Author Topic: Започнување на заеднички open source проект  (Read 12049 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Мене идејата ми е да стајме нај едноставен мерач на пм 10 и 2,5, еден шмитов тригер кој ќе пушта вентилатор и еден едноставен филтер (мој предлог е сунѓер кој е измрсен/натопен со масло, но треба да се испита), оти нај ефтин уред за чистење ваздух е околу 100 евра и е за мал простор, а поентава е ние да напрајме по ефтин и поедноставен уред, ефтин за одржавање, оти гледам и филтриве се по 3000 денара... Дали хепа филтрите навистина се незаменливи или може да најдиме поефтина замена?
Исто имам идеја и со воден филтер. Некој веќе направил слични.


за електричниот филтер може подобро е со метална мрежа да се направи.
Основната поента е уредот да е достапен и за тие со помали примања, не значи ако се по лошо ситуирани дека не треба да дишат чист воздух. Идеата за мерење ти е ок по моеа, али што ко ќе знаеш дека воздухот е загаден? Вака со малце додатна механика и електроника би склопиле ефтин уред кој би требало да е ефикасен како и другиве (можда ќе се компензира со ликот/изгледот и бучноста), али во границите на нормалата. Ем секако нема нон-стоп да бучат пошто нели затоа ги редиме сензориве.

Е сега за разлика од ними, овие за вода се доста по комликовани, оти ако ја очистиш водата скоро 100% е исто така нездрава, па мора да ги бираш елементите кои ги тргаш, или да тргнеш се‘ па повторно да ја минерализираш. Филтри за вода се движат од 20.000 па до 500.000 денари што е навистина скапо. Ако има некој идеа, бујрум.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote
Мислам дека ке има проблем со површината на електродите, многу се мали честиците и тешко се привлекуваат према електродите. Можеш да го зголемиш напонот но ке мора да ги раздалечиш електродите поради искрење и генерација на озон, незнам колкав уред имаш на ум но ке треба да биде прилично голем поради тоа што треба електродите да имаат голема површина. Едниот филтер кој го знам јас го решава проблемот со тоа што користи многу мал проток на воздух и електродите се долги барем 25 метри и се во форма на два чешли влезени еден во друг исто како променлив кондензатор. Јас мислам дека би требало да биде голем барем колку еден мини фрижидер, ке пробам да најдам нешто информации на интернет.
Не мислев на принцип на две паралелни плочи со спротивен полнеж, туку воздухот да поминува низ една ситна мрежа со најмногу 2mm дупчиња и 10kV на неа, на 10kV нема некое значајно искрење и јонизација, станува сериозен проблем тоа веќе над 15-20kV. Кога ќе помине воздухот низ мрежата, честичките прав ќе се наелектризираат. Е сега, наместо воздухот да поминува право помеѓу две или повеќе плочи:
       ______
->    ______

Јас би го направил да бидат тие плочи многу блиску една до друга, и воздухот да мора да прави остри кривини за да излезе од системот:
________________
          /   /    /
->  / / / / / /
__/__/__/_______

