Author Topic: Гравирки и слични електрични машини  (Read 20611 times)

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3941
 • Gender: Male
Re: Гравирки и слични електрични машини
« Reply #105 on 14.03.2021, Sunday, 22:36:01 (Edited 05.05.2021, Wednesday, 00:50:59) »
Code: [Select]
https://totaltools.mk/produkt/%d0%b1%d0%b0%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%b8%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d1%88%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%84%d0%b8%d0%bb%d0%b8%d1%86%d0%b0-8v/

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Оваа е каде каде понапредна од мојата, но сигурно е и поскапа.


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Има футерчиња :) но што да се земе, на али ги има повеќе модели. Овде имаше добри и лоши модели, @GigaWatt ги знае. ;)

Конкретно за овие, не знам, овие се баш наменети за шрафилици, ги имаат оние шестоаголни „интерфејси“ ко за шрафилица.

Хм... што знам... би требало и двете да се исти, само едната да е родирана, другата само обоена со црна боја, ама дали е навистина вака... со Кинезите, никогаш не се знае :P :D.

Јас сепак би одел со црната. Некако ми изгледа како да е баш од железо (некој евтин челик) направено футерчето ;).

Оваа е каде каде понапредна од мојата, но сигурно е и поскапа.

Има грип контрола и малку по џиџана е, ништо повеќе. Не верувам дека е многу поскапа, би требало да е до кај 1000 или 1100, 1200 денари ;).

Отвори ја твојата и види го преносот. Ако е во пластично куќиште и/или со пластични запчаници, не ја пренапрегај, ќе прошлајфува и после може да ја фрлиш :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Абе како ќе се погоди, јасно е какви метали користат кинезите добиени по пат на алхемија и рециклажа.
Муабетот твој од поодамна беше дали со две штрафти или три штрафти, мада налетав и на футерчиња со една исцела штрафта преку целиот футер (дебела штрафта до почетокот на конусот).

Немам намера да ја отварам (склопена е со имбус шрафови), моја претпоставка е дека е со пластични запчаници. Ќе ја користам секако за лесни шрафења (отварање и затварање на PC куќишта и слично), како и дупчење на PCB или на некое меко дрво со бургија до 3mm (сепак имам мал момент на вртење 180/min).


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Муабетот твој од поодамна беше дали со две штрафти или три штрафти, мада налетав и на футерчиња со една исцела штрафта преку целиот футер (дебела штрафта до почетокот на конусот).

Ова важеше за оние малечкине, баш ко за гравирка што се. Не знам за овие :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Па ваљда се истите но со друг слот за насадување. :)
Како и да е ќе бапнам една црна па како ќе се погоди - така. Секако дека ќе се користи за нежни работи. :)


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Па ваљда се истите но со друг слот за насадување. :)

Па... да бидам искрен, не ми изгледаат баш исти. Овие некако поголеми ми изгледаат, мислам во димензија (дијаметар). Дијаметарот на овие вика дека е 17.6mm. Баш ги измерив овие на гравиркиве, 13mm, не се исти :-\.

Димензиите на футерчето влијаат само кај машини кои работат со голема брзина (гравирки). Не би требало да играат некоја улога кај шрафилица, па дури и кај обична бормашина со 1000 до 2000 вртежи во минута ;).

Нарачај, па ќе видиш ;). Не се прескапи, и да се зезнеш, не е страшно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Ако се земе во предвид дека шрафилицата има 180 вртежи во минута, нема ништо да се осети кај футерче што не е балансирано и што „баца“, и пак ќе издупчи дупче во некое PCB или дрво. :D


Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3941
 • Gender: Male
од кај кје нарачуеш? имаше и овде, ама кај гледав.. види купи алат, или конард. купи алат се ектул воглавно, и се солиден квалитет по пристапна цена, вом конард према цената треба да е безсмртно, а и све што сум зел од тамо се покажало yu квалитет

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Еве го во купи-алат, но некако многу солено а и нема никаква спецификација за него.


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Кинески се и овие, само се друга класа на квалитет, не се баш најџабелскуто ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
makute  :o :o :o

Да де ::)... оние кои јас ги земав беа Dearmei ;D. Нема везе, супер се, топло ги препорачувам ;).

Мојoв дремел е Vicover. ;) :D


btw ... Порачав од али футерче за шрафилицата (како сликите што ги постирав погоре) па ќе видеме што квалитет ќе испадне.


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Мојoв дремел е Vicover. ;) :D

Close my Chinese friends... close, but not close enough ;D ;D ;D.

btw ... Порачав од али футерче за шрафилицата (како сликите што ги постирав погоре) па ќе видеме што квалитет ќе испадне.

Пиши, баш ме интересира ;).

Исто така нарачај си и multi-chuck за гравирката ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 673
 • Gender: Male
Пиши, баш ме интересира ;).
Ќе пишам секако.
Исто така нарачај си и multi-chuck за гравирката ;).
Ајде малку попрецизно на кои мислеш? А може и некои корисни додатоци да споделиш за гравирката. :)


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12770
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Ајде малку попрецизно на кои мислеш? А може и некои корисни додатоци да споделиш за гравирката. :)

Па од овие ;).

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?topic=14071.0
За другото што рече, имам во темава ставено ;).

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?msg=124694
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."