Author Topic: Проблем со инсталација на Windows XP  (Read 2045 times)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
чуден проблем, сепак арно ќе беше да се најдеше во која грмушка се крие зајакот  ;D
излегува дека има нешто на МБ што кочи  :)

Offline vgc9dctx9c

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
  • Gender: Male
  • Oprem dobro
Кога сакаш windows инсталација од друг компујтер да ти работи на трет компујтер, ќе користиш sysprep со опција hardware independent.
Sysprep се прави у пар многу едноставни чекори.

Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=sysprep+hardware+independant&ie=utf-8&oe=utf-8#q=sysprep+hardware+independent&spell=1
Ofra Haza

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,не работи како што треба,проверено  8),а тука се работи за хардверски,а не софтверски проблем,бидејќи кажа членот дека на друг РС хардот нормално се  инсталира.Меѓутоа,бидејќи го вратил и не сака да се замара со тоа,сите одговори на темата се небитни и ако сака членот темата  ке се затвори.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
@Lux: Не си пробал баш се што пишав, ама ајде, нема везе ;), веќе си го вратил.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Giga веќе пишав дека пробав со неговиот рам на сите слотови исто пак,имам вишок рам 2 гига го ставив он не го палеше мониторот,иако рамовите веќе му направив тест мемори не наоѓа грешка во рамот,и вика се исправни јас сепак се сомневав во рамот,бидејќи сите фајлови од инсталацијата одат таму,е сега зедов нов рам од 4 гига и он не го палеше мониторот,го пали само со неговиот рам незнам зошто,инаку слотовите ги исчистив со алкохол,пробано на сите и пак исто.Е сега бидејќи веќе немав нерви вишок го вратив,и секој коментар би бил добредојден да се дознаеше барем што беше финтава,ако на некого му се има десено истиот проблем,ако не ставај клуч на темата.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеби плочата не може да исчита DIMM од 4GB. Тоа треба да го пишува во спецификациите за матичната плоча.

Како и да е, пишав и доста други работи кои не си ги пробал.

Ај вака, from scratch. Извади ја плочата од куќиште, стави ја на работна маса, пушти инсталација со друго напојување и друг HDD (пожелно IDE) и види дали ќе заглави инсталацијата. Притоа, користи oboard AGP, не ставај графичка. Ако заглави, пипкај по чиповите, види некој да не грее многу. Се над 60, 70 степени, освен ако не е southbridge или northbridge е на граница со „нешто не е во ред со мене или некоја компонента околу мене“. Ако се изгледа ОК (во нормални граници), disable на се што е периферија под BIOS (LAN, Sound, FDC, COM, LPT... за што има опции, за оние кои нема, тоа е тоа, остави ги пуштени) и пробај пак. Ако пак заглави, пробај со графичка на PCI Express. Ако и ова не успее, стави му графичка на PCI (оние што се постари и од AGP ;D) и види дали ќе пројде така.

Како крајна опција, види дали Linux инсталација ќе пројде.

Околу проблемот, конкретно со оваа плоча, побарав на Google, не извади ваков или сличен проблем... така да, не верувам дека ќе најдеш што бил проблемот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да резимирам - многу е тешко да се дефинира ваков проблем.Сум имал вакви слушаи,со истата плоча и воглавном кваровите биле вакви:
1.SATA кабелот или портот- едноставна замена на кабел и порт или преправка со ставање SATA/IDE плочка на IDE порт,па исклучување на грешка од SATA портовите.
2.Електролити - има 6 или 8 беа електролити околу мос-фетовите.Иако на изглед не се подуени,замена на електролитите (сите по ред за 100 денари!) без проверка,едноставно - извади,стави нов!
3.Напојување - неретко ми се случува некои серии плочи работат и при 11,85V, а некои не! Значи ,се се отвора,работи,ама плочата *кочи*,застанува РС,вергла во место...
4.Мемориите - се случуваат чудни работи понекогаш,дали поради подесувањата или хардверски некои мемории не одговараат,спарувањето,итн.Мислам дека до 4 GB RAM може да оди ова MB.
Но,сепак има но ! Неретко некои ситни *caki*одлучувале ,односно биле пресудни - се случувало on-board мрежната карта да кочи се! Или несоодветни драјвери за графика ( ке работи,ама грешки колку сакаш!).Понекогаш ке исклучам мрежна или графичка  on-board,ке ставам некоја друга и ке тргне!
Сепак,многу е неблагодарно без да видиш,да советуваш некого како да поправи квар на РС. 8)