Author Topic: PWM Контрола за мали мотори  (Read 11770 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
PWM Контрола за мали мотори
« Opened on 29.04.2010, Thursday, 21:02:19 (Edited 19.08.2013, Monday, 18:16:02) »
Еве една испробана шема од мене за PWM контрола за помали мотори
искористен е мосфет, во зависност од тоа каков ќе користите толку повеќе моќност добивате
јас користев IRFZ44

колото се заснова на познатото 555 + неколку други елементи се на се повеќе од 100 денари нема да ве фати, а ако имате нешто стари плочи и се да извадите нема ни денар да ве кошта  ;D

еве шема



Ако некој сака како работи нека пише ќе се обидам да му објаснам  :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Што цена е транзисторот ?
I reject your reality and substitute my own.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Негде околу 30 денари
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Дали може подобро да се нацрта шемата, 555ката не е нацртана ни како блок ни како DIL или е и двете :D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
IRFZ40 е логички транзистор ?? Колку што знам не е, како оди во сатурација истиот ??
I reject your reality and substitute my own.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Хмммм... да, не оди баш комплетно во сатурација, ке грее малку, јас мислам дека NE555 треба да се напојува барем со 12V за да го задоволи транзисторот.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
IRFZ40 има максомален напон од 50 волти, ако му врзам мотор од 40 волти пример, не верувам дека тие 5 волти од излез на тајмерот ќе бидат доволни за да воошто пропушти нешто.

Најдобро е овде да се стави некој логички мосфет или пак со помошен транзистор да се активира главниот каде што ќе се изгуби на време и излезниот пулс ќе е деформиран ради каснењето.
I reject your reality and substitute my own.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PWM Контрола за мали мотори
« Reply #7 on 29.04.2010, Thursday, 21:45:28 (Edited 29.04.2010, Thursday, 21:47:29) »
шемата добра е пола пола е :D

јас 555 ја побудував со 5В, а моторот беше на 12В, и можеше да се регулира уабво брзината
од 0 па нагоре, скрос може да го застани моторот па се до максимално

Вака сега настана некоја мала грешка прво да се извинам за забуните се работи за IRFZ44 а не за IRFZ40, шемата ќе ја прикачам наново поправена  :-\
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Добро, Devil, сепак се работи за мали мотори и донекаде можеш да го „возиш“ директно транзисторот (сепак треба да се работи за што е можно поедноставен склоп) но ако се работи за посилен мотор мораш да стави бафер - транзистор или уште подобро totem pole driver со 2 транзистори .
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
темава е постара ама сакам нешто да прашам, зошто е потребен тука NE555 и каква функција врши? Бидејки јас имам направено нешто слично ама само со еден транзистор (мислам беше 2N3055) и еден променлив отпорник и баш со кулер од напојување тестирав, навистина се намалуваше брзината на пропелерот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
темава е постара ама сакам нешто да прашам, зошто е потребен тука NE555 и каква функција врши? Бидејки јас имам направено нешто слично ама само со еден транзистор (мислам беше 2N3055) и еден променлив отпорник и баш со кулер од напојување тестирав, навистина се намалуваше брзината на пропелерот.

Тоа е линеарна регулација на напон, ова е со помош на импулси. 555-ката само го става IRFZ44 во ON и OFF состојба цело време, 555-ката ги генерира сигналите за контрола ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ама ефектот е ист, помалце вртежи или има и друга разлика?

Со ова значи на моторот му се дава струја со многу прекини, има, нема, има, нема и се така.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не ефектот е поинаков, ако тој регулатор што ти го направиш го уклучиш на некој мотор
тој мотор со намалување на напонот губи снага
значи како намалуваш така послаб е моторот
е тука таа снага е константна, цело време има полна моќност но се намалува периодот кога е вклучен со што се зголемува тој на исклучен и така се намалува бројот на вртежи, но не и моќноста
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Првобитната шема има грешка( диодите и потенциометарот не се правилно нацртани).Ако некој сака да работи еве неколку регулатори од мене

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас ја имам изработено таа шема и си работи ок :)
не се појавил до сега никаков проблем
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!