И сите плочи тука ќе бидат со ист потенцијал, нема искрење меѓу нив, може да ги направиме блиску колку сакаме, а и колку сакаме далеку од мрежата, целата поента ми е да го сведиме генерирањето на озон на минимум, малку озон не е штетно и би изреагирал со честиците во воздухот пред да биде вдишан.
Quote
Мене идејата ми е да стајме нај едноставен мерач на пм 10 и 2,5, еден шмитов тригер кој ќе пушта вентилатор и еден едноставен филтер (мој предлог е сунѓер кој е измрсен/натопен со масло, но треба да се испита), оти нај ефтин уред за чистење ваздух е околу 100 евра и е за мал простор, а поентава е ние да напрајме по ефтин и поедноставен уред, ефтин за одржавање, оти гледам и филтриве се по 3000 денара... Дали хепа филтрите навистина се незаменливи или може да најдиме поефтина замена?
Добра е идејата, и јас мислев на нешто слично, зошто да работи нон стоп и ако достигне доволна чистина на воздухот? Тоа со водениот филтер ми е доста интересно, не сум разгледал водени филтри, а влажниот сунгер според мене многу ќе ја крева влажноста на воздухот и ќе треба нон стоп да се влажни.
А јас колку што имам читано за HEPA филтрите, тоа се уствари електростатски самоелектризирачки филтри, како што врват честичките прашина низ филтерот, поради трибоелектричен ефект, филтерот се електризира и ги привлекува прашинките. Да се изведи од нула некој сличен систем мислам дека е изводливо, ама бара длабоко да навлезиме во проблематиката.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Хепа уствари име некој стандард, а има доста материјали кои би се наелектризирале, волна, пластика, најлон, стскло....
Не мора да е баш вода, но може воедно и да се регулира влажноста на воздухот, да се дрхидрира/навлажнува по потреба ( би барало дополнителна опрема). Билно масло, буквално тоа за јадење што го користиме би имало идт ефект како водста, со тоа што испарува во многу мала количина, и нема да кма влијание на влажноста. Е сега да дишиме пареи од масло е штетно, но мислам дека доколку се користи во совна темп, било како филтер, било во натопен сунѓер на собна темп. испарувањето е многу многу мало, може и воопшто да го нема, треба да се испита. А и ако се коридти вода како филтер, испарувањето ќе биде многу мало. Сепак ќе треба да се менува често, може да се соберат бактерии, ни може да се додаде и средство за дезинфекција ( имаше по аптекиве некое средство и беше 60 денари литро)
Ти мислиш мрежста да е позитивна и да е филтерот, а негативната жица да е уземјена? Мислам декс и обичен јонизатор работи така, а со 10kV нема дс постигниш изразит ефек, треба повисок напон, но може да се проба колкав ќе биде ефектот и колкава ќе биде јонизацијата...

Offline NerdOmega

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22

Не мислев на принцип на две паралелни плочи со спротивен полнеж, туку воздухот да поминува низ една ситна мрежа со најмногу 2mm дупчиња и 10kV на неа, на 10kV нема некое значајно искрење и јонизација, станува сериозен проблем тоа веќе над 15-20kV. Кога ќе помине воздухот низ мрежата, честичките прав ќе се наелектризираат. Е сега, наместо воздухот да поминува право помеѓу две или повеќе плочи:
       ______
->    ______

Јас би го направил да бидат тие плочи многу блиску една до друга, и воздухот да мора да прави остри кривини за да излезе од системот:
________________
          /   /    /
->  / / / / / /
__/__/__/_______

И сите плочи тука ќе бидат со ист потенцијал, нема искрење меѓу нив, може да ги направиме блиску колку сакаме, а и колку сакаме далеку од мрежата, целата поента ми е да го сведиме генерирањето на озон на минимум, малку озон не е штетно и би изреагирал со честиците во воздухот пред да биде вдишан.


Во најмала рака ке ти треба и филтер однапред за да ги филтрира поголемите честици инаку одма ке се затне филтерот а може и да ја запали прашината  :-\.
Треба да се размисли и за лесен начин на чистење на филтерот бидејќи со извртека патека за минување ке се таложат честиците на влезниот дел од филтерот. Озонот мириса и во многу мали концентрации и ич не е пријатен мирисот, навистина мислам дека ке биде проблем.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
нема да се запалат оти се на ист потенцијал....

Offline NerdOmega

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
нема да се запалат оти се на ист потенцијал....

