Author Topic: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]  (Read 9926 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
ми остана уште време да најдам и што диоди користи :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Бидејки го немаш решено напојувањето зошто мислиш дека дел од диодите се неисправни!
Под услов дека со сигурна метода си заклучил деке иситите се неисправни тогаш ништо нема да постигнеш и' да најдеш што и какви диоди користи.
Работата за замена на иститите не е детска работа. Исто така ги има (како ги нарекуваат сервисерите) плус и минус 3V и 6V иако кај тебе се 3V
Купи си комплет ленти, траки, намали ја струјата низ нив ама хардверски за околу 30% и гледај си ТВ.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Бидејки го немаш решено напојувањето зошто мислиш дека дел од диодите се неисправни!

прегоренени, па ако не работи накнадно ќе се дума, се надевам дека ќе проработи, оти напојувањето е апла прегорено, прво него, исто и диодите визуелно се гледа дека се прегорени- ќутук се :)

Купи си комплет ленти, траки, намали ја струјата низ нив ама хардверски за околу 30% и гледај си ТВ.

Ова би требало да може да се изведе и преку сервисно мени.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Јас напишав што напишав а вие како сакате така работете!
Ако се затемнети не значи дека се неисправни!
Преку сервисно мени тешко да се намали 30%, впрочем пробајте па да видиме!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако се затемнети не значи дека се неисправни!

Да, ама во 90% случаи, навистина е така.

Треба да се направи напојувањето па да се проба... и јас така би играл, нема збор, прво направи го напојувањето, па потоа види кои диоди се исправни, кои не ;).

Или евентуално ако имаш уредче како од линкот подолу, може и да ги менуваш без да го направиш напојувањето ;).

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?topic=14364.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Затемнета околина и затемнета диода не е исто.
За да се види диодата треба да се извади дифузерот инаку тешко и со лупа се гледа.
Јас не би се сложил дека затемнувањето значи 90 % неисправност. Праксата зборува друго.
Впрочем иако овде нема точно кој модел и шасија се, на база на ознаката од панелот мислам дека најдоброто решение е замена на комплет ленти, траки инаку се друго кај овој претпоставен модел би било губење време!
А за испитување на диодите доволно е да има само извор на напојување од 3V.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: ТВ Philips 32PFH5300/88, шасија TPM15.1E LA - помош за сервисирање [РЕШЕНО]
« Reply #21 on 15.08.2019, Thursday, 23:03:04 (Edited 16.08.2019, Friday, 00:21:01) »
не околина, под дифузер, плус ги проверив со напојување, не баш такво, него со адаптер, т.е. прво со адаптер ги проверив па одкако ги одстранив дифузерите и визуелно се потврди тоа што се претпостави експериментирајќи со напојувањето.
лентите се уствари двостран витропласт, да не е како одлемување на обични лед диоди, ама се снајдов. Уставри прелемив други смд диоди, ама испадна дека не се соодветни. 15долари се лентите од али/ибеј али чекањето е 2-3 месеци, ем малце се лоши за транспорт, па реков прво да му прелемам некој диоди што може овде да се најдат.
Инаку да, pf6003 го имаше во гац.
tpm15.1ela - тоа ли е шасија?
е сега ако сметаш дека е подобро комплет ленти да се менат него само изгорените диоди то е друга работа.


Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Да тоа е шасијата TPM15 1E LA.
Лентите исто ги имаат во ГАЦ на лагер и не се скапи и цените се близу до али/ибеј.
Барај ги под ознака LT57.
Јас сум за комплет .Поправката на истите е неблагодарна работа. Ако издржат околу три месци, добар си!

