Author Topic: Мамка при купување-кој процесор е подобар  (Read 921 times)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
При купување на нов компјутер во понудата што ми ја понудија во продавница во ПП беше оваа:

-Процесор-Intel G2030 Dual Core 2M 3.0Ghz
-4GB DDR3
-Grafika-GT630
-HDD 500GB
-MP-Asus-Asrock H61

кога го донесов дома и приклучив спрема понудата се е исто ставено освен процесорот

-Intel(R) Pentium(R) CPU G2020 2.90Ghz

Поради мое недоволно познавање и искуство со процесориве барам ваше мислење и совет дали ме
"закрпија" пријателиве или горе долу во ред е.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се е исто, освен тактот на работа. Едниот има 3GHz (тој што бил пишан), а тој што си го добил има 2.9GHz. Разликата е минимална, нема причина за паника ;). Освен тоа, дури и со stock cooling, нема да има никаков проблем да го дигнеш до 3GHz ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
ок сега ме расположи  :D фала на брзиот одговор.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Од која продавница во Прилеп го купи ?

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Како што кажа GigaWatt ништо страшно тоа е скоро неприметлива разлика,освен ако не се разликува процесорот и по други нешта.
Мада би требало како што пишува во понудата така да биде и на лице место, по професионално е. :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеле да ти објаснат барем дека направиле замена поради некоја Х причина .Кај нас така се работи.Понекогаш се случува да превидиме некоја ситуација ,кога пример во цела МК снемува некоја плоча,процесор или има зголемување на цената без најава.Гледаме најучтиво да му ја објасниме ситуацијата и да му кажеме на муштеријата што добива ,а што губи со смена на некој елемент.Обично телефонски прво се јавуваме и го каниме да дојде и со едно кафе да се разбереме. 8)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Мамка при купување-кој процесор е подо&#
« Reply #6 on 08.03.2014, Saturday, 15:29:12 (Edited 08.03.2014, Saturday, 18:39:43) »
Разликата е минимална но , треба да побараш објаснување колку за да не мислат дека се многу паметни па да не  им текне другпат и на тебе и на некој друг да му вградат други делови со поголема разлика.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеш да бараш интервенција и на Пазаришната инспекција,ако во документот стои едно ,а  на лице е друго.Ако имаш уште и гаранција ... тогаш е јасна ситуацијата. 8)

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
сепак е мамка бидејќи не ме известиле за соодветната замена, бидејќи кога ми ја дадоја гаранцијата јас се потпишав на неа, а дома прочитав дека јас се согласувам на соодветна замена со ова и тие спрема одговорот од батка ке се извадат пред инспекција дека јас сум се согласил на тоа.

а кој чита таму во продавница 2-3 страни,сепак бидејќи скоро и нема разлика како што велите вие
со здравје да си го служам тоа што си го купив,фала на вашите одговори.

Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како што кажа GigaWatt ништо страшно тоа е скоро неприметлива разлика,освен ако не се разликува процесорот и по други нешта.

Видов specs и на двата, во ништо не се разликуваат освен во clock speed ;). Малку пониска има едниот, другиот малку повисока ;).

сепак е мамка бидејќи не ме известиле за соодветната замена, бидејќи кога ми ја дадоја гаранцијата јас се потпишав на неа, а дома прочитав дека јас се согласувам на соодветна замена со ова и тие спрема одговорот од батка ке се извадат пред инспекција дека јас сум се согласил на тоа.

Ништо, си бил прелажан. Тоа е тоа. Друг пат читај ;). Јас секогаш, ако не повеќе, барем бегло ги читам насловите на сите подставки на ливчето кое го потпишувам ;).

Добро, штетата не е преголема, така да, нема место за паника ;). Само памет за друг пат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."