Ако се таложат сите честици на една електрода, како се повеке ке се таложат така се  ке ја намалуваат далечината помеѓу електродите и првата струја која ке протече ке биде низ нив.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
ама идеата на Киловолт беше мрежата да е на ист потенцијал. Ваљда нема да дозволиш 20 цм прашина да се собере па да гфати до другиот пол :)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Тоа ми беше муабетот, мада не ја форсирам толку идејава, ама и мојата и од bicikle двете имаат недостатоци, маслото мириса и испарува, озонот мириса, на маслото се намалува испарувањето ако користиме некое тешко густо масло, ама па тешко е за чистење, и ако е многу густо брзо ќе се заситува. А озонов може да го намалиме многу ама не можеме да го отстраниме целосно. Или нешто од овие што ги спомнав самоелектризирачки филтри, ама тие се заситуваат брзо бидеќи при толку ситни полнежи треба ептен да бидат честиците блиску до електризираниот материјал за да се залепат, затоа не мора да биде поситен од честиците што ги фаќа, ама пак е релативно ситен за филтер и прашање на време е кога ќе се затне. Не знам дали имам подобра идеја.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ќе стајме етерични масла  :) Може да се стават други течности, или мешавини, ем да се намали испарувањето ем да е ретка масата, мада водата малце би влијаела на влажноста, ама треба да се испита. Може двата филтри да се комбинираат, може водата да се електризира, може и да се комбинира со масло, пак ќе речам и тоа и тоа треба да се проба, вака не можиме емпириски да пресметаме, треба малу експерименти. Крај краева хепа филтри ќе мењаме, пак е поефтино.
Од друга страна пак, со електрицитет акл го чистиш воздухот, ем филтерот че може да се чисти со вода и со арис на пример, а и не треба толку многу ситни дупчињата да се. Земи пример екран од тв, се лепат частиците по цела површина

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Сте размислувале во друг правец - воден филтер, нешто слично како кај правосмукалките на вода?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline NerdOmega

  • Нов член
  • *
  • Posts: 22
Сте размислувале во друг правец - воден филтер, нешто слично како кај правосмукалките на вода?

Ако имаш нешто на ум, те молам напиши нешто и презентирај го.


Јас би сакал да знам што мислите да направиме и универзален IR бластер. Мал уред со инфраред диоди во сите правци и еден IR ресивер со програмибилни кодови кој може да ги испали на команда од корисник. Да може да учи нови кодови од пример и да ги чува во меморија. Со него би можел да контролираш клими, телевизори па и некој други уреди од далечина. Нели би било супер за 400-500 ден да можеш климата да си ја направиш со WiFi ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Немав ништо конкретно на ум, чисто го спомнав можда како правец за размислување, уште еден принцип на работа на филтер.

Идејата за IR бластер ти е интересна и, јас барем, би ја следел со љубопитство. За жал, немам појма од пишување софтвер, ама може да го пробам хардверот, ако ми дадете готов .hex фајл само да го испржам во микроконтролерот... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Сте размислувале во друг правец - воден филтер, нешто слично како кај правосмукалките на вода?
тоа го пишав, сунѓерот ти е за зголемување на ефикасноста т.е. површината.
Не гледам потреба ИР да ме зрачи постојано, мене не ми е по ќеф и со вифиво, ама нема што да прајш...
Е сега во склоп на домлт, може да користиш комуникација преку 220 мрежата или да имаш накнадно жици и хаб/свич преку кој би ти биле поврзани сите уреди низ дома.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би сакал да знам што мислите да направиме и универзален IR бластер. Мал уред со инфраред диоди во сите правци и еден IR ресивер со програмибилни кодови кој може да ги испали на команда од корисник. Да може да учи нови кодови од пример и да ги чува во меморија. Со него би можел да контролираш клими, телевизори па и некој други уреди од далечина. Нели би било супер за 400-500 ден да можеш климата да си ја направиш со WiFi ?

Ова е веќе нешто опипливо, а и реално, барем од хардверски аспект, лесно изводливо :). Па и од софтверски не би требало да е претешко за изведување, особено ако може да учи команди преку IR приемник ;).

Само да се провери прво на Кинезиве да не им текнало нешто вакво да направат ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ако треба дизајнирање на плочка јас се пријавувам :)
Жан