Ист така намали ја струјата низ нив ама хардверски за околу 30% и гледај си ТВ.
Преку сервисно мени нема шанси да се намали 30% а 30% е доволно за продолжување на векот на траење дури и под услов заднинското од корисничкото мени да е 100%.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
3 години стар телевизор со сериозен квар.
Зарем до толку ги прават фушерај?
Извини @bicikle за офтопик.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Али луја го најдов бројот, па некој админ може да го додаде :)

Quote
Барај ги под ознака LT57.
Јас сум за комплет .Поправката на истите е неблагодарна работа. Ако издржат околу три месци, добар си!
Тоа ми беше маката, за 3 месеци ако е ич да не ги чепкам, ако се до крај 1000-ка.
Отпорник да ставам сериски?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
3 години стар телевизор со сериозен квар.
Зарем до толку ги прават фушерај?

За жал, да... барем поетиниве модели, да :-\.

Отпорник да ставам сериски?

Да. Измери струја низ лентите, пресметај вредност на отпорникот за да ја намалиш струјата низ диодите за 30%, пресметај моќност на отпорникот, монтирај и тоа е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
3 години стар телевизор со сериозен квар.
Зарем до толку ги прават фушерај?

За жал, да... барем поетиниве модели, да :-\.

Отпорник да ставам сериски?

Да. Измери струја низ лентите, пресметај вредност на отпорникот за да ја намалиш струјата низ диодите за 30%, пресметај моќност на отпорникот, монтирај и тоа е тоа ;).

а демек филипс, и то не е баш најефтин, некоја средна класа демек . И не само тв-ата, да не забегувам ептен оф топик, све што е бела техника а поминит гаранцијата и почнува да се распаѓа... значи стои и од ништо се распаѓа... Баш колега спомна за бош демек турска ги праеле и наводно тие биле поефтини и по не квалитетни, а во друга продавница имало оргинал бош. А од кај знаеш што ќе ти лупни...Исто е и во авто индустријава - еден мотор го користат 15 марки, дур прават наново или дур усовршуваат ќеплатат лиценца и хајт.
Нејсе, да се вратам на муабетот, конкретно овој модел, диодите му се на витропласт, а витропластот е изолатор, па едино го лади штампата, што очигледно не е доволно. Пошто е на 12в светлото, се мислам да шибнам и еден вентилатор послаб (да не зуи) малце од малце да лади.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а демек филипс, и то не е баш најефтин, некоја средна класа демек .

Џабе е... освен ако не е од најскапите, се е тоа направено со минимална котрола и надзор од страна на Philips во Кина.

Никаква улога веќе не игра име/бренд ако гледаш телевизор од ниска или средна класа. Само на најскапите се пази нешто повеќе во однос на квалитет на изработка. Сите останати се сметаат за шљам. По самиот факт што се продава само во Источна Европа, јасно ти е за какво ниво на квалитет станува збор ::).

Ако сакаш да добиеш нешто што ќе ти трае, само поскапите модели на Samsung и Sony би ги гледал... но, да, тие се мнооогу поскапи во однос на сите останати, така да, ако веќе планирате да купувате нешто поевтино, гледајте си ги најевтините модели од Кинески no name брендови (Fuego, Neo, Quart...). Ако ви се допаѓа панелот, боите, сликата, земете си го ;). И онака, и на тој, и на овој, ќе теба за неколку години да менувате LED од заднинското осветлување :D.

И не само тв-ата, да не забегувам ептен оф топик, све што е бела техника а поминит гаранцијата и почнува да се распаѓа... значи стои и од ништо се распаѓа... Баш колега спомна за бош демек турска ги праеле и наводно тие биле поефтини и по не квалитетни, а во друга продавница имало оргинал бош. А од кај знаеш што ќе ти лупни...

Јас лично, кога станува збор за бела техника или уреди за домашна употреба, ретко што купувам на ново. Се си купувам од кај албанцине во Синѓелиќ на старо, увезено од Западна Европа. Искрен да бидам, никогаш се немам зезнато... а и немам чуено некој да се пожали што сум му препорачал да купи нешто од таму. Цените не се баш какви што беа порано (порано, навистина беа доста поевтини, сега и не се баш толку евтини), но барем знам дека што и да купам од таму, ќе тера барем 7, 8 години без никаков проблем. Искрено, се што имам купено од таму, до денеска работи, а не сум го поправал/правел дополнително (можеби некоја ситница, штекерот се зезнал или нешто така, ама далеку од тоа дека сум го отворал цел уред).

