Author Topic: SSD диск за десктоп компјутер  (Read 2174 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
сакам да користам 2 диска, едниот SSD другиот обичен со тоа што на SSD ќе ми бидат сместени програми, игри и win-от а на другиот некои безвезни работи (музика, филмови, слики и такви работи) зашто тие најмногу место зафаќаат...или не е баш добра идеја така да се работи???

иначе ако купувам овој би го купил

Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=1008&pid=35266
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Треба да ги читаш сите постови! Пред тоа рековме: SSD дисковите се скапи за  *домашна* употреба.Значи скапи се сеуште,има поголем степен на кварови во споредба со *обичните * HDD.За истите пари ке купиш скоро двојно поголема количина гигабајти.Трето,како што рековме: ако користиш еден SSD ,а другиот да е обичен HDD,тогаш нема логика да се надеваш на некое *бесно* зголемување на пристапот кон податоците.Напротив ,некојпат дури и проблеми може да имаш.SSD дисковите се сеуште во *развој* ,барем кај нас.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Незнам колку има во македонија такви, ама во странство има хибридни дискови, има SSD дел и обичен хард, комбинирано во едно
мислам дека е поефтино, на делот со SSD си снимаш виндовс на другото се останато :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: SSD диск за десктоп компјутер
« Reply #18 on 03.12.2014, Wednesday, 23:12:44 (Edited 03.12.2014, Wednesday, 23:18:44) »
Eве ја споредбата:

   Hitachi   HTS721010A9E630   HDD 2.5" 1TB Hitachi SATA3 7200rpm 32MB                                  3782 den   


  SSD 2.5" Samsung 840 Evo 120GB SATA3 540MB/s                                      4480 den.

1 Тb : 120 Gb - јас лично би одбрал 1Тb. SSD би набавил во случај да работам со обработка на слики,видеа,значи со захтевни програми кои бараат брзина на пристап и секако многу RAM . За се друго не би размислувал за SSD.
За Девил : Како што читам и овие хибриди имаат сеуште големи проблеми.Не гледам предност и тука - што ако механиката киксира ( удар,механика на главите...),дали и како ке работи добро само SSD делот? Немаме во Македонија искуство со овие дискови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сакам да користам 2 диска, едниот SSD другиот обичен со тоа што на SSD ќе ми бидат сместени програми, игри и win-от а на другиот некои безвезни работи (музика, филмови, слики и такви работи) зашто тие најмногу место зафаќаат...или не е баш добра идеја така да се работи???

Тоа е најчеста комбинација. Boot од SSD, се останато на класични HDD-иња ;). Но, брзината ќе биде поголема само при подигање на оперативниот систем и програми, ништо повеќе од тоа. Ако копираш од SSD на класичен HDD или обратно, брзината ќе си биде... спора, колку што може да постигне HDD-то :S.

И до некаде се сложувам со batka, и јас имам чуено дека овие поевтиниве SSD се кварливи. Online гледав некоја серија на Intel SSD Skulltrail. Као демек, тие биле... гром ;)... ама гром им е и цената ;D.

И искрено, веќе и 120GB се малку за примарна партиција, особено на home PC кое е наменето и за игри, а денешниве игри веќе доаѓаат на неколку DVD-ња, кога се тоа ќе се распакува... под 20GB од игра, не си. Кога ќе немаш простор, ќе почнеш да ги инсталираш на класичниот HDD и кога ќе видиш, добиваш само брз boot на оперативниот систем, ништо повеќе од тоа.

Јас лично, кога веќе би купувал SSD, под 480GB не би земал и би одвоил добра сума на пари за него... далеку над најевтината варијанта.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
на SSD ќе ми бидат сместени програми, игри и win-от а на другиот некои безвезни работи (музика, филмови, слики и такви работи)
Пред неколку месеци јас направив ваква комбинација.
Оперативниот систем и програмите стартуваат побрзо, а се друго е исто.
Жан

