Author Topic: 800W димер со BT136  (Read 900 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
800W димер со BT136
« Opened on 10.01.2014, Friday, 12:05:14 (Edited 10.01.2014, Friday, 14:36:40) »
Ова е димер кој што го најдов во гаража, имаше неколку расипани компоненти (всушност, сите освен потенциометарот) кои ги заменив со појаки и работи одлично ;D. Старата плочка ја исчистив и ја искористив пак.
Овој димер работи на принцип што со празнење на С1 се вклучува триакот во одреден момент, а во друг момент се исклучува, даваќи испрекината синусоида на излез. Триакот ја крати струјата во одреден момент, контролиран од брзината на полнење не кондензаторот, а пак брзината на полнење ја регулира потенциометарот.
Еве ја брановата форма што се добива со овој димер.


Еве некои слики од димерот



Овој димер има променлив излезен напон од 5VAC до 240VAC, максимална излезна јачина - 3,7 А, немојте повеќе, тоа веќе ќе ја надмине горната граница на триакот...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: 800W димер со BT136
« Reply #1 on 10.01.2014, Friday, 13:29:14 »
ги знам овие димери, и јас имав еден ваков со чурнат триак, откако го заменив пак си работеше.патем колкав и да ставаш триак, во конкретниот случај бт136. не станува збор за 800вати со тој ладилник.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: 800W димер со BT136
« Reply #2 on 10.01.2014, Friday, 14:08:10 »
На стариот ладилник ќе му прицврстам нов(дека е прицврстен заладилникот со пресован пин) , инаку на кутијата пишуваше дека оди и до 10 ампери, ама кога видов даташит за БТ136, се вџашив, тие пишуваат 10 ампери, а БТ136 може да поднесе само 4...а за моќноста веќе остај. На куќиштето инаку пишуваше 800 вати, верно ми беше... ама јас сигурен да си бидам, ќе ставам поголем ладилник...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: 800W димер со BT136
« Reply #3 on 10.01.2014, Friday, 14:13:33 »
стави бт139 тој е до 16А.Ама секако и подобар ладилник кој ке е добро изолиран од триакот.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: 800W димер со BT136
« Reply #4 on 10.01.2014, Friday, 14:23:35 »
KiloVolt прикачи си ги сликите на екстерен хост (www.tinypic.com или сл.), бидејќи овие ќе бидат избришани поради кршење на следното правило:

Quote from: Правила на овој форум
2.12. Забрането е прикачување (upload-ирање) на слики со привремен каратер на форумот, без разлика на нивната големина. Во оваа група спаѓаат сликите кои се наменети за теми во секцијата „Огласи и понуди“, слики чија цел е забава на членовите на форумот и слики од комерцијални електрични уреди кои сакате да ги поправите или презентирате на форумот. Во оваа група не спаѓаат шеми, слики од некои навистина ретки компоненти или електронски уреди. (Правилото се исклучува доколку администрацијата на форумот процени дека треба да биде исклучено во конкретната ситуација.)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: 800W димер со BT136
« Reply #5 on 10.01.2014, Friday, 14:47:05 »
Еве сега ги ставив на imageshack.us.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.