Author Topic: Проблем со батерија на кинески телефон, копија на HTC One Mini  (Read 986 times)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Проблем со батерија на кинески телефон, копија на HTC One Mini
« Opened on 18.01.2014, Saturday, 16:27:23 (Edited 19.01.2014, Sunday, 03:39:30) »
Имам копија на htc one mini кинески и имам проблем со батеријата понекогаш брзо се празни а понекогаш држи и дури 2 дена. Имам приметено кога ќе ја наполнам батеријата и да ја остам 2 дена изваена од тел. и после 2 дена да ја клам така држи, а да земам да ја наполнам и одма да го користам телефонот се празни за 3 сати. Во што можи да биди проблемот?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изгледа контролерот кој чита колку е полна батеријата е зезнат или не чита правилно... а можно е и напонот на батеријата да варира, кој знае, тоа се Кинески копии, се е можно ;D.

Ако имаш можност, пробај да видиш како ќе се однесува со оригинална батерија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Па нормално дека се празни, кога е приклучена нешто црпи струја од неа и си се празни, кога е извадена од мобилен нема што посебно да ја празни и си трае подолго, друго е тоа што капацитетот наведен на батеријата може и да не е онај кој е вистинскиот на таа батерија :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Ако батеријата е за HTC One Mini M4 од 1800 mAh и напон од 3.7V и ако е можно да се приклучи светилка (сијалица) од 4.5V (пример) 1W би требало да светли околу ~2 часа.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Проблем со батерија на кинески телефо
« Reply #4 on 19.01.2014, Sunday, 00:10:21 (Edited 19.01.2014, Sunday, 00:14:04) »
Сличен проблем имав со мојот Motorola Droid 2 Global. Батеријата се празнеше за неколку часа, и така два три месеци. Наеднаш истата батерија почна да држи и до два дена и таков е и денес. Сепак од кинеските копии немој многу да очекуваш. Направи како што гажа GigaWAtt, робај со оригинална батерија
Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Oooo go4o повторно на форум  :)
Те немам видено од пред година ипол на форум
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: Проблем со батерија на кинески телефон
« Reply #6 on 19.01.2014, Sunday, 02:32:49 (Edited 19.01.2014, Sunday, 02:34:30) »
да ја наполнам и да ја остам 2 дена, после да ја клам држи, иначе од кога ќе се испразни да ја наполнам, без да ја остам 2 дена во мирување тогаш одма се празни. Батеријата е оргиналот со телефонот што е 3.7в 1500mah. Пробав и со друга батерија од samsung истото и со незе се случи. :-\

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Проблемот е софтверски, т.е. имаш некои да речам вируси (не знам точно што се) кои ја полнат интерната меморија на телефонот и ја празнат за кратко време батеријата, некогаш за 2 саати некогаш за 6 итн. На мојот Vodafone Smart II го имав (и пак го имам) истиот проблем. Пробај направи recovery на телефонот, јас така го решавам тоа и се е во ред одредено време (неколку месеци)  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако батеријата е за HTC One Mini M4 од 1800 mAh и напон од 3.7V и ако е можно да се приклучи светилка (сијалица) од 4.5V (пример) 1W би требало да светли околу ~2 часа.

Ова не е паметно. Ова се Li-Ion батерии, напонот на излезот од батеријата не смее да падне под определена минимална вредност. Ако напонот падне, батеријата е потоа веќе оштетена и неупотреблива. Ќе се полни, но ќе држи само неколку часа и при разговор, нагло ќе се празни (практично, може да се случи по неколку минути разговор од целосно полна да падне на целосно празна и да се исклучи телефонот).

Најдобар тест е да проба да ја наполни Кинеската батерија на HTC One Mini и да ја користи батеријата со него. Ако нема проблем и си тера исто (или скоро исто) колку и оригиналната батерија, значи дека Кинеската копија има проблеми со колото за контрола и полнење на батеријата... а можно е и софтверски проблем да е, не е исклучена и таа можност.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."