, да, така ќе издржи ;). На крајот на краиштата, врзи ги сите и измери колку струја влечат сите врзани ;). За краткотрајна работа и скоро 3A ако влечат, нема ништо да му биде на адаптерот, чисто за тест проба. Проблем е континуирана работа. Многу ќе грее и ќе ги исуши електролитите внатре. Можно е и да не изгори, ама електролитите брзо ќе се исушат.

Веројатно кулери од различен вид со 12V 0.13А ,12V 0.18А или 12V 0.25А, не се земаат во предвид да се поставуваат на напојување од адаптер од овој кабел?

Не, тоа воопшто не е проблем ако сите работат на 12V. Не е проблем ако еден влече 0.2A, а друг 0.4A. Само ќе треба математиката да си ја направиш со собирање, а не со множење (бидејќи, нели, не се сите исти), но воопшто не е проблем ако еден влече дури и дупло и тројно повеќе од друг ;). Само сите да имаат ист работен напон (12V), тоа е условот. Колку струја влече еден а колку друг, тоа скоро воопшто не е важно (барем не за волку мали јачини на струи, до кај 1, 1.5A по потрошувач/кулер).

Точно е , 12V кулери кај нас се наоѓаат полесно, затоа што порано повеќе се користеа статичните компјутери. Јас до сега има донирано 3 стари статични компјутери,2 дефектни имам заменето за 2 постари исправни статични (моја 25 год. биографија на компјутер). Технологијата се префрлува на 5V за заштеда на енергија и да е универзална , униформна за сите технологии и конектори. Секој електричен апарат има излез на 5V.

Пааааа... искрен да бидам, еве ќе земам и модерни машини кои ги имам склопувано... сите кулери се на 12V. Да, на лаптопи, точно, дел работат и на 5V (но сепак, почести се оние кулери за CPU кои работат на 12V), но на десктопи... искрен да бидам, немам начекано џекови на матични плочи кои се наменети за работа на 5V-ни кулери ???. Сите се наменети за 12V-ни кулери.

А ако правиме муабет за USB вентилаторчиња и такви тракатанци, да, тие сите се на 5V.

Сума сумарум, јас лично пак би терал со 12V-ната верзија. Почести се како кулери и може да се најдат и од фурда (стари напојувања, кулери за процесори и други работи).

Кабел за кулериве, од каде и каков да барам?   ;D

Од стари адаптери, јас најчесто такви користам ;). Ќе одговара скоро било каков кабел, од најтенок до најдебел. Подебел треба да биде оној на кој ќе падне товарот од сите кулери (оној од адаптерот до сплитерот), но за до секој кулер посебно, генерално земено, и неколку лицни по ќе завршат работа ;). Не дека треба да бараш таков кабел, екстремно тенок, но ако немаш никаков, и некој „чкљ мкљ“ од некој полнач за мобилен од пазарче ќе заврши работа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Re: Поврзување на 10 кулери на еден извор за напојување
« Reply #5 on 19.02.2020, Wednesday, 20:31:52 (Edited 19.02.2020, Wednesday, 20:41:18) »
Пааааа... искрен да бидам, еве ќе земам и модерни машини кои ги имам склопувано... сите кулери се на 12V. Да, на лаптопи, точно, дел работат и на 5V (но сепак, почести се оние кулери за CPU кои работат на 12V), но на десктопи... искрен да бидам, немам начекано џекови на матични плочи кои се наменети за работа на 5V-ни кулери ???. Сите се наменети за 12V-ни кулери.

...........

Сума сумарум, јас лично пак би терал со 12V-ната верзија. Почести се како кулери и може да се најдат и од фурда (стари напојувања, кулери за процесори и други работи).


Искрено 12 год. не гледам статични компјутери. А во текот на овој период , секогаш сум ги потценувал статичните системи. Веројатно поради мобилноста , големината, бројот на продадени уреди во споредба со друга технологија, сум мислел дека се прегазени од времето. Но сепак си во право, потребата од статични системи ќе потреа .

За избор помеѓу кулер од 5v или 12v , дури и пред да ја започнам дискусијата за оваа тема, мојот избор беше 12v кулер. Многу лесно се наоѓаат и нови или половни кулери 12v. Достапноста или цена во моментов е нивна предност. Но ти е ова форум, може некој да напише и различно мислење, па ќе биде добро за дискусија или компарација на технологија.

Во секој случај , ви благодарам за сите одговори.
Сега се ми е појасно, знам што ми треба , што можам да комбинирам и што да правам.
 ;D ;D ;)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Во која функција ќе бидат тие 10 кулери?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено 12 год. не гледам статични компјутери. А во текот на овој период , секогаш сум ги потценувал статичните системи. Веројатно поради мобилноста , големината, бројот на продадени уреди во споредба со друга технологија, сум мислел дека се прегазени од времето. Но сепак си во право, потребата од статични системи ќе потреа .

Секогаш ќе има потреба бидејќи се многу помоќни и поиздржливи од преносните уреди ;). На пример, лаптоп или било кој преносен уред не може да го тераш на 100% CPU usage повеќе од 20-тина, 30 секунди. За разлика од нив, desktop може да го тераш на 100% CPU usage со денови, недели, месеци, дури и години... и нема да се зезне баш така лесно ;).

