Author Topic: Барање за сервисна шема на радио Savica 56  (Read 1798 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Како што кажува насловот, барам сервисна шема за лампашко радио Savica 56... Пробувам да го поправам... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,Гига Ват постираше линк за една книга за поправка на сите постари радија со ламби,појачувачи ,итн- се што се произведуваше од Втората световна војна до деведесетите години од ЕИ-Ниш.Искра ,Риз... Најди го постот и преземи ја книгата.Таму имаш шеми за сите радија-лампаши кои се произвеле на овие простори.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Барање за сервисна шема на радио Savica 56
« Reply #2 on 19.09.2014, Friday, 15:56:54 (Edited 19.09.2014, Friday, 16:00:26) »
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12288.msg106711#msg106711
Code: [Select]
http://www.uploadmb.com/dw.php?id=1398974915


Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
АНТИКВИТЕТ! :) Со среќа во оправката.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Батка,Гига Ват постираше линк за една книга за поправка на сите постари радија со ламби,појачувачи ,итн- се што се произведуваше од Втората световна војна до деведесетите години од ЕИ-Ниш.Искра ,Риз... Најди го постот и преземи ја книгата.Таму имаш шеми за сите радија-лампаши кои се произвеле на овие простори.
Побарав пред да ја постирам темава, не најдов ништо... И мене ми текнува ја имам видено... ;) Само во моментов не можев да ја најдам... ;D
---------------------------------------
Благодарам Тома за шемата... :D
---------------------------------------
АНТИКВИТЕТ! :) Со среќа во оправката.
Всушност не е мое, се уште стои занемарено на еден рафт во кабинетот по електротехника во С.О.У. "Р.Р. Ричко", каде што учам. Се обложив со професорот дека ќе ја пронајдам шемата, и еве- благодарение на Тома го добив облогот. Заедно со професорот ќе се обидеме да му вдахнеме живот на овој антиквитет... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно те мрзи да го пребаруваш Форумот! Не може секогаш Тома да ти помага,треба некогаш и сам да си помогнеш. 8)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Јас пребарав во Радио техника: Приемници и Општо, потоа и со пребарувачот пребарав лампи, ламби, книга, сервис и.т.н. во најразлични комбинации. ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Го жалам професорот и вдахнувањето на антиквитетот.Само прашањето е кој ке плати ( дебела сметка ке биде) ;D ;D

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Барање за сервисна шема на радио Savica 56
« Reply #8 on 21.09.2014, Sunday, 22:55:08 (Edited 22.09.2014, Monday, 14:54:05) »
Quote
Само прашањето е кој ке плати ( дебела сметка ке биде).
Има еден куп резервни компоненти од други радија, а ако испадне дека треба ден куп пари за ламби, тогаш поарно за делови ќе оди, а куќиштето ќе стои како украс... ;D

Споено мислење: [time]22 Септември 2014, 13:51:38[/time]
Update:
-Радиото темелно го исчистивме со професорот, имаше еден тон прашина! (околу 4мм слој на плочата и сите компоненти).
- Лоциравме неколку компоненти што фалат или се прегорени
- Ја зацврстивме капата на звучникот со супер лепак, кој верувам дека ќе држи, но амортизерот плаче за менување!
- Го заменивме стариот кабел со нов, бидеќи беше многу крут, дури и се ронеше на некои места...
- На сите ламби им направивме тест со тресење, две од нив (AZ1 и EBL21) имаа нешто во стаклото што тропкаше. Бидеќи часот беше при крај, ги зедов дома за подетално тестирање- испадна дека греачите и на двете им се исправни. Тропкањето кај AZ1 беше предизвикано од скршено парче од лепакот што го држи стаклениот балон (помеѓу основата и стаклото) , додека она кај EBL21 беше предизвикано од откршени ситни парчиња внатре во стаклениот балон. (Од онаа бела супстанца што се користи за изолација на греачот)

ЗАКЛУЧОК:
- Со 90% сигурност можам да кажам дека ламбите се исправни, што севкупно ја намалува цената на преправката... :D
- Сите електролити треба да се заменат, вклучително и прегорените отпорници...
- Трето и најважно- НЕ му верувајте на тестот за исправност на ламби со тресење!
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Звучникот е 2,7 Омски, значи тешко да најдам друг- па одлучив да го репарирам. Капата и амортизерот му се хартиени и амортизерот е целиот искинат. капата ја премачкав  со лепило за дрво каде што имаше дупки и лепев хартија на нив, потоа го премачкав целиот звучник со сива боја за дрво... Е сега едно прашање: амортизерот како да го преправам, не ми е важно ништо, само да работи колку-толку нормално... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема потреба да го репарираш, освен ако нема некоја специфична форма (елипса, што во денешно време е тешко да се најде). Ако е класичен, извади некој од телевизор или било каков звучник што имаш на располагање.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."