Author Topic: Проблем со PC, MB: GA-G41MT-D3 - влегува во рестарт јамка  (Read 5416 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Проблем со PC, MB: GA-G41MT-D3 - влегува во рестарт јамка
« Opened on 22.09.2019, Sunday, 13:23:50 (Edited 23.09.2019, Monday, 15:18:27) »
Пц- то постојано се рестартира, на екран нема нишчо.




Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има шанси да е BIOS во прашање. Имам гледано слични проблеми со Gigabyte и Dual BIOS плочите (претпоставувам, оваа е таква).

Извади BIOS батерија, извади ги и двата DIMM модули, извади ја графичката. Исчисти ги убаво контактите на сите, а истовремено дај и PC-но зачисти го, има доволно прашина во него за да наполни мала кеса од правосмукалка :P :D. Контактите исчисти ги со парче хартија. Скини еден лист, превиткај го на половина и стави го така превиткано меѓу прсти и триј го од контактите, треба бербат да се направи листот :P. Откако ќе ги исчистиш, стави ги на страна, стави beeper (звучниче) на плочата (ако нема веќе ставено на неа) и пушти ја (без батерија за BIOS), види дали ќе рестартира и дали ќе дава звучни сигнали. Ако титка, стави еден од DIMM-овите и пак пушти ја. Ако пак титка, стави ја и графичката. Ако стигне до POST, супер. Ако не... ќе мораш да пробаш со друга графичка.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Ненма компресор, со правосукалка толку фатив.... Ми нема логика да се испика прашина меѓу контактите, али како и да шее ги поминав со хартија ( чиста беше). Имам некое VVD-40(не е wd-40 оригинал) ги прснав со ними, се надевам не е спроводно :D Напајањето одоко е исто така во добра состојба....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ненма компресор, со правосукалка толку фатив....

Ни јас немам :P ;D.

Правосмукалка и мала четкичка за бојадисување (фарбање) и решен проблем ;).

Имам некое VVD-40(не е wd-40 оригинал) ги прснав со ними, се надевам не е спроводно :D

Е, тек сега си укашкал работа ::). WD-40 е мрсен спреј, остава мрсно, подмачкува, не е сув. За оваа работа јас користам само PRF 6-68, но... веќе биднала работата... ќе мораш да купиш PRF 6-68 за сега да ја исчистиш мрснотијата од контактите... и, да се надеваме дека плочата ќе проработи... бидејќи можно е и да си ја дозезнал со мрснотијата :-\.

Купи си PRF 6-68, испрскај ја цела плоча со него и нека искапе убаво се од неа, пробај онака како што ти пишав во претходниот post и види што ќе се случува.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Поминав со правосмукалка, толку фатив , а да се заебавам со четче немам нерви :D
Wd-40 е мрсен, ама овај е копија од wd и се суши за некое време. Го зезнав држачот за кулерор (т.е. ладњакот), пошто беше на пластични држачи, му ги искршив тие запците... да земам утре штрафови да го наштрафсм па ќе го пуштам....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Поминав со правосмукалка, толку фатив , а да се заебавам со четче немам нерви :D

Ти си знаеш... и прашина знае да прави проблеми, затоа пишав.

Wd-40 е мрсен, ама овај е копија од wd и се суши за некое време.

Повторно, ти си знаеш, голем си ;)... јас не би прскал плоча со ништо друго освен со PRF 6-68.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Проблем со PC, MB: GA-G41MT-D3 - влегува во рестарт јамка
« Reply #6 on 22.09.2019, Sunday, 22:38:49 (Edited 23.09.2019, Monday, 04:41:38) »
Работел и со поќе прашина :D
Непроводен е, демек мојш да чистиш електроника


Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
А медицински алкохол дали би можело да се искористи ? Јас обично со таков "100%" етанол чистам контакти.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Спроводен е. Треба сите кондензатори да се испразнети, батеријата извадена... Сепак содржи вода и е корозивен.
 

