Author Topic: Се за бакарна жица ос 0,03-2,5mm за мотање на трафа и пригушници  (Read 3196 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Се за бакарна жица ос 0,03-2,5mm за мотање на трафа и пригушници
« Opened on 04.05.2010, Tuesday, 23:08:06 (Edited 05.05.2010, Wednesday, 17:52:56) »
Кorisni preseci na bakarna za motanje na transormatori i prigusnici
od 003-2,5 mm:



Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
еиии алал да ти е за ова, нигде немам најдено ваква табела, за некое време ке ја напишам во ексел па ке ви ја пратам и тука и ке си ја испринтам за да ми користи понатаму....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И јас баш сакав тоа да го направам, само штом си почнал, продолжи ;). Ај кога ќе направиш тоа upload-ирај го во .xls или .pdf ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не сум почнал, ке почнам дури другата недела дека сега немам време ни за до WC да отидам...  :-[
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
da stavam li i presmetka na mrezen i izlezen transformator
so formuli i otkrivanje na promerot na zica bez mikrometar
Z33MK

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
da stavam li i presmetka na mrezen i izlezen transformator
so formuli i otkrivanje na promerot na zica bez mikrometar

Може и тоа да го пишеш, иако го имам некаде по ова скриптиве дома.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако де, пиши го нема ништо лошо во некоја информација повеќе...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, и јас имам дома некаде пресметки за трансформаори и дебелина на жици, мислам и дека во ЕМИТЕР имаше еден мал натпис за тоа, ама само со пресметки, без табели, а во кој број беше, ич не ми текува :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Да, и јас имам дома некаде пресметки за трансформаори и дебелина на жици, мислам и дека во ЕМИТЕР имаше еден мал натпис за тоа, ама само со пресметки, без табели, а во кој број беше, ич не ми текува :S.

Па ако ги имаш пресметките ќе знаеш како се пресметува и немаш потреба од табели, тогаш ќе можеш и самиот да ги направиш табелите :)



П.С. Подоцна ќе пробам да ја надам скриптата и ако успеам ке пишам како се пресметуваат.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а што точно ви требаат пресметки за мотање трафа ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, и јас имам дома некаде пресметки за трансформаори и дебелина на жици, мислам и дека во ЕМИТЕР имаше еден мал натпис за тоа, ама само со пресметки, без табели, а во кој број беше, ич не ми текува :S.

Па ако ги имаш пресметките ќе знаеш како се пресметува и немаш потреба од табели, тогаш ќе можеш и самиот да ги направиш табелите :)

Ме мрзи да пресметувам, доволно ми беа пресметки на задачи од 6 години школување :D.

а што точно ви требаат пресметки за мотање трафа ?

Па не се на одмет ако мислиш на тоа, може во било кој момент да ми притребаат табелите или формулите, па да ги немам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
да не ви се правам паметен..ама па имате тука како се пресметуваат намотките на трансформатор..
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=573.0 ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
да не ви се правам паметен..ама па имате тука како се пресметуваат намотките на трансформатор..
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=573.0 ;D

Eиииии, ова програмчево за пресметка на трансформатори е супер, кој го има изработено, алал му вера, сега ќе си го симнам... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline z33dgm

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
за табелата мислам дека е од Божо Метѕгер книгата а за пресметки на трафоа сеа ке писам:
значи се мере средниот дел од Е лимот
потоа пресметуваме плоштина пример сме добиле 4 на 4 и добиваме дека е 16 цм2 е сега 16 на квадрат е 256 што значи дека трафото(лимовите) може да издржат 256 вати
потоа 45 го делиме со 16 и добиваме колку намотки ни се потребни за 1 волт во нашиот случај 2.8 намотки треба да намотаме за да добиеме 1 волт тоа би било околу пресметките за колку нмотки даа имаме.
За истото трафо да намотаме примарке ни требаат 230 волти па 230*2.8=644 намотки на примар за секундар зависи колку сакаме да добиеме толку ке намотаме (ова е пример кој ја го измислив значи за секое трафо е различно колку намотки трева да намоташ)
Околу жицата  корен од струјата врз 2 ни ја дава која дебелина ни треба за да мотае

Ако има нешто нејасно слободно пишете

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
за табелата мислам дека е од Божо Метѕгер книгата а за пресметки на трафоа сеа ке писам:
значи се мере средниот дел од Е лимот
потоа пресметуваме плоштина пример сме добиле 4 на 4 и добиваме дека е 16 цм2 е сега 16 на квадрат е 256 што значи дека трафото(лимовите) може да издржат 256 вати
потоа 45 го делиме со 16 и добиваме колку намотки ни се потребни за 1 волт во нашиот случај 2.8 намотки треба да намотаме за да добиеме 1 волт тоа би било околу пресметките за колку нмотки даа имаме.
За истото трафо да намотаме примарке ни требаат 230 волти па 230*2.8=644 намотки на примар за секундар зависи колку сакаме да добиеме толку ке намотаме (ова е пример кој ја го измислив значи за секое трафо е различно колку намотки трева да намоташ)
Околу жицата  корен од струјата врз 2 ни ја дава која дебелина ни треба за да мотае

Ако има нешто нејасно слободно пишете

ова 45 е константа која се употребува или пак добиена е од негде???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)