Да не правам муабет за development и комлицирани софтвери. Секогаш се преферира десктоп пред лаптоп. Времето за компајлирање на определени работи се скратува за 5, 10, 15 пати. Понекогаш ова е критично, особено ако си во final фаза на верзија на определен производ и тестираш и корегираш багови, па гледаш дали ново искомпајлираната верзија ќе го има тој баг или не ;).

Ако не повеќе, на пазарот на сервери, секогаш ќе бидат присутни ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Во која функција ќе бидат тие 10 кулери?

Одржување на температура во определен простор, на кои ќе бидат даден на сензори на палење и гасење. Регулирани на програми кои ќе ја даваат автоматската регулација. Дел ќе се фиксни, дел ќе се мобилни.
Во блиска иднина ќе ги тестирам на лед осветлување, да видам колку се ефикасни во спуштање топлина. Регулацијата на температурата со помош на кулерите, ќе ја определувам преку одзивот при мерењето на температурата со употреба на термопиштол.  Но кулерите се планирани за мулти употрерба (други намени). Употребата на кулерите е постојана во секоја индустрија или погон и имаат широка примена. Топлинската размена е многу важна за секој процес. За да се одвива некоја хемиска реакција, на пример, потребна е минимална разлика на температура од неколку целзиусови степени. Тие финти со ензими, емулатори, суспензија како чести пример се во производсто на храна. Целта се постигнува со температурната размена. Иако на форумов можеби се сконцентрирани , повеќе љубители на електрониката, но можеби на некои други типови на студенти или инженери ќе им е интересно да го применат воздушното ладење во нивната наука (технологија). Па затоа објаснувањето на Гигават, кое е малку подетално, за некој кој нема врска со електроника е од поголема помош. Итн, итн,...

.... моќеби ќе се надоврземе на друга тема која ќе ја отвориме на форумов во блиска иднина , ... на пример со тема електрични електро магнетни вентили,  ....

Ќе помине време додека дојдам до целта, затоа што по карактер сум флегма.

Искрено 12 год. не гледам статични компјутери. А во текот на овој период , секогаш сум ги потценувал статичните системи. Веројатно поради мобилноста , големината, бројот на продадени уреди во споредба со друга технологија, сум мислел дека се прегазени од времето. Но сепак си во право, потребата од статични системи ќе потреа .

Секогаш ќе има потреба бидејќи се многу помоќни и поиздржливи од преносните уреди ;). На пример, лаптоп или било кој преносен уред не може да го тераш на 100% CPU usage повеќе од 20-тина, 30 секунди. За разлика од нив, desktop може да го тераш на 100% CPU usage со денови, недели, месеци, дури и години... и нема да се зезне баш така лесно ;).

Да не правам муабет за development и комлицирани софтвери. Секогаш се преферира десктоп пред лаптоп. Времето за компајлирање на определени работи се скратува за 5, 10, 15 пати. Понекогаш ова е критично, особено ако си во final фаза на верзија на определен производ и тестираш и корегираш багови, па гледаш дали ново искомпајлираната верзија ќе го има тој баг или не ;).

Ако не повеќе, на пазарот на сервери, секогаш ќе бидат присутни ;).

За постов ќе ти пишам Лике. Се согласува со се.
Ќе додадам 3 реченици:
Лаптопите ги сметам дека ги прегазило времето од 2012 год. .
Постои статичен компјутер во Македонија, стар сигурно 30+ години, голем,..., голем колку да зафати простор една соба, но технологиите кои го диктираа пазарот, ги носат сите инавации, па го бришат белегот на статичен систем до непрепознатливост.
Интересно е дали за 10 год., сеуште ќе го носат тој белег.
Се читаме во иднина, поздрав.

Offline Пријателот

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
Re: Поврзување на 10 кулери на еден извор за напојување
« Reply #9 on 23.02.2020, Sunday, 19:20:05 (Edited 23.02.2020, Sunday, 23:48:33) »
Разгледував брзи конектори од оваа страна :

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/33007404036.html






Па ме интересира кога би купувале женски конектори, помеѓу Тип B и Tип C , од кој би купиле ? Кој е подобар или кој не е добар во некоја примена?
Постои ли различна примената помеѓу двата типа конектори?
Од Тип B конектор има прочитано повратен одговор од корисник:
На 60W бил топол.
На ибеј имам ги имам прочитано следниве податоци за женскиот конектор од Тип С:

Specifications:
Transmission voltage:5V-38V
Transmission power:80W
Color:gray and black
Red and black spring buttons indicate +-positive and negative poles.
With shrapnel interface,20A wire contact does not produce sparks
Suitable for single color LED strip light,or CCTV Camera
This product uses environmentally friendly materials that meet RHOS standards,manufactured by Seiko,the product is resistant to a variety of complex environments,corrosion resistance.
Size:2.8x1.9x1cm/1.1x0.75x0.39inch

Според мене, имаат идентична мулти практична употреба .   :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Поврзување на 10 кулери на еден извор за напојување
« Reply #10 on 23.02.2020, Sunday, 19:32:14 (Edited 23.02.2020, Sunday, 23:51:06) »
Би требало тип б да е подобар од тип ц, и јас би зел од моделот со шрафчиња за затегање, овие од твојот пример се попрактични но за посигурен контакт е следниот пример:

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/32584807972.html