Author Topic: Прашање во врска со рутер  (Read 1070 times)

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Прашање во врска со рутер
« Opened on 22.12.2013, Sunday, 23:11:56 »
Здраво дечки!!
Пред 2 недели купив рутер од Скопје за 800 денари, од битпазар инаку од едни роми таму имаа тезга.
Што како?? Дечко дај 800 денари зимај го... без адаптер  :D
Инаку рутерот викам мора да е краден... го прашувам, а рутерот краден е така?....Епа бато за тие пари што сакаш.
рутерот е speedport w503v од T-mobile што ги даваат.
Е сега прашањето ми е дали ке можат да ме лоцираат, односно mac-адресата да ја зафркне цела работа.  Дали е можно да ми затропаат на врата полицијата  ???  ???
ИТНО ми треба ваше мислење и предлози дали да го баталам рутерот ?
Благодарам однапред  :)  :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
секој од тие рутерите има уникатен број, за да го конектираш на интернет него мора во централа да се јавиш и да им објасниш кој што како и да ти дозволат таму линија, во спротивно нема шанси да се конектираш со него :D

ова знам оти кај мене телеком имаше збрка направено ми дадоа од друг корисник рутер и јас не можев да се конектирам, исто како и тој што го доби мојот рутер :D

Најверојатно ако е пријавен дека е украден рутерот, тој е заменат со друг кај корисникот, а овај ти што го имаш во основа моментално за ништо не би можело да се искористи, освем за клнирање на WiFi за да си ја зголемиш мрежата, мислам дека имаше таква можност несум сигурен, конектирај го на лан кабел, вклучи го на напојување и иди на speedport.ip, ама претходно направи му хард ресет на „портовите“ на ресет копчето одпозади што е :D

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Ако си на ТХоме мора да ти ја регистрираат МАЦ Адресата таму во централа, а ако си од близоо или други  па ти треба да го користиш како рутер тогаш можеш да го конфигурираш доколку имаш добро познавање дади му формат преинсталирај го од ново целиот најди софтвер на интенет за тој рутер и терај. Да те лоцираат неверувам :)

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Вака да те забележат дека е краден рутерот може само под еден услов ако го користиш на телеком мрежата т.е ако ставиш од т-хоме интернет.Иначе доколку имаш кабловски или друг интернет нема да те забележат и не се секирај. ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За тие пари си можел да купиш комплетен нов рутер.ТENDA на пример е 850 денари (секако со адаптер) 8)

ggoce

  • Guest
Јас пред две недели купив за 990 ден од амц со гаранциичка со се се, требало да се распрашаш да разгледаш :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
TP-Link се по 900 денари... или тука некаде. Си можел нов да си купиш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а и ако си имал интернет од телеком а рутерот да ти бил зафркнат си можел да се јавиш и да ти го сменат :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Рутер "TENDA" имаш дури и за 600 денари нов, „ама кој работи - греши“ :D

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Искрено тенда не ми се зимаше макар и 200 денари да е.
а за TP-Link сум можел али што да се прави. Знам дека избрзав ама сеа, што е тука  е    :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Зошто не би земал тенда, не чинат ли ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Тенда барем за мене не чини... еден пријател има, стар му е 2 месеца и почна да зафркава... те не секој андроид уред може да се поврзе.... или ке се поврзе па за 6-7 минути ја раскинува врската... те нешто друго, во секој слчај Тенда барем за мене марка не се

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тенда има десетина модели,150 и 300 мбит/сек.работат солидно дури и со Андроид,Линукс,Виндовс.... без разлика 8) Имаме продадено доста парчиња и по расипливоста не се полоши од Дата Линк,па и Линксис-от.Моделите имаат цени од 700 до 1450 денари и гаранција 1 година.Тоа со пријателот не значи дека е од рутерот- може да биде и од самиот интернет.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Токму така батка јас имам тенда W311R рутер го купив 2010 година и еве го уште тера ова ќе му биде 4 година имам интернет неограничен со брзина од 50 мегабити по секунда и до сега еднаш ми нема одкажано 8) 8).Така да мене тендата ми врши работа :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Gavro

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 62
  • Gender: Male
Мене линксис ми се многу... така супер рутерчиња...би го ставил и на топ 5 листа за квалитетот што го има за тие пари.