Author Topic: IDE-USB Converter  (Read 1139 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
IDE-USB Converter
« Opened on 26.08.2015, Wednesday, 21:23:10 (Edited 26.08.2015, Wednesday, 22:07:15) »
Дечки денес купив иде-усб конвертер,како на сликата (има и сата кабле) и добро служи, доста побрз пренос на податоци од HDD,на пц,спрема обично усб,е сега прашање имам бидејќи ми се гледа доста едноставно и се напојува со адаптер HDD,+12+5в и маса,дали може да се направи ваков ковертор во домашни улови дали има електроника внатре во него или само преспојување,исклучок правам за адаптерот.



Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Одг: IDE-USB Converter
« Reply #1 on 26.08.2015, Wednesday, 21:26:14 »
Има електроника, најчесто во TSSOP пакување. Ако ги набавиш сите компоненти, не гледам зошто не би можело :-)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: IDE-USB Converter
« Reply #2 on 26.08.2015, Wednesday, 22:02:44 »
Не се исплати да се прави, дури и да беше направен со некое обично преспојување на пинови.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/171890397632
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: IDE-USB Converter
« Reply #3 on 26.08.2015, Wednesday, 22:23:32 »
За 2,5 долари, колку што чини цел уред, не можат да се купат само конекторите, а каде се деловите, плочка, пластична кутија, кабел? Можно е да се направи, само што е тотално неисплатливо.
Жан