Author Topic: Озвучување на акустична гитара  (Read 11271 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Озвучување на акустична гитара
« Reply #45 on 12.02.2014, Wednesday, 15:04:41 (Edited 12.02.2014, Wednesday, 15:08:49) »
"Најидеално решение е балансирано предпојачало"

"Тоа е најголема грешка! Ладен Звукот е *трска* или во најдобар случај * звук од буре*,Пиезо на балансиран ХLR не оди бидејќи тој има ниска импенданса."

Епа не си пробал, затоа така мислиш ;) Нема брум, нема шум, звукот е ист како од звучниот извор. Плус ти треба малце поспецифична изработка на пиецото за да можеш да го користиш балансирано. Треба балансиран влез со висока импеданца.

Споено мислење: 12.02.2014, Wednesday, 15:08:49
Како ќе стајш пиезо на хлр дирекс? Инаку имам слушано и со магнети си свират.. Зависи кој е металец кој е траш металец кој е рокер кој е клабер така ќе му одговара звукот од различни уреди. гледам по свирнки најчесто со микрофон ги озвучуваат, ама профи микрофони оригинал свирит на звучки гирарана.

Не можеш директно, туку треба спецјално балансирано предпојачало со висока импеданца за да може да биде балансирано пиецото.
Во студио и на концерт, се снима звукот од појачалото на гитарата со микрофон, и како таков се носи на миксета и др. звучници

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Озвучување на акустична гитара
« Reply #46 on 12.02.2014, Wednesday, 15:34:23 (Edited 12.02.2014, Wednesday, 15:48:44) »
Балансиран влез со висока импенданса - такво нешто нема во ниеден миксер кој музичарите го користат.Слободно прегледај ги  миксерите и на * Динакорд*,*Ален-хит*,Беринџер*...На XLR влезот обично се користат нискоомски микрофони од 200-600 оми ,а фантомот се користи за навистина квалитетните кондензаторски микрофони поради можноста да влечеш 100-200 м кабел без никакви загуби и шумови.А за оние кои сакаат пп за гитара со фет-ови еве една шема која е проверена во пракса и дава извонредни резултати со пиезо пик-апи,но и магнетми пик-апи.Нека не ве бунат оние четири тримери  од 100К со чија помош точно се одредува 1/2 напон на дрејнот.Последниот пат користев BF256b и одлично испадна.На таков пп свири еден наш познат музичар со акустична гитара,дури и го користи за снимање.

Споено мислење: [time]12 Февруари 2014, 15:39:25[/time]
Балансирано пп со висока импенданса?? Мислев дека имаш малку пракса ,ама напамет зборуваш.Погледај ги првите шеми со еден фет а,сега ке ја побарам шемата за предпојачувач  за пиезо пик-ап која професионално ја вградува во своите гитари фирмата * Овејшн*и ке ја ставам тука.

Споено мислење: [time]12 Февруари 2014, 15:46:47[/time]
Веке имаше тема за ова:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=8780.0

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Jас дадов слика од мојата изработка па секако дека имам пракса. Ајде малку помисли како би можело да биде балансирано а сепак со висока импеданца ;).

Класични миксери немаат секако вакви влезови, микрофоните се со ниска импеданца.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За жал имам само такви миксери со XLR  :D :D , а  бидејќи и сум пробал пиеза со овие шеми кои ги постирав и гледам дека добро работат,а им верувам и на оние кои ги уградуваат  во * Овејшн* гитарите,па немам амбиции  да правам некакви преправки и експерименти 8) Терај си ти по твое. ;)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Озвучување на акустична гитара
« Reply #49 on 12.02.2014, Wednesday, 19:01:23 (Edited 12.02.2014, Wednesday, 19:09:59) »
Јас пробав некои со транзисторски предзасилувач (со висока импеданца), не сум пробал со FET, но кога го пробав балансираниот транзисторски влез со висока импеданца, ептен ми се допадна звукот. Башка нема ич шум и брум па може и директно да се снима во студио.
Секој по свој вкус.

Споено мислење: 12.02.2014, Wednesday, 19:09:59
Нешто што е интересно исто така, е дека помалите пиеца околу 1,5цм звучат подобро. Пробував со 1.5, 3, и 4 цм пиеца и најлошо звучеа големите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па продај им ја идеата на оние од * Овејшн*,може да ги изненадиш  :D :D. Пробано е батка се,но многумина се слагаат со * Овејшн* и им ја крадат постојано идеата во милион комбинации. ;)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Озвучување на акустична гитара
« Reply #51 on 12.02.2014, Wednesday, 19:33:53 (Edited 12.02.2014, Wednesday, 19:53:29) »
Да копираш и украдеш е најлесно.

Викаат на другите форуми дека овие пикапи биле доста добри. Тенки филм пиеца, не сум пробал но некој ако проба нека се пофали :)

Споено мислење: [time]12 Февруари 2014, 19:39:44[/time]
Еве и некоја мала литература од која можете да читате ако повеке ве интересира:



Споено мислење: 12.02.2014, Wednesday, 19:53:29
Code: [Select]
http://books.google.mk/books?id=ynxQQJfcf3oC&pg=PA43&lpg=PA43&dq=high+impedance+balanced&source=bl&ots=DCjAxvHKR_&sig=y9zmRFkre_l35GtVxfnZQIESy8Q&hl=en&sa=X&ei=t7T7Ut3fIeTl4gSsmYGYCA&redir_esc=y#v=onepage&q=high%20impedance%20balanced&f=false

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Нема никакво правило. Може да се озвучи и со piezo, и со pickup и со микрофон. За свирење по гаражи, по дома и по клубови се ќе заврши работа. Експериментирајте.

Кога станува збор за студио, се знае:


Така да ориентирајте се според потребата, меракот и увото.  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дај да ја видиме шемата на тој * балансираниот транзисторски влез со висока импеданца* ,ако може ? 8)