Еве кои работи без никакво двоумење би ги земал од таму:

Машина за перење: Носат на старо Miele машини за перење. Тие се „као“ Ролс Ројс во машини за перење... да не праам муабет што се у ПМ тешки (тежи колку 2 или 3 од оние кои може да се начекаат по продавницине, двајца едвај ја креваат, пожелно е тројца да ја креваат), да не праам муабет за внатрешниот дизајн (две посебни секции за напојување на електрониката за контрола, ако откаже едната, превзема другата; двофазен/монофазен мод на работа; звучна изолација; тешка железна шасија, амортизери и бубањ)... се гледа дека се е квалитетно.

Е сега, и на старо не се баш евтини. Цената им е од 10.000 денари до кај 15.000 илјади... ама па, ене... онаа што ја земав, не писнала до сега, мамата и ја имаме расплакано 3 години наназад, што се не имаме перено во неа... и стази ставив да се перат во неа, LOL ;D.

Лаиците може да се посомневаат и да помислат „ама за тие пари на ново ќе земам :-\“... и да, така е, машини за перење има на ново за тие пари... но затоа ќе си мењаш лагери по 2 години, по 3 години бубањ, по 4, 5 години казан... по 6 години, ќе ја фрлиш бидејќи и откажала елекрониката за контрола :-\. На Miele, треба само од време на време филтер да им чистиш, толку. Не џвакаат чорапи, не перат со две капки вода (имаат мод за штедење на вода, но може да се исклучи преку менито на машината за перење), не им се „мрднува“ програматорот, лагерите им се практично вечни, имаат бубањ и казан обложен со инокс, не ги слушаш кога работат, дури и кога се на 1600 вртежи (звучната изолација е одлична ;))... не знам што да ви кажам, и на старо не се евтини, ама па навистина вредат за парите ;).

Телевизор: Користени, но во одлична состојба и најважно, не се наменети за Источно Европски пазар ;). Значи, со сите салтанати, QC и се останато проверено од Германци, Французи, Италијанци, итн. Знам неколку луѓе што имаат земено телевизори од таму (и јас имав купено неколку уште на времето, во времињата кога немаше LCD, сите беа CRT, но и двата ги имам дадено на поклон :)), последниот што го знам што купи телевизор од таму, го користи барем 2 години (мислам дека тера трета), па не сум чул да се пожали... колку што знам, сеуште го користи :).

Фрижидер: Но, само ако не е No Frost. Ако сакате No Frost, подобро купете си на ново бидејќи честа ситуација е да ги продаваат поради откажани мотори на перки... е сега, тука ги средуваат, поправаат, итн., но не знам оној мотор што ќе ми го стави, што квалитет е, колку време ќе тера и дали е наменет за работа на температури блиски до нула (тоа се класични AC мотори, како кај вентилаторите, без четкици, но повеќето се наменети за работа на температури од 25 степени до кај 70, 80 степени, не и за температури пониски од тоа). Сепак, ова тврдење не треба баш здраво за готово да се земе. На пример, ако видите на продажба мал No Frost фрижидер кој изгледа релативно очуван, најверојатно претходните сопственици сакале да купат поголем, па затоа го продале помалиот, што, во превод, значи дека со релативно високо ниво на сигурност може да се смета дека фрижидерот е во одлична работна состојба ;). Значи, се зависи од ситуација, треба да се користи и малку проста логика ;).

