Author Topic: Клипчиња  (Read 247506 times)

ggoce

  • Guest
Re: Клипчиња
« Reply #1005 on 24.10.2013, Thursday, 23:15:15 (Edited 24.10.2013, Thursday, 23:40:25) »
добра е и вашата пита но пастрамајлијата штипска неможе ништо да ја замене  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Клипчиња
« Reply #1006 on 24.10.2013, Thursday, 23:26:26 (Edited 24.10.2013, Thursday, 23:30:18) »
ОК ;можеби, само ако она *пастрмајлија* се извади!! ;D ;D ;D .Друго,ако Штипјани стават пастрма во нивната пита ,манифестацијата комотно може да си ја крстат *Штипска соленијада* 8) 8) Трето ,ќе правиме во Велес пастрмајлија од 2,55 м ,за 5 см подолга од штипската .И нема батка да биде прегорена ,како штипската! Имам едно парче од таа фалена пита - кој сака може заб да скрши-керамида права е. ;D :D :D
Кој сака да верува нека дојде да проба пита пастрмајлија ( а не * пастрамајлија* ,како ја викаат во Штип ;D ;D ).Кај нас и во трафика се прави подобра пита од Штипската. ;D ;D

ggoce

  • Guest
Re: Клипчиња
« Reply #1007 on 24.10.2013, Thursday, 23:43:00 »
не се сложувам со тебе, баш се внимава како се праве има си марифет во тоа не е заџабе толку нарот се повеке и повеке секоја година се собираат и ја фалаат како најдобар бренд од штип. Во пастрамалијата штипска нема јајца да дава поинаков вкус туку да се вкусе месото чисто и маста во неа кај вас се става јајца и неможе да се споредува вкусот со штипската и со др пити од македонија. Во штип мн одамна се правела со пастрма но со текот на годините тој начин се избегнал и се почнало со свежо месо.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Клипчиња
« Reply #1008 on 24.10.2013, Thursday, 23:57:35 (Edited 24.10.2013, Thursday, 23:59:47) »
Батка извини,ама не да се фалиме - нема потреба ,и некои членови на Форумов пробале.Ние Велешани сме сладокусци,Кај нас Турци доаѓаат да јадат пити пастрмајлии,Скопјани специјално се собираат кај нас за да јадат пити.Преку цела година е така.Во лето побаравме во Штип пита - ни се насмејаа! А во Велес истата вечер во Снупи ни направија и јадевме! Нам питијадата не ни значи многу,бидејќи верувај за викенд  е тешко да најдеш место од странци кои идат на пита! Ако не си слушнал за Деспина,Баже пити,Снупи,Натали,Марија,па Маринела ,Шкорпион,Даце и Да Винчи,значи не си од Македонија ;D ;D Целиот Мировен Корпус од УСА прашај ги кој е во Велес Мечалот,веднаш одговараат - најдобар пита мајстор.Имаме и легенди како Крилото,Баже,Зуки..... на кои од Владата барем 1-2 неделно им нарачуваат пити за појадок  ;D ;D.Не знам зошто се избегнало во Штип да се прави со пастрма,Второ само се расипува месото со црвен пипер,а поради големината на парчињата никако тестото под него да се испече,па стално е глекаво,недопечено,а витката прегорена, Извини,вкус е вкус,ама пастрма си е пастрма и за неа нема замена.А ,зошто Штипјани штедат јајца,тоа е друга приказна! ;D ;D ;D ;D ;D

ggoce

  • Guest
Re: Клипчиња
« Reply #1009 on 25.10.2013, Friday, 00:56:10 »
Вака може да се дискутира до сабајле  ;D но јас ја пишав разликата од пита и од пастрамајлија и од пастрма. Штипската пастрамајлија е бренд таков каков што е, во штип се праве традиционална штипска пастрамајлија без јајца не се работе за штедење на јајца туку за ЧИСТ вкус си има зачини кој ги додаваат што ја праве вкусна, и печењето е голем причинител за да таа испадне добра. Овоа за турците малку чудно ми стана  ;D јадат свинско но се кријат

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Клипчиња
« Reply #1010 on 25.10.2013, Friday, 21:49:19 »
За Турците немај гајле,само со пастрма им ја правиме,без свинско! ;D Не знам што подразбираш под * чист вкус* ( не знам што би бил - нечист вкус!? 8)) Тие што ја брендирале  штипската пастрамајлија,веројатно немале појма што е тоа пастрма,ама тоа не е ни важно.Колку што знам Штипјани тек после 1945 година почнале со правење пити,бидејќи пред тоа не е ни била позната. Пастрмајлијата е  иначе турски пронајдок ,само тие ја викаат * састрмајлија* и ја прават поинаку ( и пак со пастрма!).Само уште во Радовиш се прави таква.Иначе веројатно пастрмајлијата е од Велес *увезена* во Штип кои само ја измелезиле. Нема веза,секој по свој вкус,а кој сака нека проба па нека си направи своја * шема*.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1011 on 25.10.2013, Friday, 23:19:28 »
гоце, каков е тој бренд “пастрмајлија“, а од него ни трага???
само го лажете народот, тоа вкусот со јајцата не се менува многу кога има пастрма, така посоленки да знаеш колку вино пијат.
нека се изјаснат членови од други градови кој пробале од двете па нека кажат што е подобро.
Само еднаш пробав штипска и никогаш повеќе. вегета ставиле една ракавоопшто не беше по ќејф.
повели во Велес да си каснеш права пастрмајлија и убаво вино
поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Клипчиња
« Reply #1012 on 25.10.2013, Friday, 23:29:47 »
Aјде да прекинеме,отидовме во офф топик.Сепак ова не е место за вакви дуели.Извинете другите колеги  8)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1013 on 26.10.2013, Saturday, 11:01:27 »
Абе кратовската е најдобра  ;D ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Клипчиња
« Reply #1014 on 26.10.2013, Saturday, 16:43:20 »
Абе не е лоша,слична е на велешката,ама некако со зајрето сте Кратовчани скржави!  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1015 on 27.10.2013, Sunday, 18:35:47 (Edited 29.10.2013, Tuesday, 05:15:48) »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1016 on 29.10.2013, Tuesday, 05:16:07 »
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Клипчиња
« Reply #1017 on 03.11.2013, Sunday, 01:17:08 »
I`ll give you 200 euro`s if you Drop the Towel! :)) haha!
Од кој филм беше ова или само реклама можеби ? :D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1018 on 03.11.2013, Sunday, 05:37:45 (Edited 03.11.2013, Sunday, 06:05:00) »
Јас го знам како виц ;D. Не е од филм колку што знам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Клипчиња
« Reply #1019 on 03.11.2013, Sunday, 12:19:59 »
Хахахаха, ќе одам кај комшијата да побарам 50 евра на заем  :)
Жан