Author Topic: Проблем со LCD монитор Samsung 943NW  (Read 2343 times)

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Проблем со LCD монитор Samsung 943NW
« Opened on 21.03.2017, Tuesday, 22:50:30 (Edited 22.03.2017, Wednesday, 13:07:21) »
Здраво момци, ми треба ваша помош околу монитор  кој пали али после 3 сек гаси.
Марка: Samsung
Модел: 943NW
Ќе почнам од самото вклучување. Се вкл. и после 3сек се гаси беклајтот поради некоја причина, од искуство (не многу големо)
знам дека се вклучува заштитата доколку дојде до оштетување на некоја од неонките, т.е прегорување. Тестирано сите 4 неонки посебно на тестер сите светат и сите се со ист интензитет. Кога се приклучени сите 4 неонки се слуша силно пиштење значи не е зуење туку пиштење. На матичната има 4 конект. нели 1-2..........3-4 (сликовито опишано  ;D ) 1 го вадам само, а другите три поврзани  е тогаш нема никакво пиштење. 1 го враќам  го вадам 2  нема пиштење итн итн. Значи една ццфл да фали било на која позиција нема пиштење. Сите 4 поврзани свири у п.м  
Прашањето гласи до што би можело да е. Што да мерам прво кои напони фидбеци делови од кај да почнам прво, стварно незнам  :-[  :-[

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова е инверторот?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Одг: Проблем со LCD монитор Samsung 943NW
« Reply #2 on 22.03.2017, Wednesday, 18:23:58 (Edited 22.03.2017, Wednesday, 23:44:58) »
За жал не.
Ова е плочата


Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со LCD монитор Samsung 943NW
« Reply #3 on 22.03.2017, Wednesday, 19:24:32 (Edited 22.03.2017, Wednesday, 23:40:58) »
Code: [Select]
http://sekepsehang.hu/wp-content/uploads/2015/02/SKSH1030.jpg
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Точно таа Тома  :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Има ли подуени електролити на плочата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Нема

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај провери дали шемата за инверторот и напојувањето се како од 920NW.

Code: [Select]
https://elektrotanya.com/samsung_920nw_lcd_monitor_service_manual.pdf/download.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Гига, значи вака. Шемата за напојувањето не е иста, но за инверторот се вклопуваат некои работи на пр.  кај самите инвертори позицијата на која се наоѓа инверторот (Т501 и Т502) е со иста бројка и самиот инвертор (SPW-068). Кај мене на таа плоча драјвер е MP1009ES, а на шемата од која ти ми ја посочи драјвер е QZ9938G.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А дали се друго освен MP1009ES се поклопува (исто е) во шемата од инверторот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Апсолутно не

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Трафата и пригушниците провери ги. Да не има некое лававо/ напукнато трафо? Блок кондензаторите провери ги визуелно и омски, да не има некој пробиено

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Баш прееска проверував за такви проблеми. Лабав контакт нема, напукнато трафо... хммм ме замисли сега :D
е сега вака, кога сме кај блок кондензаторите ги мерев омски е сега незнам  колкава вредност треба да ми искочи али сите се со иста вредност. Е ако погледнете на сликата оној блок кондензатор долу над ВИСОК НАПОН/ ШОК логото  што е, т.е одма позади, конекторот у чело му е, тој пишти тој го прави звукот... што не сум сигурен 100 % мада може е до трансформаторчето (Т501)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со LCD монитор Samsung 943NW
« Reply #13 on 28.03.2017, Tuesday, 01:22:49 (Edited 28.03.2017, Tuesday, 23:47:19) »
Сивиот кондензатор? Ако е тој, слободно можеш да го извадиш и да пробаш без него, дел од EMI филтерот е тој, може да работи и без него. Ако ептен сакаш да ставиш некаков, најди некој меѓу 100 и 470nF, 500V= (еднонасочен напон) или 275V~. Вакви кондензатори има во скоро сите уреди кои работат со SMPS напојување (LCD и CRT монитори и телевизори, напојувања за компјутери, лаптопи, итн.).

Пробај извади го и види дали тој бил причината или пак продолжува да зуи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Благодарам гига за одговорот, еве тестирав не е до него, самиот инвертор свири. Кога ќе го налегнам пониска фрекв. се слуша а кога ќе го отпуштам свири со ептен висока фрекв. дури непријатна за слушање
Ништо, вадам една неонка ( било која ) и гасам заштита и би требало да тера. Јас можам да ја изгасам заштитата и со 4 неонки али ке свири цело време, така да највеќе ми се исплати како што пишав погоре