Author Topic: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија  (Read 12381 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Е сега ми фали уште софт старт некој да ми предложи шема

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #62 on 19.03.2017, Sunday, 14:38:50 (Edited 20.03.2017, Monday, 09:03:41) »
Не ти треба софт старт,ами заштита со каснење на звучници, за да не го добиеш оној карактеристичен удар на вклучување на појачувачот на звучниците, од кој може и да прегорат истите. Ти постирав таква шема уште на првата страница, да не се повторувам.Едноставна,еафикасна,проверена.
прашање: работи ли сеуште појачувачот?? ( во февруари беше објавено!??)


Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Па би требало уште да му работи на Горан ваљда не го форсира многу или не озвучува по Струмица ваљда доста јак е али го среди го направи има да озвучува сега  ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #64 on 22.03.2017, Wednesday, 20:50:35 (Edited 22.03.2017, Wednesday, 20:57:42) »
Нормално дека ке работи батка корне и јас не побарав каснење на звучки пошто тоа го имам од кога го направив засилувачот, убаво си реков софт старт зошто во локали со брзи осигорувачи 16-ки ги бутка  ;)

Споено мислење: [time]22 Март 2017, 20:56:22[/time]
и заборавив да пишам дека го тестирав со свирење нонстоп у клип стигна докај 40-45 степени и не качуваше повеќе температура и немаше маки

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #65 on 22.03.2017, Wednesday, 21:03:42 (Edited 24.01.2020, Friday, 15:11:46) »
Еве еден софт-старт со триак според шема од APEX, има zero crossing детекција, подобра варијанта е од оние со реле пошто нема искрење на контакти и сл., го имам правено за 1kW тороид и супер си функционира... Триакот е BTA41 или BTA40, каков што ставив јас...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #66 on 23.03.2017, Thursday, 07:51:56 (Edited 23.03.2017, Thursday, 08:25:34) »
Сакав да кажам Горан Lordzi сигурно има  ;D ;D ;D он како го изработи од Eliot тоа неговото едно оргинал тоест повеќе од Еliot има проекти како да имав јас една шема во еден Емитер гледано со реле а никако неможев да ја најдам па и Емитерите ми ги фрлија пола нема кај да се чуваат. Али оваа шема од Lordzi е топ топ. Триакот BTA41 или BTA40 го има секаде најевтин ти е во БТ електроника а во ГАЦ е нешто поскап додека во Логинг дупла им е цената но сепак ти знаеш брат немора да ти се кажува имаш вкус дупло поскап али е RoHs германска направија впрочем и јас купив три од Логинг пред некое време правев лајт шоу со сијалици тро канално. Во Логинг BTA41 е 220 денари а BTA40 е 310 денари. Додека во ГАЦ мислам BTA41 беше 160 денари еднаш на другар му наплатија. А во БТ  за BTA41 ми наплати еднаш 150 еднаш 180 како сакаат така  ;D ;D. Но и ти си мајсториште со колку лајт шоуа си работел рефлектори ротирачки светла ласери од расвета многу повеќе имаш видено од многу други. Па и работиш со електроника имаш елементи многу сигурно може и ги имаш овие тиристориве мада не е страшно вреди за тоа твоето чудовиште. Важно ќе дрма и во шеснаесетки сега удари од шеснаесетникот  ;D  ;D. А му направи ли кутија Горане за овој ѕвер ќе треба добра метална
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Нормално дека ги знам бта40 и 41, ги користиме во димерите за сценското светло ;) и кутијата е направена оддамна појачалото работи веке 2 месеци  :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Изработка на легенд стејџ мастер мк2 во стерео верзија
« Reply #68 on 23.03.2017, Thursday, 20:42:33 (Edited 23.03.2017, Thursday, 20:51:01) »
Ех познавајките те знам се до најситен детал ќе е уредено
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш