Author Topic: Проблем со инсталација на Windows XP  (Read 2044 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Проблем со инсталација на Windows XP
« Opened on 01.04.2015, Wednesday, 21:03:30 (Edited 02.04.2015, Thursday, 01:47:26) »
Еве еден проблем со инсталација на виндовс,еве што имам направено и до каде сум.
-Пробано со повеќе ЦД-а со виндовс (сп2,сп3,дарк,лајт сп3)кој на друг компјутер испробано работат
-Пробано со два ЦД рома кој одлично читаат цд-двд...
-Пробан ХДД на друг компјутер одлично тргнува инсталацијата (сата хард),а исто и со друг хдд се случува
-направен лоад на биосот,цлеар ц-мос-пак исто
-мемори тест ок
еве слика до кај оди инсталацијата и застанува
а со виндовс 7 застанува на самиот почеток излегува логото со топчина и замрзнува.
-Се работи за AsRock G41C-VS матична два гига рам,Хдд махтор 500 гига
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
дали БИОС-от има заштита на партициите или мирор партиција?
потребно е се да се деактивира ! (претопставка)

Offline gokifly

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Пробај со друга рам меморија

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што имаше пред тоа инсталирано ХР /7? Што пробуваш сега да инсталираш ХР /7 ????

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Имал хп па пак хп, а пробав и со 7 неиде на поцеток замрзнува
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако има два или повеќе DIMM-а, извади еден од DIMM-овите, пробај со еден па со друг, со трет (колку и да ги има), на еден, на друг, на трет, четврт слот (колку и да ги има плочата), види дали тоа ќе смени нешто.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
пробано со нова меморија 4 гига ддр3 на сите слотови оваја пак не го пали мониторот,само со неговата ддр3 2 гига го пали,нема заштита за партициите во биосот изгубив живци и го баталив,нема решение.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво,мислам дека се не ни кажуваш,ама сега нема врска. 8) Ова плоча има свои проблеми.Велиш HDD бил на SATA.Замени го прво кабелот SATA кон хардот.Друго- чепкањето во биосот- дали си сигурен дека не си го средил? Покушај да го флешуваш ,не со најнова верзија,може малку постара.Најди во краен случај и плочка IDE/SATA ,па преку неа врзи го хардот на IDE.И друга работа - ајде смени го напојувањето,за секој случај. 8) ;)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
има решение, само треба да се најде  ;D
треба трпение
пробај со програм за партиционирање, форматирај го C: дискот па пак пробај со инсталацијата

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Мислам дека пиша *пробан е ХДД на друг компјутер и тргнува инсталацијата*.Не се работи за партициите.Седмицата има начин како да ги кутнеш партициите. 8) Вели дека и 7 пробал! Проблемот е хардверски,а неколку пати ми се случиле вакви работи поради SATA каблето.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со инсталација на Windows XP
« Reply #10 on 03.04.2015, Friday, 00:10:16 (Edited 03.04.2015, Friday, 00:13:10) »
има решение, само треба да се најде  ;D
треба трпение

Апсолутно ;).

пробај со програм за партиционирање, форматирај го C: дискот па пак пробај со инсталацијата

Јас секогаш партиционирам пред да инсталирам. Сметам дека е добра пракса ;).

И друга работа - ајде смени го напојувањето,за секој случај. 8) ;)

Ова ќе ми беше нареден post ако она со DIMM-овите не успееше ;).

Можно е southbridge-от да не го чита инсталацијата... мада ICH7 има, стандарден southbridge.



Ај вака, from scratch. Извади ја плочата од куќиште, стави ја на работна маса, пушти инсталација со друго напојување и друг HDD (пожелно IDE) и види дали ќе заглави инсталацијата. Притоа, користи oboard AGP, не ставај графичка. Ако заглави, пипкај по чиповите, види некој да не грее многу. Се над 60, 70 степени, освен ако не е southbridge или northbridge е на граница со „нешто не е во ред со мене или некоја компонента околу мене“. Ако се изгледа ОК (во нормални граници), disable на се што е периферија под BIOS (LAN, Sound, FDC, COM, LPT... за што има опции, за оние кои нема, тоа е тоа, остави ги пуштени) и пробај пак. Ако пак заглави, пробај со графичка на PCI Express. Ако и ова не успее, стави му графичка на PCI (оние што се постари и од AGP ;D) и види дали ќе пројде така.

Како крајна опција, види дали Linux инсталација ќе пројде.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со инсталација на Windows XP
« Reply #11 on 03.04.2015, Friday, 01:56:30 (Edited 03.04.2015, Friday, 02:10:08) »
Најбезболно ке биде ако е до SATA кабелот или напојувањето.Ако не , матичната го отпеала своето.

Споено мислење: 03.04.2015, Friday, 02:10:08
И уште нешто= ако не гледаш подуени кондензатори,сепак не е лошо со ЕСР метар да ги провериш и во секој случај оние околу фет-овите на влез да ги замениш.Кај ова плоча многу бргу се сушат електролитите.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Внимателно ги прочитав постовите и вака ќе одговорам.
-Сата каблето веќе го сменив со ново пак истиот случај.
-HDD го партицирав форматирав и пробав на друг компјутер во ред е а проберив и за бед секотри нема.
-пробав со друг HDD на иде и пак истиот случај
-пробав со рам на сите слотови нов 4 гига ддр3 пак исто дури оваа не го палеше мониторот (го пали само со неговата ддр3 2 гига).
-графиката е онбоард,немав друга во моментот да пробам на слот,(го пали мониторот но само со негова рам м.)
-и матичната во врска со кондензаторите навидум сите нови изгледаат значи ми се смачи да ја ваѓам матичната и проверувам со еср (а може некој да не е во ред ама ете).
-и пробав друго напојување исто
-го извадив HDD на друг компјутер му инсталирав xp го ставив повторно назад (иако знам нема да покрева -за секој случај да видам што ќе биде),и компјутерот се пушта до пред појавувањето на логото xp и рестартира одново и одново.

-и така налутен  >:(без повеќе живце му порачав си го зедоја покрај два дена борење со него :D
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
и јас би играл така... да проверуваш 20 кондензатори за 200 денари... батали. А може и матичната да му била...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па се исплати за 200 денари кондензатори да си ја средиш плочата која чини 2000 денари.