Author Topic: Проблем со графичка GeForce 9800 GT 1GB !  (Read 938 times)

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Проблем со графичка GeForce 9800 GT 1GB !
« Opened on 19.02.2014, Wednesday, 21:17:11 (Edited 19.02.2014, Wednesday, 21:33:39) »
Марката на мојата графичка е наведена во насловот.. После малку работа на комјутерот, комјутерот ми закочува, го растартирам и после нејќе да го подигне виндоусот. Ја извадив графичката, го уклучив комјутерот на интегрираната графичка(што се наоѓа на матичната) комјутерот веднаш подигна. Кога ја фатив графичката во рака беше многу жешка. Ке може ли некој да ми каже што да ми помогне. Еве и линк од графичката како изгледа
Code: [Select]
http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=3&sgid=309&pid=268&psn=0006&lid=1&leg=0

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Марката на мојата графичка е наведена во насловот..

Тоа е серијата на графичкиот чип, не „марката“ (брендот). Кој ти ја произвел графичката (Asus, Gigabyte...), тоа е „марката“ на графичката. А освен тоа, и они имаат различни серии со исти графички чипови. Им се разликува големина на RAM, такт на работа, изведба на плочката, нормална големина или SFF, со пасивно или активно ладилно тело, итн.

Околу проблемот, неколку прашања.

1) Дали користиш некој софтвер за clock-ање на графичката картичка?

2) Дали кулерот на графичката картичка работи исправно (дали „брчи“, дали врти, со колкава брзина врти, итн.)?

3) Дали си мерел напони на напојување на матичната плоча (најважни се 3.3V-ниот, 5V-ниот и 12V-ниот), но кога напојувањето е оптеретено (кога е приклучено на матичната плоча, при нормална работа)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со графичка GeForce 9800 GT 1GB !
« Reply #2 on 19.02.2014, Wednesday, 21:52:23 (Edited 19.02.2014, Wednesday, 22:03:33) »
Добро ти рече Гига,освен што би додал дека типувам на драјверите ( ако имаш или можеш да  најдеш оригинални драјвери од CD кое оди со графичката - нив стави ги) .Провери во Device manager да не има жолт извичник или е пречкртана графиката.Види дали и со која брзина работи кулерчето.Ако врти слабо,стави поголем кулер,со лепење  со секундарен лепак - ако нема друго решение.Кулерот да дува кон графичката.Можеш да го поврзеш и на некој конектор на самата матична.И трето- извади го ладилникот,исчисти ја старата паста за ладење со алкохол и стави нова ! Солуција е и да го преинсталираш  ОС ,со напомена дека ако си ставил седмица или осмица обавезно побарај некој  драјвер на интернет,бидејќи можеби драјверите кои ги имаш не одат со нив! Во времето на ова картица беше главен Win XP. ;D.Дали пред да замрзне дава на екранот квадратчиња,линии??

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Што е clock-ање ? Брзината си е константна работи исправно не брчи. Пошто сам уште почетник стварно незнам како да измерам како што кажа ти Гига. Батка иначе и јас се посомневав во пастата. Веќе го извадив кулерот ја исчистив пастата но пошто немам на лаѓер да ставам друга овие денови ќе купам ќе ставам и ќе видам што ќе направам ! Иначе ви благодарам за советите. Кога  ќе го направам ке ви кажам што сум направил !

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Под * клокање* се подразбира менување на параметрите на процесорот на графичката,со цел на подобрување на параметрите.Но,јас лично не верувам дека тоа си го правел.Јас би ти посоветувал да најдеш некој или ако имаш пријател кој има * дувалка* на топол воздух , да го прочешлаш малку со топол воздух процесорот на графичката и да го оставиш полека да се лади.Тоа е една солуција која може ,ама и не мора да даде резултати.Но,вреди да се проба во краен случај.Провери ги добро и електролитите,ако се solid ,да не е сепак некој малку подигнат,односно сомнителен.

Offline 5RuseV

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Не сум дирал ништо од тоа клокање. А за дувалката на топол воздуџ ке видам кој има па ќе пробам и на тој начин. Ако не најдам дома со фенот ке пробам  ;D ;D ;D ;D.. Хахахаха се шалам .. Фала на помошта .. Ке пишам што сум направил !