Author Topic: Интересни видеа од проекти - Слики/Видео  (Read 1878 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Еве еден проект што би изгледал убаво да се види во живо:

[flash=400,400]http://www.youtube.com/v/sO2-tqoyGik
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Јас имам правено мој дизајн на POV ЛЕД порака (3D што се гледа како круг во воздухот) но го правев за подарок и плус тогаш телефоните не снимаа видео, камера немав и немам видео од него :(
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ааааааааа љубоморен сум му на тој што го направил ова бе!!!!! ааааааа и ја сакам вакво!!!!
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
А баш го гледав ова пред некој ден и почнаа да ми се раѓаат идеи... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
ова мора да се направи но само едно не можам да сватам како се пуштени жиците како носи напојување до моторите

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Јас напојувањето до делот што ротира на POV ЛЕД пораката го имав направено од метален капстан од касетофон на кој клизеше челична жичка (од безопасна игла). А ова погоре 100% е направено + и - на секој од лагерите на краевите + кондензатор за да нема падови на напонот додека ротираат лагерите :)

Иначе најдов на YouTube слично како она што го направив пред многу години (за тоа шо зборувам):

RGB LED POV display using pic16f628a
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Убаво изгледа, ама некоја конкретна функција нема, освен можеби во осветлување на дискотеки или клубови. Некако ми е pointless. Не планирам да правам вакво нешто само колку да го направам.

Но може да послужи како идеја за нешто друго, на пример за генерирање на звуци во коло со некој фотоостелив елемент поставен на некоја друга статична точка од уредот, така ќе се добие некој вид на чуден звучен ефект, тоа e сигурно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Убаво изгледа, ама некоја конкретна функција нема, освен можеби во осветлување на дискотеки или клубови. Некако ми е pointless. Не планирам да правам вакво нешто само колку да го направам.

Но може да послужи како идеја за нешто друго, на пример за генерирање на звуци во коло со некој фотоостелив елемент поставен на некоја друга статична точка од уредот, така ќе се добие некој вид на чуден звучен ефект, тоа e сигурно ;).

Зошто само по диско клубови... ами ќе со го закачиш во соба на таван и кога ќе слушаш музика ќе го уклучеш и него и ете ти забава за 1, па ќе си земеш пиво, вино, ж'та и ќе си се журкаш :) :D
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако си земам пиво, вино и ж'та ич нема да ми треба тоа светленцето... ;D ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Ако си земам пиво, вино и ж'та ич нема да ми треба тоа светленцето... ;D ;)

Хаха... така е... ние сме балканци не ни треба ништо друго кога пиеме... :) :D
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако си земам пиво, вино и ж'та ич нема да ми треба тоа светленцето... ;D ;)

Баш така... :D :D :D
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Јас го правев за поклон и беше најуникатен поклон ;)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
хахаха, јас ставив линк од видеово на топик на мсн..5 души ме прашуваа дали ке сум го правел, а 3ца ми даваа пари за на нив да им направам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
хахаха, јас ставив линк од видеово на топик на мсн..5 души ме прашуваа дали ке сум го правел, а 3ца ми даваа пари за на нив да им направам...

Хахаааа...значи може да правиме и бизнис за одржување на форумот и најверојатно финансирање на машина за изработка на плочки за ППК сервис за форумџиите :) :D
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а овие се контролираат само со PWM на моторите??? или не би знаеле?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)