Author Topic: Непознати радио фрекфенции  (Read 2688 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Нормално, ние сме радиоаматери кога работиме на 144-145, 433-438 и сите останати фрекфенции кои државата ни ги доделила. Кога сме на работа, тамо не сме радиоаматери туку работници, кога сме со децата сме родители а не радиоаматери и така натака. Така да и кога скенираме на фрекфенциите (вон радиоаматерскиот опсег) односно сигналите кои ни влегуваат дома ние имаме полно право да слушаме истражуваме, само не смееме јавно да пренесуваме муабети на пример јавно да го ставиме на youtube муабетот на полицијата или било која служба која веке и ја нема на VHF, сега се дигитални тетра системи.

П.С. Некои станици според упатството идат до 520MHz, дали некој знае кој ги користи тие фрекфенции ? Ми се има случено кога скенирав станицата да застане на 520MHz и да слушнам како некој штракна со тастерот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
мислам дека има некакви далечински командни управувачи на такви фреквенции, треба да се изтражи, но јас ќе направам видео со звуци од такви фреквенции, па ќе муабетиме и за тоа
Hams do it! With Frequency

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Од 470 мегахерци нагоре фреквенциите се наменети за телевизиска радио дифузија барем беа порано. Е сега има некогаш и други работи полулегални и сл.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Непознати радио фрекфенции
« Reply #18 on 31.10.2015, Saturday, 20:13:28 (Edited 31.10.2015, Saturday, 20:16:24) »
Како што кажав,   снимив  видео за овие фреквенции. доколку некој знае што е ова, нека каже.
168,820 MHz

Непозната фреквенција

Ист или сличен звук има и на други фреквенции
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ова не ми изгледа дека е некоја пакет (дигитална) емисија, не личи ни на SSTV ни на RTTY, не знам што е, се повротува еден краток звучен сигнал. Ајде некој по упатен нека каже.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
168.xxx се фреквенции за владина употреба. Ова е модем - синхронизациски пулсеви

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Мислам милеров ефект има право, имаше некоја листа кој какви фреквенции користи. Еден ист сигнал постојано се повторува. Но какви се тие синхронизирачки пулсеви и каква намена имаат овие сигнали?
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Сметам дека оваа тема може да ја префрлам во форумот. Доколку има некој против нека пише.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

TeslaBt

  • Guest
што мислите за оваа програма MULTIPSK ? Има начин (не го знам) да се искомбинира со RTL SDR стикчето и со него да се декодираат многуте дигитални модови.
За ова јас можам да помогнам. Досега имам работено со тие работи и GNURADIO работам. Баш ме интересира шо ќе излези.