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
значи најголем проблем ми е подигање на win и на inventor, зашто цртам во inventor додека стигнам до библиотеки што се од профили/лежишта/навои се троши бајаги време а и ме нервира ненормално тоа што треба да чекам додека ми ја отвори библиотеката, а па ако утнам нешто уште повеќе ќе треба да чекам. затоа размислував за купување на SSD диск...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Батка е во право за тоа дека се сеуште во развој.  :D

Според мене најдобри се SSD/HDD хибриди што се. Читав негде, стварно се прескапи, но се ѕверки. Има внатрешен RAM, податоците што повеќе ги користиш автоматски ги складира на SSD делот, а софтверот што се користи најмногу го држи “кренат“ на својата рам меморија со што не одзема од рамот на компјутерот а постигнува невероватна брзина на отварање.  ;D

Јас лично ак се прашувам, Raptor 600GB, можеби достигнува преку 10000rpm. За сервери се употребуваат на DualSata и огромен проток (незнам точно).  ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Секој хдд има кеш меморија, иначе виндовс се пушта околу 15 минс :) Ако се занимаваш професионално, поарно ти е да си се снајдеш со раид ссд и еден магнетен(обичен) кој ќе ти слуши за бекап. ссд не ретко знаат да цркаат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: SSD диск за десктоп компјутер
« Reply #24 on 05.12.2014, Friday, 19:51:55 (Edited 05.12.2014, Friday, 19:55:11) »
Јас лично ак се прашувам, Raptor 600GB, можеби достигнува преку 10000rpm. За сервери се употребуваат на DualSata и огромен проток (незнам точно).  ;D

Па уште спор да беше на 10.000 RPM и да го треснам од земја ;D.

ссд не ретко знаат да цркаат.

Исто како и класичен HDD, лади ги и нема да имаш проблем. 90% од проблемите кај поновиве дискови се јавуваат од греење... ако ги тргнам на страна падовите, random head crash, лоша серија, фабричка грешка, итн. ;).

Имам едно правило ;). Ако купам нов HDD, го работам, но паралелно, работам и друг исправен HDD на кој имам копија од сите фајлови кои ми се на новиот HDD. Од време на време (еднаш на неколку дена) правам синхронизација на двата диска. Ако немам HDD со еквивалентен капацитет на новиот, користам по два диска (на пример сум купил диск од 1TB, а имам на располагање 2 од по 500GB, ги користам двата од по 500GB како backup на тој од 1TB). Така терам неколку месеци до половина година. Притоа, се разбира, сите дискови имаат дополнително ладење монтирано на нив. За синхронзација, користам еден од два методи. Ако имам еден физички диск со капацитет еквивалентен на новиот, користам програм за синхронизација кој може да пресмета CRC на source фајлот и destination фајлот (ViceVersa има таква опција). Ако имам два одделни дискови, го користам TeraCopy кој има опција да пресмета CRC на source и destination. Само вака можете да бидете сигурни дека ископираниот фајл е бинарно идентичен со оригиналот ;). CRC е прилично прост, но доволно добар за детекција на random copy errors. Има многу покомплицирани алгоритми (MD5, SHA1, итн.), но баш бидејќи е најпрост, затоа е и практично да се користи за проверка при копирање на огромни количини на податоци (не одзема многу CPU за пресметка на CRC на фајлот), особено ако голем дел од нив се мали фајлови од по неколку стотини KB. Е сега, ако во тој тест период, новиот диск не појави грешки при копирање/синхронизација, сметам дека дискот е исправен и дека може да го оставам да ми биде примарен диск (за податоци, и онака имам засебен физички диск за оперативниот систем/системи и најчесто не чувам значајни податоци на нив или не ги чувам долго време). Се разбира, сепак, повторно правам копија на дискот на определено време (еднаш до два пати месечно). Премногу пати се имам изгорено за да оставам на „што биде нека биде“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: SSD диск за десктоп компјутер
« Reply #25 on 05.12.2014, Friday, 20:21:08 (Edited 06.12.2014, Saturday, 18:27:44) »
Не знам за магнетните, но ссд имаат некое теоретско ограничување од 100к преписи така да ако секој дневно се занимава членот со графика најверојатно брзо ќе ги прекорачи тие, затоа предлошив бекап што ќе му овозможи работа од каде што скоро застанал, да речиме последната ден.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и ме предомисливте...сега па да барам некое хдд со поголема брзина??? дека и јас се замислив дека ссд дисковите после многу пиши/бриши ке цркнат...така да ке си терам на класика хдд со поголема брзина...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: SSD диск за десктоп компјутер
« Reply #27 on 06.12.2014, Saturday, 18:17:30 (Edited 06.12.2014, Saturday, 18:28:58) »
Купи си серверски HDD, како што пиша stiffy, на 10.000 RPM. Многу побрз ќе биде од HDD на 7.200 RPM, а и постабилни се ;).

И купи си квалитетни SATA конектори. Многу проблеми се направија со SATA конекториве, како со конекторите за напојување, така и со data конекторите. Ако не е квалитетна пластиката од која се направени, од греење на дисковите конекторите се прошируваат и потоа контактите не фаќаат. При оптоварување (подигање на оперативен систем, копирање на големи фајлови, итн.), дисковите паѓаат и мислиш дека нешто не е во ред со дискот. Смени data конектор и проблемот го снемува ;).

Може и да ги поправаш проширените ;). Загреј ги со запалка и почни да ги стискаш со прсти за да се вратат во првобитна состојба. И да ги сплескаш малку повеќе од тоа што треба, нема проблем, кога ќе го поставиш пак назад, он сам ќе си се прошири на потребната големина ;). Ова важи и за data конекторите и за напојувачките. Поголем проблем се напојувачките бидејќи најчесто не може да се сменат, затоа и често мора вака да е „репарираат“. Потоа, прсни им малку контакт спреј PRF 6-68 и тераат, немаат проблем ;). По половина година до една година, пак ќе треба да го направиш ова, ама барем некој период си мирен.

Квалитетните data конектори се направени од пластика како онаа што ја имаат конекторите за HDD на лаптопи. Не е црна, туку сивкаста и на светлина јавува некој блед одблесок, како да има ситни струготини од метал во неа. Изгледа е некој вид на бакелит или некој друг тип на тврда платика. Тешко се витка под дејство на топлина, тврда е ;).

Имам многу проблеми средено со „наводно“ зезнати дискови со некои од овие методи и уште неколку други ;). Ајде, може ќе направам еден туториал за најчести проблеми и решенија кај SATA дискови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
и ме предомисливте...сега па да барам некое хдд со поголема брзина??? дека и јас се замислив дека ссд дисковите после многу пиши/бриши ке цркнат...така да ке си терам на класика хдд со поголема брзина...
Разгледај како што кажав Raptor...скапи се, но во споредба со ssd се нискобуџетни...нудат голема стабилност и се опишани како For Ultimate Performance  :D

Гига, јас не препорачувам твојата метода со греење на конекторите, ама сепак во заден случај како сакаш кажи - решение е :D
Јас сум сепак за добро ладен хард диск, и профи напојување...ако не сте при пари или не се разбирате - барајте со црни конектори...сигурно самото напујување е неколку пати подобро од тие со бели “кинески“. Јас лично користам HKC 750W, ама реални. Се изнервирав затоа што после многу години без лош збор за MS напојувањата, сум ги користел, сум ги препорачувал, сум ги заменувал...кога дојде ред за мене да купам, налетав на едно со фабричка маана.Иако HKC-то испадна поскапо од матичната и рамот (Asrock и Viper Patriot), сепак сум стварно презадоволен.  ;D

Може за многу вакви едноставни теми да се испишат туторијали во слободно време, а да се многу корисни :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига, јас не препорачувам твојата метода со греење на конекторите, ама сепак во заден случај како сакаш кажи - решение е :D

Верувај, многу подобро решение е од оние конверторине од Molex на SATA... во случај да немаш други слободни SATA конектори на напојувањето. Тие повеќе проблеми прават отколку што решаваат. А ако станува збор за data кабелот, да, најдобро решение е замена со нов ;). Тоа што го пишав за загревање и повторно сплеснување на конекторот, тоа е само привремено решение, колку да се реши проблемот, ако е критичен момент во прашање или ако во моментот немаш на располагање фазла SATA data кабел. Не би го препорачал како трајно решение.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."