Author Topic: IDE HDD-иња со мал капацитет  (Read 2266 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
IDE HDD-иња со мал капацитет
« Opened on 28.05.2010, Friday, 01:19:44 »
Значи насловот убаво си кажува, ми треба едно (или по можност две) IDE HDD со мал капацитет. 6.4GB, 10GB, 15GB, 20GB, 30GB... било кој капацитет од овие би ми одговарал, но не ми треба со погоем капацитет од 30GB, евентуално 40GB, ама и тоа ми е премногу, мада ако нема ништо друго на лагер, би земал и од 40GB (што викаат Србите „дај шта даш“ :D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #1 on 28.05.2010, Friday, 02:09:34 »
Слободно пиши ги и сумите кои би ги одвоил за овие HDD
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #2 on 28.05.2010, Friday, 02:59:18 (Edited 28.05.2010, Friday, 03:01:05) »
Па што знам, не знам како идат цените на стари HDD-иња, ама не би дал повеќе од 200 денари за 10GB HDD, за 20GB на пример 250 или 300 денари, така некако од прилика. Пред година и пол земав 40GB HDD за 200 денари, затоа и не би дал повеќе од 200 за 10GB.

А ако земам 3, 4, 5 (пошто во иднина може да ми притребаат, сега само 2 ми требаат ама од кај да знам колку ќе ми требаат во иднина), може да добијам некој попуст? ;D



А, заборавив да напоменам дека исто така откупувам стари неисправни HDD-иња со истиот капацитет (6.4, 10, 15, 20GB...), но во тој случај не би дал повеќе од 50, 60, 70 денари од HDD (тоа по договор фала богу). Така да, ако има некој заинтересиран, слободно нека ми пише PМ или нека пише на topic-ов ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #3 on 02.06.2010, Wednesday, 12:49:03 »
Гига, најде дискови?
Мене ми треба еден од 20 гига, па ако имаш, пиши ми порака

Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #4 on 02.06.2010, Wednesday, 14:19:41 »
а што 3 тоа HDD?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #5 on 02.06.2010, Wednesday, 14:23:58 »
Hard Disc Drive или по наше хард-диск :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #6 on 02.06.2010, Wednesday, 15:22:27 »
:) повеќе би одговарало Тврд диск, нели?
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #7 on 02.06.2010, Wednesday, 16:40:37 »
Hard Disc Drive или по наше хард-диск :)

Уствари мислам дека се пишува Hard Disk Drive, ама нема везе, се разбираме... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #8 on 02.06.2010, Wednesday, 20:44:05 »
Море да знаете како некои го викаат тоа ке паднете во несвест
Му викам на еден земи пенкало и пиши и му диктирам рам мемотија, процесор и на крај му викам пиши hard disk и гледам пишал hard dick  :D :D :D :D
извинете за оф топиков
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #9 on 02.06.2010, Wednesday, 22:11:36 »
Добро, битно „тврд“ е... хаххахаха ;D ;D ;D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #10 on 15.07.2010, Thursday, 23:01:03 »
Батка,имам 2-3 -4 ,не знам колку ги имам ,ама се од 4,7 до 10 Гб ( не знам точно!).По 200 ден секој,мислам дека се без бед-сектори,само дојди до Велес - *ТРЕНД компјутери* спроти Гимназија  и барај го Бубе со брадата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #11 on 15.07.2010, Thursday, 23:19:59 »
Хмммм, не знам дали ќе можам да дојдам до Велес, не ме води патот натаму во блиска иднина... а не ми се исплати да одам и да се враќам од Велес специјално за HDD ињата... случајно ако си во Скопје, носи ги, па ќе исконтактираме, ми одговара цената, мада ако веќе ги земам три или четири, спушти малку цена ;).

Ако планираш да идеш во Скопје во блиска иднина (наредниве 2, 3 месеци), може да се договориме преки PM, не е проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе секој втор ден иде некој од мојава фирма во Ск.Ама не секогаш сме во можност да шетаме низ Скопје.Можам да ти испратам по таксист,имам неколку кои ми вршат работа.Дај ми мобилен .дечкото ке те пронајде и ке се договорите.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #13 on 22.09.2010, Wednesday, 20:52:30 »
батка уште ги продаваш тие тврдите дискови?Дека планирам да дојдам со точак до Велес!! ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: IDE HDD-иња со мал капацитет
« Reply #14 on 22.09.2010, Wednesday, 20:55:42 »
батка уште ги продаваш тие тврдите дискови?Дека планирам да дојдам со точак до Велес!! ;D ;D
Хе хе хе тоур де франсе  :D :D :D ;D!
If you're good at something, never do it for free... -Joker