Author Topic: Домашно изработена WiFi Cantenna  (Read 2135 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Домашно изработена WiFi Cantenna
« Opened on 12.02.2015, Thursday, 00:11:45 (Edited 12.02.2015, Thursday, 00:14:46) »
Денес размислував да направам уште една антена за интернет, но за да правам уште една јаги, ладно е, а и треба мозокот да го уклучам многу околу оние не баш едноставни димензии.
Една од најпокажаните и најпопуларните, а воедно и најевтина за изработка е така наречената Cantenna. Зборот Cantenna е добиен од два поими и тоа Can, што значи лименка и Antenna. Овој тип на антена за интернет не е баш некој новитет. Неа ја измислија радиоаматерите уште одамна и се користеше како вештачка антена за краткобранови радиостаници, a покасно дури и како антени.

"cAntenna's, while may be new to the Wi-Fi industry, is not a new idea. Ham radio enthusiasts were the first ones to start using soup cans for antennas, long before the modern computer"

Code: [Select]
http://www.overclockersclub.com/reviews/wifi_cantenna_review/
со тек на време оваа антена се усовршуваше и во ерата на интернетот ја доживеа најголемата еволуција.

Додека барав некоја "каначка" случајно најдов стара  Гас маска во метална кутија. Ја купив одамна од пазар за едно 200 денари како за декорација. Така се моташе низ дома безвредно и решив од неа да направам нешто корисно. А тоа е антена за интернет.




Вакво нешто не ставам на лице па не знам што да се случи. Доколку дојде ред, има нови во цивилна заштита  ;)





На интернет може да се најде Cantenna Calculator за димензиите, односно према дијаметарот на каначката се калкулира каде треба да е поставен конекторот, односно на кое растојание од дното, и која должина треба да има бакарната жичка залемена на конекторот. Такви калкулатори има безброј и одма ќе ги најдете ако пребарувате.





Во мојот случај одбрав BNC конектор. Го користам истиот кабел CFD200-E од јаги антената и држачот при тестирањето, но ќе набавам посебен кабел и ќе направам посебен држач за оваа антена.





Спремна за употреба по само 5 минути работа



Ја насочив без врска, бидејќи е ноќ и е ладно надвор, минус температура



Мојата мрежа е Radioactive. На почеток не ми ветуваше многу оваа антена. Мрежата LILIMANGO не знам чија е.
Ја пренасочив малку каде што има куќи.


Ете нешто повеќе. Има дури и слободна мрежа, незаштитена.



Иако е слободна мрежата не успеав да се конекторам бидејќи најверојатно е многу далеку и не може да направи повратна врска.

Од Љубопитност ја завртив према Битола, најодалечените светла се токму од градот.


Ме изненаде мрежата UltraNet. Toa e фирма која дава платен интернет на места каде што нема услови да се намести приклучок како кабловски интернет, места каде што нема телефони, ниту може да се фаќа дигитална телевизија. Иако пишува дека не е заштитена, таа е заштитена и не може да се конекторате без да ви се одобри. Тој репетитор за интернет е доста јак и е далеку од мојата средина.


Со насочување на друга страна добив и мрежа плус.


Сигурен сум дека ќе фатам уште многу мрежи. На другиот балкун дуваше многу и како што кажав на минус температура и на полноќ е малку потешко да се работи. Другата страна ми е поотворена , но тоа откако ќе се подстопли. Јас сум на периферија и верувам дека ќе имам многу подобри резултати.
Иако не успеав да се конекторам на некоја мрежа поради условите што ви ги кажав, сепак овој проект го сметам за успешен бидејќи ја фатив и најодалечената мрежа   UltraNet.


Може и малку декоразија нели? WiFi Hack. Free internet 4 All

Оваа антена е најисплатлива. Инвестиција нула, за 5 минути е спремна за употреба, а дава страшни резултати.
Доколку имате некој совет за некакво подобрување или имате некоја сугестија или било што, слободно пишувајте.







Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Браво пријателе, иначе оваа кантена ја имам направено, добра е, но само треба да се внимава на онаа жичка од бакар да биде 1/4 ламбда од брановата должина на 6тиот канал на wifiто
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Домашно изработена WiFi Cantenna
« Reply #2 on 12.02.2015, Thursday, 01:47:13 (Edited 12.02.2015, Thursday, 01:49:32) »
Така е. Доколку не се погоди димензијата нема да прегори усб стикот за интернет, или ако се става на рутер нема да прегори рутерот, туку нема да има ефикасност или нема да фаќа ништо што е подалеку од 10м. Нема да прегори затоа што снагата е во миливати. На пролет планирам да направам експеримент, рутерот да го извадам на балкун и да ја приклучам јаги антената на него и да ја насочам на еден рид кој е 2 километри далеку. А оваа антена ќе ја приклучам на лаптопот и од тој рид ќе се обидам да се уклучам на мојата мрежа. Има одлична оптичка видливост. За тој експеримент ќе пишувам во оваа тема
Hams do it! With Frequency

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Штета за каначката..мислев на маската..Ке ја продаевме на Ибеј,поголема корист че видевме... ;)
Инаку ова е мојата верзија на кантената...е сега дали е подобра или полоша од претходната...само таа си знај.. ;D 

,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Домашно изработена WiFi Cantenna
« Reply #4 on 12.02.2015, Thursday, 15:35:30 (Edited 12.02.2015, Thursday, 15:39:31) »
Да не се увредиш,ама ова твоја канта-антена не може да се споредува со ова битолскава,пред се поради wi fi  стикот кој е 300 мб/сек.Твојот е *само* 150 мб/сек. ;D ;D И твојава антена е по *рѓосана*! :D :D Добра страна е што е *пошарена*. 8)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
А бе ние мора да си одиме контра со битолчани,отсегогаш така било,уште од времето на Победа и пелистер  ;D  ;) Плус то,немој бре да ми ја вреѓаш антенета (јас гајле немам  ;) ),ами кафето шо се испило,со то вредноста аутоматски и се зголемува.И да те прашам,како ми го ,,измери,, дека е 150 м/с и јас не знаев дека е толку  ;)  :D
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
@Otpor
Со најдобра намера и добронамерна критика. Не сакам да ми се лутиш или да помислиш дека се правам кој знае што. Целта на мојата критика е едукативна. Оваа твоја антена нема никаква ефикасност. Еве ќе ти кажам зошто. Продолжен УСБ кабел не е добар за пренос на интернет. Најдобра варијантаза пренос на WiFi сигнал е коаксијален антенски кабел за многу високи фреквенции кој нема да дава загуби, како во мојот случај. На твоето стикче немаш приклучок за антена, туку има некоја интегрирана. Каначката не ти дава подобрување бидејќи не е „поларизирана„  (не знам дали го најдов вистинскиот збор). Доколку запримете на мојата антена има БНЦ конектор, а со тоа ширмот на коаксијалниот кабел е директно поврзан на каначката, а бакарната жичка е изолирана од неа. Така се добива некој вид на дипол (поправете ме ако грешам, велам некој вид на дипол) и тие два елементи сочинуваат антена. Во твојот случај ти го заробе стикчето во каначка и може да прима и предава само на една страна, секако со ослабен сигнал поради продолжениот усб кабел. А за силиконот да не зборуваме.
Со најдобра намера ти препорачувам да најдеш коаксијален кабел за интернет и стикче за интернет на која може да се наврти антена и кога ќе направиш правилно антена самиот ќе ја видиш разликата.
Што се однесува до маската, премногу е стара и гумата почна да се рони, кој би купил таква на ибеј  :), а и филтерот е азбестен, тоа е убиство за белите дробови
Hams do it! With Frequency

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Z31GH секоја чест за изработката на антените, ги правиш да изгледаат одлично и функцијонално. Оваа ми делува на некој телескоп или некоја воена антена, антиквитет  :D Секоја чест уште еднаш  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
А бе ние мора да си одиме контра со битолчани,отсегогаш така било,уште од времето на Победа и пелистер  ;D  ;) Плус то,немој бре да ми ја вреѓаш антенета (јас гајле немам  ;) ),ами кафето шо се испило,со то вредноста аутоматски и се зголемува.И да те прашам,како ми го ,,измери,, дека е 150 м/с и јас не знаев дека е толку  ;)  :D

Па според wi fi  стикот  ;D Овој твојов е од постарите,оние со теоретски 150 Мб/сек. :D :D Кај него знам дека мрежната е понова од 300 Мб/сек ( од кај мене во дуќан ја купи  :D ;) :D)

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Домашно изработена WiFi Cantenna
« Reply #9 on 12.02.2015, Thursday, 22:46:26 (Edited 12.02.2015, Thursday, 23:52:21) »
Стиков е Rolline,kupen pred точно 9 години (2500 ден. ко денес се сеќавам)..и кутијата ја чувам
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па можеби е и 54 Мб/сек штом е толку стар  ;D ;D :D Еве еден линк,да видиш отприлика за што зборувам. 8)

Code: [Select]
http://www.tp-link.rs/Proizvodi/Router.aspx

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Домашно изработена WiFi Cantenna
« Reply #11 on 12.02.2015, Thursday, 23:02:31 (Edited 12.02.2015, Thursday, 23:07:04) »
Точно,54-ка е...ама не видов разлика помеѓу него и новиве 150-ки ( такви ни се ISP ).
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Секоја чест ;) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Домашно изработена WiFi Cantenna
« Reply #13 on 13.02.2015, Friday, 07:48:16 (Edited 13.02.2015, Friday, 07:54:52) »
Точно,54-ка е...ама не видов разлика помеѓу него и новиве 150-ки ( такви ни се ISP ).

150Mbps е теоретска брзина и ретко кој рутер, дури и некој кој може да поддржи брзини од 150Mbps, ќе ја постигне таа брзина дури и при full мрежа. Премногу фатори влијаат, не може да се даде точна бројка. Еве, на пример, мојот рутер е деклариран на 75Mbps, па повеќе од 40 реално не дигнал ;).

И таа декларација на брзината е локална (за локална мрежа), не и према outline врска (интернет). Таа брзина си ја декларира ISP-то и не е фиксна (најчесто ја дефинираат како „онолку Mbps/оволку Mbps“), но оваа брзина не ја гарантира. Она со ситни буви што е напишано на договорот, тоа е она што е загарантирано ;) ;D и најчесто не е повеќе од 1-3Mbps/0.2-0.5Mbps (зависи од провајдер до провајдер).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Точно,54-ка е...ама не видов разлика помеѓу него и новиве 150-ки ( такви ни се ISP ).

Абе само малку се зезав,а Гига веднаш *стручно*. ;D Стави си оптика и ке видиш.Сепак ,и теоретската 50 Мб/сек полесно се тера со 300 Мб  рутер ,отколку со 54 мб. :D ;) Исто како ЅАТА 2 и 3 . ;D ;D