Author Topic: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]  (Read 10228 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Значи сега испадна дека напрајв кари сос без кари xD
Види, реално не се ни исплати ваков сервис, нема да ми се расипува ваљда на секое телевизорот, ама морав да продрам малце по длабоко во самоосцилирачкиве напајања како би се снашол само со мултимер ( и тоа нај ефтиниот го имам :D ), ок добро е што имав и некој дел за замена, ама ок е да знаеш кој дел што функција има конкретно, секако искуството е не замнеливо, на пример ако си направил 10 вакви тв-а знаеш кои компоненти се први на удар, па ако се ефтини не  и тепаш време да испитуваш т.е. да проучуваш кој дел што ф-ја има, веќе знаеш, ама ете јас се запнав да го оправам сонсопсрвени раце и ете како-така бидна :) е сега што го зезнав дисплејот башка муабет, ама ќе знам за друг пат дека се ептен осетливи :)
Мада тука реално малце се изненадив, пошто децава колку го имаат мавано со тврди ( пластични) играчки, немаше ниту гребаница, но го фатив не симетеично и напукна :) е јбг, све се плаќа xD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
bicikle, без алат, нема занат ;). Не дека и знаењето не е важно, далеку од тоа, но и двете се подеднакво важни. Џабе го имаш алатот ако не знаеш да го искористиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male

Offline gonik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Еве и ја ако може да се надоврзам на темава и да прашам една ситница. Дали ја има и каде се наоѓа опцијата за регулирање на позадинското осветлување по софтверски пат. Детално го пребарав корисничкото мени и неколкуте сервисни менија и никаде не најдов опција за регулирање на backlight-oт. Обично до сега сите телевизори ја имале оваа опција, овој како да ја нема. Ја лично мислам дека и софтверското намалување го продолжува векот на позадинското. Немам време сега со хардверскиот начин да експериментирам. Убав ден на сите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А нема подесување за заднинско осветлување во корисничкото мени?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
BNRIGHTNESS имаше некаде, прашај го гугл, смао треба сликата на MANUAL еквилајзер, не на некој пресет.

Offline gonik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Brightness има, ама со тоа се делува на осветлувањето во самиот панел, не на диодите. Има Eco setings-->Vivid, Natural, Standard, Movie, Photo, нешто што можеби има врска со позадинското, друго ништо нема слично или пак да се спомнува зборот Backlight.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
епа нели интензитетот на дисплејот од интензитетот на диодите зависи, мислам дека тоа е тоа... А и да го отвориш само еден отпорник ставаш и тоа е, нема многу перипетии.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Две различни подесувања се најчесто. Едното е brightness и со тоа се подесува колку од светлината на заднинското осветлување да пропушта LCD панелот (практично, се подесува нивото на black burst по старо, како што беше на CRT-ињата). Другото е баш backlight, јачина на заднинско осветлување. Вакви опции немаа старите CRT-иња... односно имаа (sort of :-\) преку подесување на анодниот напон (еден од потенциометрите што беше на каскадата, понекогаш беше и само тој, а ако имаше друг, беше за фокус), но овие подесувања не беа достапни за обични корисници, дури ни преку сервисно мени (можно е некои скапи модели да имале и вакво подесување, но над 99% од телевизорите, сигурно немаа).

Како и да е, ако во сервисното мени нема подесување за заднинското осветлување, ништо, ќе мораш да одиш „пешки“, т.е. како што рече, да додаваш отпорници во серија со диодите :-\. Тоа е тоа, нема друга опција... освен ако не планираш да го хакнеш firmware-от ;D.

ПС: Сега ми текна дека Eco Settings можно е да ја намалуваат јачината на заднинското осветлување, но ќе треба да го расклопиш за да видиш дали навистина ја намалуваат јачината :-\. Или евентуално ако се гледа некаде од задната страна колку јако осветлуваат диодите (некоја дупка на кадата или нешто слично), да гледаш и да анализираш кога ќе подесиш некој Eco Setting дали се намалува јачината на светење на диодите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
трауми имам од еко сетингс. На почето уреди, а го пуштиш се понашаат ко уреди вредни за пола од тоа што си го платил :) A инсталисање отпорник би било многу едноставно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еднаш ми дојде на сервис еден монитор со Eco Settings, така беше поставен кога ми го донесоа. Секој пат кога се пушташе гледам дрва прво се појавуваат на екранот па потоа се појавува слика. Муабетот да ти бил колку дрва до сега си спасил со тоа што користиш Eco Settings ;D.

Плус, на тоа Eco Settings, абе едвај нешто се гледаше... оќорив пробувајќи нешто да видам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
дрвата од еко сетингс си ги дал за изработка на дијазапами и цвикери во случајов.