Author Topic: USB Show 1.0  (Read 519 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
USB Show 1.0
« Opened on 02.02.2014, Sunday, 19:38:27 (Edited 02.02.2014, Sunday, 19:51:57) »

Сигурно ви се има случено барем неколку пати. Ви доаѓа пријател на гости или со цел да размените определени податоци, програми, што и да е, ви ја дава својата USB Flash меморија, вие ја ставате на вашето PC/лаптоп и... ништо, празна е ;D. Ја скенирате со некој антивирус, антивирусот појавува илјадници „бубачиња“, арно ама, фајловите пак не се гледаат.

Оваа ситуација сум ја имал барем 1000 пати ;D (карикирам ;)). Во вакви ситуации, најсигурно е USB Flash меморијата прво да ја ставите на некоја Linux дистрибуција (било која, не е критично). Таму, сигурно ќе начекате некои неименуван фолдер (фолдер со име со space) или со AUTORUN или AUTORUN.INF име и влегувате во него и... ете ги каде биле фајловите ;) ;D. Е сега, на ред доаѓа чистењето на Flash меморијата. Во случај антивирусот да не исчистил се (најчесто ги чисти само оние фајлови кои ги подигаат овие malware-чиња), си добришувате се што е сомнително. Тука спаѓаат RECYCLER, RECYCLE.BIN, $RECYCLE.BIN, System Volume Information, некои фајлчиња и фолдерчиња со чудни (кодирани) имиња... се што не сте ставиле на USB Flash меморијата (се разбира, прво проверувате во некој од овие фолдери да не се кријат вашите фајлови, да не случајно избришете и нешто што ви треба ;)). Овие фајлови, по правило, не ги креира Windows на USB Flash мемории, ги креира на дискови, но бидејќи корисниците на персонални компјутери најчесто не се информирани, дури и кога ќе стават под Windows да се гледаат Hidden Files and Folders и Protected Operating System Files, мислат дека нормално е да постојат овие фајлови на нивната Flash меморија.

За разлика од Windows, кај Linux дистрибуциите најчесто по default е подесено да може „се да се гледа“, но исто така, за разлика од Windows, најчесто, по default не ги означува со transparency ониие фајлови и фолдери кои се hidden, така да, најчесто немате евиденција кои фајлови и фолдери се hidden, а кои не. Ова не значи дека Linux дистрибуциите не прават разлика меѓу hidden и visible фајлови и фолдери, може да се види преку Properties (или некој друг начин, зависи од distro до distro, GUI, подесувања, итн.) дали некој фајл или фолдер е hidden или не. Се разбира, може и ова да се подеси (различно да се прикажани hidden files and folders, од оние кои не се), но потоа пак треба рачно да им менувате Attributes на сите. Ова е малку заморително.

Исто така, за разлика од Windows кој може и да не ви дозволи да направите move на фајловите од фолдерот со име со space (не е секогаш името со space проблем, некогаш овие фолдери се locked или имаат ownership од некој друг admin или user, па не можете да им смените име, па ќе треба да се зезате со превземање на ownership, итн.), ова нема да биде проблем под Linux ;). Проверувате уште еднаш дали има некои сомнителни фајлови во директориумот од кој сакате да ги вратите фајловите, бришете се што мислите дека е сомнително, и потоа, едноставно си правите move (cut, paste) на фајловите од овој фолдер во root-от на USB Flash меморијата ;).

Кога сте ја завршиле операцијата, ја вадите Flash меморијата од Linux дистрибуцијата, ја ставате под Windows и... пак нема ништо :(. Под услов да сте ставиле да гледате се под Windows (hidden & system files and folders), ќе си ги видите сите фајлови со transparency... кратко кажано, hidden се :S.

Е, во вакви ситуации, програмчево е многу корисно ;). Наеднаш им менува Attributes на сите фајлови и фолдери од hidden во visible ;). Го кликате кочето "Recover the hide files" (bad English, знам ;D, ама некои Шпанци го имаат работено, така да, не можам да им замерам ;D), избирате drive (Flash меморијата) и „оно работе, ти одмараш“ ;D. Кога ќе заврши со менување на Attributes, пак ќе може да ги видите сите фајлови без transparency ;).



download link:

Code: [Select]
https://app.box.com/s/bv03f3l2mfdh667m5hxz
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: USB Show 1.0
« Reply #1 on 02.02.2014, Sunday, 19:55:04 »
Мене така ми се имаше случено со мемориската картичка од телефонот... Еднаш кога префрлав податоци на компјутер.. кога ги барав сликите потоа на телефонот ги немаше, поточно сите default фолдери од мемориската како на пример - Музика, Фотографии, Видеа, Аудио снимки и.т.н. Сите слики што ги зачувував во мемориската ми ги снемуваше без трага...
Но ете еден ден се погоди да заборавам каде сум го ставил USB-то со проектот по информатика... И морав да ја искористам мемориската од телефонот.. Кога проверував на училиште дали проектот е во поддржан формат, (на Линукс) видов еден куп фолдери, сите слики што ми фалеа од пред 1-2 години, така го средив проблемот.. Линукс му е мајката на вирусите за Windows...... ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: USB Show 1.0
« Reply #2 on 02.02.2014, Sunday, 20:01:20 »
Па искрено, јас само така ги средувам овие проблеми ;). Само со комбинација на некое Lunux distro и Windows ;). Било кое Linux distro, не е проблем ;). Може и со Live CD од некое Linux distro ;). Сега веќе сите попопуларни distro-а и онака доаѓаат како „комбо“ live/install CD ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."