Author Topic: Критики за продавниците за електронски материјали  (Read 20012 times)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
@GigaWatt
Продавницата е РИЕМ, ама џабе е да ги критикуваме кога и они едвај кубурат со дуќанчето, добро е и тоа што имат најосновно. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа тогаш, ај, да не ги дотепуваме, нека си тераат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Абе и кој знае дали они знаат за овој форум, дали го читат. :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не е важно тоа, важно е ние да си имаме некој репер за тоа кои продавници што продаваат.

Штета што не може повеќе од една анкета по тема :S, инаку сигурно ќе имаше и прашање за цените ;). Има тема за цените, ама нема анкета во неа, така да, треба да ја читаш :S, вака е поедноставно, веднаш е јасно како се изјасниле сите кои гласале, иако, да бидам искрен, сепак пожелно е кога читаш било која тема на било кој форум, да ја прочиташ цела. Форумите се жива работа, некогаш и еден post може да направи разлика ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имаше и една продавница во Ѓорче... да не знае некој како се викаше... БТС електроник ли беше ???. И како сервис плус работи.

Работи, бев зимоска тамо.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline totii

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
  • Gender: Male
Сум купувал од сите и купувам од сите затоа ке кажам за сите по некој збор.
Loging Electronics одлична веб страна и точна лагер листа добро снабдени коректна услуга но со цените во воздух стварно се превисоки затоа кај мене се последни на список за пазарување.
BT Elektronik коректна услуга добри цени но не толку добро снабдени.
ГАЦ електроник одлично снабдени има компонети кој само тој ги има во мк,ако ги нема во логинг ги има кај него одлични цени коректна услуга затоа е прва на список за пазаруване кај мене.
Алфа Електроник добро снабдени добри цени но лоша комуникација со вработените и лоша кординација меѓу самите вработени.Ми се случува кај еден веработен да ја нема бараната компонента додека кај друг вработен да ја има или да добиеш замена за некоја компонента која не ми била понудена.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не сум многу  по пофалбите и критиките и точно е дека скоро сите стари и понови продавници за електроника ми *згрешиле* или * ми се нашле* понекогаш. Постојат повеќе причини зошто  продавачите на електроника на ситно имаат проблеми – тука е прво понудата на светскиот пазар, брзината со која (не)стигнуваат неки елтронски елементи кај нас ( и воопшто во Европа!). Значи, не се секогаш криви продавачите.За оние подобрите важи цената (односно поскапото е подобо), но честопати цели серии се*хакнати* и далеку се од оригиналите! Дури и по квалитетот на ознаките се познаваат оригиналите.
За Горан од ГАЦ лично немам лошо мислење.Сум нарачувал материјал за фирма и сум наишол  на разбирање,ми чувал материјал, објаснувал. Мислам дека ова рубрика е добра појдовна основа, малку нека се упрпаат газдите на дуќаните за електроника  за да знаат дека некој сепак внимава и цени работа и квалитет, секако и професионалност!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Loging Electronics одлична веб страна и точна лагер листа добро снабдени коректна услуга но со цените во воздух стварно се превисоки затоа кај мене се последни на список за пазарување.

Да, и кај мене. Во Loging одам само ако не го најдам она што ми треба на други места.

Алфа Електроник добро снабдени добри цени но лоша комуникација со вработените и лоша кординација меѓу самите вработени.Ми се случува кај еден веработен да ја нема бараната компонента додека кај друг вработен да ја има или да добиеш замена за некоја компонента која не ми била понудена.

Јас пак имам сосема спротивно искуство со Алфа... дури еднаш и ми го сликаа делот и ми ја пратија сликата на mail (не бев сигурен дали е тоа тоа што ми треба), така да, генерално земено, задоволен сум од нивната услуга... но, сепак, да бидам искрен, имам пазарувано неколку пати само од нив, така да, не би го сметал моето искуство за премногу релевантно.

За Горан од ГАЦ лично немам лошо мислење.Сум нарачувал материјал за фирма и сум наишол  на разбирање,ми чувал материјал, објаснувал. Мислам дека ова рубрика е добра појдовна основа, малку нека се упрпаат газдите на дуќаните за електроника  за да знаат дека некој сепак внимава и цени работа и квалитет, секако и професионалност!

Не мислам дека ќе го има тој ефект... знаејќи го нашиот менталитет ::).

Но сепак, не е лошо да се чујат различни искуства и мислења од членовите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Се слагам за цените дека некогаш знаат да се различни за производ со скроз иста ознака, исти производител, па колку се исти не знам. Може на веб-сајтовите да си проверит-споредите

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://www.megamobil.com.mk/mobilna-galanterija-i-telefoni/oprema-za-servis/alatМоже да се најде алатче, калај, флукс такви рабти, цените мисам дека се скоро како кај али.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Скапечко е брат! Чепкалки за уши 100 ком -400 ден!?? На пазар се 20 ден, Има и други високи цени, а за некои можеби се реални...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не се прескапи. Loging се поскапи ако гледам така на работите :D.

Додадена е и оваа продавница на листата и има опција да си го смените гласот ако сакате ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Специјални се тие :)
Загледав пасти за лемење, иста цена дури ибпоефтини се него на али. Затоа и ги постирав, а добро ќе биде некој да направи компарацика за лемните станици нанпример, пошто не ги баратам со цени.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тука некаде се со цени со BT бидејќи носат слични Кинески копии на Hakko... може да се поскапи во однос на BT, барем за лемните станици, но далеку од драстично (дупло, тројно).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Имаат бт ценовник он лајн?