Author Topic: Проблем со мауспад на лаптоп  (Read 1005 times)

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Проблем со мауспад на лаптоп
« Opened on 14.05.2014, Wednesday, 17:14:33 (Edited 14.05.2014, Wednesday, 17:26:38) »
Имам проблем со контролирање на стрелката (crusor)на лаптоп Тоshiba Satelite со Windows 7. Драјверите се неколку пати апдејтирани и симнувани од почеток.Стрелката неконтролирано се движи кога ќе се допре маус падот

problem

Поврзав надворешен оптички маус на еден од USB портовите, но не го препознава



На другиот лаптоп пробав си работеше најнормално. Под претпоставка дека е вирус неколку пати детално е скениран со антивирус Microsoft Security Essentials и со Malwerebytes но без резултат. Да напоменам дека префрлив фајл преку USB стик на другиот лаптоп и на него му се случи истото со маус падот и не препознаваше надворешен маус на USB, но после детален скен со malwerebytes тој се врати во нормала, но кај мене несакаше. Исто така лаптопот е преспор и кочи, не отвара страни. Го однесов на сервис и го форматирав C: делот и го преинсталирав Windows -от но и понатаму без успех. Дали некој имал сличен проблем и што би можело да биде?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Проблем со мауспад на лаптоп
« Reply #1 on 14.05.2014, Wednesday, 17:47:53 (Edited 14.05.2014, Wednesday, 23:29:29) »
На стариот лаптоп, исто Тоshiba Satellite слично почна да се однесува курсорот, ама во доста помала мерка, мрдаше по некој милиметар наоколу, тоа почна откако прегоре оригиналниот па му ставив универзален кинески адаптер за напојување, а го снема откако го сменив со квалитетен.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не би рекол дека е до напојувањето.Мислам дека се работи за неадекватни драјвери .Ако ставиш нови драјвери не значи дека се добри.За сателитите обично Тошиба има еден куп драјвери за истиот модел.Најди некој програм кој би го *прочитал* хардверот  и види за кој тачпад се работи.Штом не подржува и глушец можеби треба да се направи и firmware на biosot .

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Одг: Проблем со мауспад на лаптоп
« Reply #3 on 15.05.2014, Thursday, 02:56:15 (Edited 15.05.2014, Thursday, 16:43:21) »
Искрено, последно нешто што би помислил дека би можело да биде проблемот е напајањето. Но благодарение на искуството на  LordZi највероватно дефектот е дијагностициран!  :D Сумљав дека е софтверски но изгледа ќе да е хардвер. Доволно беше што прочитав напajaње (џекот ми е лемен 2 пати  ;D ) за да набавам од локалната продавница за компјутери, кабел од адаптер до лаптоп шо влага. Го платив 200 ден, иако некако скупо ми се виде, ко да ме закла  ??? но можеби толку е секаде.



Со скалпел  сечев и со шрафцигер ја отворив црната кутија  ;D (адаптерот) за да ги залемам жичките. Мн внимателно треба и со лимовите внатре, (при одлепување скинав една бакарна лента на трафото појма неам за шо е може маса)за да дојдам до плочката за лемење.

 



Приметив дека купениов кабел има мн потенки жички од оригиналот.Еден од електролитите беше подуван



820 микро фаради 25 волти и планирам да го заменам со 1000 микро фаради 35 волти (таков имам се надевам нема да му штети). Можеби токму електролитот е проблемот. Што се тиче мене јас прво ќе правев тоа шо пиша batka ама LordZi прв пиша и одма се фатив за раб. Ако не е тоа ќе правам како шо пиша batka. Како и да е благодарам на постовите.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Проблем со мауспад на лаптоп
« Reply #4 on 15.05.2014, Thursday, 09:16:23 (Edited 15.05.2014, Thursday, 09:18:48) »
Па баш и недоволното филтрирање на излезниот напон (еден единствен мизерен електролит) беше изворот на сите проблеми кај мене, после кога го отворив овој кинескиот адаптер видов што има (т.е. нема) внатре.
Ако можеш позајми оригинален адаптер за лаптоп за потребниот напон (мислам дека е 19V), не мора да е баш Тошиба и пробај со него, ако го снема проблемот ќе знаеш дека е до напојувањето, ако не тогаш е нешто друго...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Одг: Проблем со мауспад на лаптоп
« Reply #5 on 16.05.2014, Friday, 18:12:33 (Edited 16.05.2014, Friday, 18:15:09) »
Ги заменив кондензаторите на излезниот степен на адаптерот (иако ги измерив не беа суви, само подувани од топлина) и на влезниот исто така, 1 кондензатор 120 микро фаради 420 волти кој беше подуван.
 

Го залемив кабелот и се опраи лаптопот, мауспадот функционира најнормално и препознава надворешен маус се си работи како што треба. За сите што имаат сличен проблем да знаат прво нека го проверат напајањето. Да не беше овој форум и благодарение на постовите (особено на LordZi) никогаш немаше да посумљам дека е напајањето. Најмногу ме збуни тоа со USB стикот кога префрлив фајл на друг лаптоп му се случи истото. Несакав да го носам на сервис и да го пренсталирам Windows-от но во моментот немаше друго чаре, но и понатаму го имав истиот проблем.Очигледно знаењето и искуството си го прави своето. Секоја чест.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако биле подувани електролитите отидени се, како сакаш мери ги... ;)
Како и да е, чим проблемот е решен со здравје да си го користиш лаптопот во иднина... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Apostol_Cz

  • Нов член
  • *
  • Posts: 33
Фала фала, ајде и на твоја глава шо побрзо да ти се врати, да ти се најдам и јас некогаш да ти помогнам...  :)