Аудио опремна: Се освен звучници... т.е., може и звучници, но најверојатно ќе треба да ги менувате звучниците во кутиите :P :D... така да, вкалкулирајте си го и тоа во цената ;). Системи, има секакви... немаат Bluetooth, Wi-Fi, далечински (не дека немаат, најчесто се изгубени при транспорт или претходниот сопственик ги изгубил :P :D), тантара пантара, ама ако можете да преминете преку тоа (јас немам никаков проблем), генерално земено, опремата е прилично солидна :)... а и цените не им се високи, бидејќи сопствениците најчесто сакаат само да се отарасат од нив бидејќи на западњациве сега им смета ако немаат Bluetooth, Wi-Fi и сите тие модерни gadgets ::). Како и да е, засилувачите најчесто се со прилично достапни цени (од кај 1000 ден до кај 3000 денари, најчесто постари модели, AB класа, што барем мене лично ми прави ќеиф :)), а често може да се начекаат и производи од реномирани брендови (Sony, Harman/Kardon, Onkyo, Marantz, Bose, итн.), така да... за 1000, 1500 денари може да земете многу солиден стерео засилувач со 2x30, 2x40, 2x50W излезна моќност ;). Голем дел од нив се и дигитални, но како модели се стари барем едно 10-тина 15 години, па затоа не се веќе „шема“ (не се 5.1, немаат USB, Bluetooth, итн.).

Правосмукалка: Имаат секакви, голем избор, од најмали и едноставни, до многу моќни и комлицирани, наменети за индустриска употреба, хотели, итн. Цени, далеку од скапи. На пример, малите им се околу 1000 денари, поголемите се од 2000, 3000 па нагоре, индустриските (како за хотели) им се од 5000 па нагоре. Имам купено една мала, Dust Devil... немам на што да се пожалам, одлично влече, супер си работи, 1000 денари ја платив :). Има еден недостаток, има мало кесе за прашина, така да, треба да ја чистиш често, но освен тоа, друг некој недостаток, не би можел да наведам :).

Има уште многу други работи, но треба да отидете таму и да видите. Ова е само онака, за што најчесто луѓето одат таму, но има и многу други работи: гуми за коли (и нови, и користени), велосипеди, скутери, алати за дома и за градина... зависи што ќе добијат во моментот како пратка, но практично и нема што нема :).

Нејсе, да се вратам на муабетот, конкретно овој модел, диодите му се на витропласт, а витропластот е изолатор, па едино го лади штампата, што очигледно не е доволно. Пошто е на 12в светлото, се мислам да шибнам и еден вентилатор послаб (да не зуи) малце од малце да лади.

И ова е опција, но ќе треба посебни дупки да правиш само за него, а освен тоа, кадата ќе ти се полни со прашина, па ќе треба од време на време да ја отвораш и да ја чистиш :-\. Добра идеја, но тешко изводливо :-\.

Инаку, да, проблемот е што се монтирани на витропласт... да беа на алуминиум, како што се повеќето LED ленти, немаше да има проблем.

Разгледај ги новите ленти што ќе ги земеш. Ако диодите се монтирани на алуминиумска подлога, нема да имаш проблем ;). Само стави малку термо паста измеѓу лепенките (или шрафовите, не знам како се монтирани во кадата) и терај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
не ми се даваат 2к еур за тв, што сака нека е. Се мислев и јас да ставам паста, ама пошто е витропласт нема да има ефект. ќе видам денес какви се овие лт75...
не ми текна за прашината, не се досетив дека ќе збира, ваљда со отпорник доволно ќе му е.

Нептун/амц/итн че дадат промоции, попусти, рати, ќе се излаже човек.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Скоро сите понови изведби на лентите се алумуниумски:
За намалување на струјата експериментирај со R8601 (подобра варијанта) или со R8652-R8656 (Овие не се прикажани на шемата ама би требало да ги има на плочата за напојување)!
Друга варијанта е да се интервенира на IC U8601 PF7708BS на некој од “влезовите или излезите„. За тоа е надлежен Гига (тој ја познава теоријата а јас сум „практичар“).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!