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Може да се искористи алкохол 96/99%, се продава и алкохол наменет за чистење на електроника. Не дека има некоја разлика.
Алкохол, ацетон и некои други средства за чистење се многу агресивни и можат да оштетат некои пластични компоненти, да отстранат заштитни слоеви или да избришат некој текст.
Нивното користење е ризично и не се препорачува за секаде.

WD40 и неговите копии можат да остават тенок непроводен слој врз контактите и тоа да прави проблеми.
Не верувам дека прашина/ѓубре била причината за рестартирањето. Сега е друга приказна.

Дали плочата се рестартира само со процесорот ставен, друго ништо, или дава звучни сигнали,  2  3 5 20 титкања?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Со 99% алкохол имам бањато матични плочи без никаков проблем.
99/% алкохол испарува многу брзо и не остава траги, нема како и од што да дојде до корозија.
Јас го користам редовно, освен за некои осетливи работи.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Само со процесор се рестартира.
Ги пребришав контактите со картон, ко што кажа Гига.
До сега не ми напраело wd проблем
Ако нема напон на плочата и со вода да ја миеш нема ништо да изгори. Треба да бидеш сигурен дека никаде нема останато вода/алкохол. Не сум начекаш 97+% алкохол. А и има разнимсредства за чистење, алкохол е за пиење :D ем поефтини и се.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Порано во аптеките имам купувано алкохол 96%+ (не се секјавам точно), беше 200/250денари литро.
Средствата за чистење електроника се обично, поскапи според моето искуство.
Медицински/индустриски алкохол испарува многу брзо и не остава ништо од него.
По интернет има некои кои тестираат каде има краток спој на плочата, прскаат алкохол и гледат каде најбрзо ке испари.
Јас медицински/индустриски алкохол најчесто користам за чистење на плоча после лемење.
Да го  исчистам флуксот и другото ѓубре, обично прскам алкохол со тие фризерските шишиња со пумпа, со четка ја чистам плочата и потоа само со алкохол ја измивам/плавам плочата. Досега ништо не кородирало или направило спој од алкохолот (од мене да).

Ако плочата се рестартира исто, без рам, графичка и хард диск, контактите на конекторите не се проблем.
Или е плочата или напојувањето.
Јас мислам напојувањето неможе да го задоволи процесорот кога пробува да стартува. Пробај со друго напојување.

Не препорачувам пиење на исопропил алкохол или било кој друг вид на алкохол кој не е наменет за пиење. Не е само алкохол, обично тие 3% 1% или 0.1% зависи од алкохолот брендот, се хемикалии наменети за додавање вкус и мирис, за да не се пие.
 За разлика од алкохолот за пиење дури и тој од 90%, индустрискиот/медицинскиот алкохол има и многу лоша особина, го гори грлото и усните, оотоа ни вода не се пие  :)  :).
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Изопропил алкохол и алкохол не е исто. Едниот е за пиење(разреден, во фрма на ракија),  другиот е за чистење. Ко ќе лемиш ниедна компонента не е под напон, инаку ако е од користен уред може да е под напон. На матичните има места кај што нема баш одма да испари (ќе испари, ама може да е касно, а нема да го видиш). На пример измеѓу самата плоча и слотот за рам може да остане, ако не си го дувал со компресор или ако си нестрплив.
Со каков алкохол ги чистиш плочите? Алохолот за пиење(шпиритус) и не го разредува баш флуксот, изопропилот го разредува. Медицинскиот алкохол има иста структура со алкохолот за пиење, секако е концентриран, али па го пиеш за да гори (ех што не бев жирафа па пололго да ме гореше рачијава :D).
Cpu да троши повеќе од графичка + рам +2xhdd + cd rom? Али да го средам тој држачот ќе пробам и со друго напојување...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да не случајно имаш заборавено да го ставиш 12V-ниот 4 пински Molex за CPU :P?

Или, ако го имаш ставено, не ти останува ништо друго освен да извадиш се од плочата, да ја одшрафиш од куќиште и да ја ставиш на маса под директно светло (столна/хоби ламба) и да ја разгледуваш, да не има случано нешто чурнато... јас така би направил.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."