Author Topic: Високонапонски искрин предавател и приемник  (Read 1739 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)


Повеке на:
Code: [Select]
http://www.electronicsinfoline.com/pin/29770/?utm_source=facebook.com&utm_medium=social&utm_campaign=The-Magic-of-Wireless-Communication
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Малку ти е незгоден насловот! 8) Од прва помислив дека се работи за некој производ на фабриката *Искра * ;D ;D.Значи се работи за верзија на најстариот систем за безжичен пренос на сигнали ,би рекол Теслин систем,кој покасно и Маркони го употребил за радио- врски,кој во себе содржи * искриште* ( тука веројатно гугл  погрешил во преводот ! :D ).Иначе ова е еден од најзначајните изуми на Никола Тесла. Извини за оф топиков,ама вреди да се знае.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Хех ајде кажи по правилен предлог за наслов и нема проблем, ке го сменам :) Според мене арен си е насловот, насловот кажува дека се работи за предавател на искра со висок напон и се разбира и приемик. Порано и мене ми ствараа забуни кога некој на форумов ке речеше "појачало", тогаш јас помислував за RF засилувач, сериозно :)
П.С. Тесла имал и некои други планови, како да пренесе струја по бежичен пат без скоро никакви загуби да има. Исто така и радио пренос низ целиот свет но на друг принцип, не како денешниот, туку со скоро никакви загуби. За жал злобните луѓе дрчни за пари и профит цело време го опструирале.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
МОј превод за насловот, се согласувам со Батка и мене истото ми асоцираше
Генератор на искри со зрачење и соодветен приемник.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Високонапонски искрин предавател и приемник
« Reply #4 on 05.02.2016, Friday, 21:39:00 (Edited 05.02.2016, Friday, 21:43:04) »
Одлично ова е како што потенцираше батка она за кое Тесла многу се мачел да го измисли.Она негова легендарна изјава
Quote
“Marconi is a good fellow. Let him continue. He is using seventeen of my patents.”
Се му украле на тој човек првиот пат кога едисоновци му ја запалиле лабараторијата почнал од нула и пак се постигнал и стигнал до ова.А маркони учел од него и му украл 17 патенти и со нив профитирал.Вториот пат кога му ја запалиле лабараторијата бил уништен скроз човекот.Но штета што умрел на православен божиќ 7 јануари 1943 во хотелот NewYorker а за неколку дена после тоа со судски спор е докажано во Америка дека патентите му се украдени тоест користени се низ патенти кои Тесла претходно ги патентирал и открил.Но исправките во европскиве учебници по историја никако не стигаат жалосно уште од тогаш73 години поминале.Па и во нашите учебници по историја за осмолетка криво пишува околу тоа кој го измислил принципот за пренос на информации.Кој ги дал основите на таа техника.Само пишале маркони го измислил безжичниот пренос глупост. 8) 8).Инаку околу насловот мислев дека DX-er е постар па нешто од времето на југословенската искра постира.Нешто ретро.И после кога видов онака одма си викам на Никола Тесла делото еден од најстарите начини за пренос на информации го постирал,предаватели и приемници со искриште. 8) ;D
Еве еден јак предавател ваков уште од 1910 година, телеграфија штрака ли штрака овој.Силен предавател јако искриште има
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=6dx1sf2gVig
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Самиот израз *coherer* се кажува. 8) Што се однесува до насловот  ,само онака спомнав , макар што најреално би било - пример-* Теслин високонапонски предавател и приемник со искриште*.Но,не е тоа најбитно : битно е второво да се знае - а е почетокот на радио-техниката,а *виновен* е Никола Тесла,човек од  Балканот,поточно од просторите на бивша Југославија.