Author Topic: Аудио излез од ТВ LG  (Read 6827 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Аудио излез од ТВ LG
« Opened on 18.05.2017, Thursday, 21:11:27 »
Едно малце глупо прашање... имам телевизор LG 3D ако треба точно моделот ќе го напишам, и сакам на него да ми биде приклучено појачало стално и по потреба да слушам преку појачалото. Е сега ако го приклучам на излезот за слушалици се губи звукот на ТВ..
Пробував преку скарт, така делумно работи ама само кога гледам ТВ. Ако пуштам нешто на HDMI или USB Hard DIsk некој филм тогаш нема на скартот аудио...

Некое чаре ??? или ке мора да го отварам па да си залемам дирекно??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Аудио излез од ТВ LG
« Reply #1 on 18.05.2017, Thursday, 22:41:40 »
Често се среќавам со вакви барања и да знаеш добро наплаќам за такви * глупости*.Барањето ти е чудно -ако го приклучам на излезот за слушалици се губи звукот на ТВ... Па , нели е тоа целта - звукот да оди преку друг појачувач и звучници?? Ако сакаш да работат и звучниците  на ТВ -то  побарај каде доаѓа аудио сигналот на женскиот џек на слушалките и тука земај сигнал.Стави два женски пинови на задната пластика на ТВ-то  и преку нив по потреба уклучувај го надворешниот појачувач.Во секој слнаједноставно е  со каб ел од слушалки без звук на телевизорот. ;D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Аудио излез од ТВ LG
« Reply #2 on 20.05.2017, Saturday, 11:39:22 »
Е да ништо без да го отвори
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline ZlatkoT

  • Нов член
  • *
  • Posts: 23
Re: Аудио излез од ТВ LG
« Reply #3 on 26.06.2018, Tuesday, 00:59:04 »
Не е баш паметно преку излезот за слушалки, вади ставај 3,5 мм џек. Така ми изгоре аудио картицата на Самсунг смарт, или заглави шенскиот џек, па под гаранција ми сменија модул. Решение од АлиЕкспрес ARC HDMI2RCA околу 14 $. Поевтино Optical2RCA ама нивото на излезен сигнал е помал

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Аудио излез од ТВ LG
« Reply #4 on 26.06.2018, Tuesday, 02:42:26 »
Прво, постот е стар повеќе од една година :o, а второ картичката ти изгорела сигурно бидејќи не си го намалувал нивото на  сигналот кога си правел*стави- вади*на слушалките!  8)Прво намалете го звукот ,а потоа ставајте или вадете слушалки или било какви каблови!! >:(