Author Topic: Праќање на фајл преку e-mail без разлика на големината  (Read 2139 times)

Offline darkmanmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Праќање на фајл преку e-mail без разлика на големината
« Opened on 21.04.2010, Wednesday, 19:47:37 (Edited 21.04.2010, Wednesday, 21:17:23) »
Code: [Select]
http://www.fileden.com
Code: [Select]
http://www.sendthisfile.com
Eve 2 stranici koi mozat da vi pomozat vo prakanjeto na file-ovi pogolemi od 10mb(max dozvolena golemina na yahoo.com) ili 25mb (max dozvolena golemina na gmail.com) isto taka zgodno e toa sto mnogu pobrzo file-ovite se uploadiraat.Mozete da prakate filovi so bilo koja golemina duri i ako goleminata se smeta vo TB


Otkako ke go uploadirate vasiot file ke dobiete link ... pustete go link-ot na e-mail. So kliknuvanje na linkot pocnuva da se spusta vasiot uploadiran file.


Vnimavajte file-ot na net sedi samo 3 dena. Isto taka ogranicen e brojot na downloadi dokolku imate free user.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
оваа е ресение на сите маки на мојата комшика.Замислете сакасе да и пратам свадба од 4 двд цд-иња преку мессенгер бидејки немала двд-ром на пц-то. 16 Гб е невозмозно да се прати преку мсн. мејл или било која страна  за испракање со овие брзини на интернет кои ги имаме.сигурно би ми требало 2 години за да се испратат за уплоуд би ми требало 1,5 год. Ама такво е кога  некој луге мислат дека се е мозно со интернет и со ПЦ. единствено решение и е да си го поднови ПЦ-то со нов двд-ром  :o
rules are made to be broken

Offline darkmanmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
Да супер е и за свадби ама ако не ти е ограничен интернетот :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
добро ова истото на рапид шер и на хотафаил не може да се изведе?
исто се е, прикачуваш и му даваш линк да си симне
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
сепак мислам дека свадбите се невозможна мисија. а интернетот ми е ограничен сите викаат на 15Гб а на мене ми ја намалуваат брзината на 10 Гб. во што е проблемот не знам
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако си на т хом така е :( за жал

а за свадби или повеќе материјал има пошта ќе си пратите по пошта и нема проблем да имате :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, ова не е ништо ново, истото се прави и со многу други upload engines. Дури и со големи фајлови, само ќе ги поделиш на part-ови со WinRAR или некој друг програм, и ќе ги upload-ираш еден по еден ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Праќање на фајл преку e-mail без разлика на големината
« Reply #7 on 21.04.2010, Wednesday, 21:39:23 (Edited 22.04.2010, Thursday, 01:44:40) »
Мозеби вака ми вракаат од Т- хоме. бидејки има месеци кога опустено го користам интернетот ;D извинете бидејки сум надвор од тема:

rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А добро, не ми е јасно зошто на кабловски не ставите, сека веќе скоро низ цело Скопје има кабелски приклочоци. За останатите градови низ Македонија не знам (знам за Радовиш и Штип, за други не). Со најевтината тарифа имате 15GB uplink + downlink, а кога ќе го поминете лимитот имате 256kbps downlink и 128kbps uplink неограничено, што според мене искрено е доволно за било што, вклучувајќи и download и upload на текстови, музика, книги, филмови, било што. Е сега да, има малку чекање, ама не премногу (барем не за мене). За 850 или 950 денари месечно (мора да ја плаќате и кабловската, иако можеби и не гледате телевизија, како мене, али мора) па и не е премногу. Оваа понуда мене барем најмногу ми одговара, бидејќи е како парното, плаќате фиксна сума а „молзете“ колку што можете и сакате ;).

Малку off-topic е текстов, ама ме зачуди зошто толку сите се жалат. Верувајте дека јас месечно симнувам сигурно едно 10 DVD9 филмови (тоа се dual layer дискови, не обични) и плус додатни работи како софтвер, книги, музика (и тоа во FLAC не MP3). Јас  15-те GB ги имам потрошено уште на втори, кога ќе им го кажам ова на лугето, никој не ми верува, па пак постигнувам да симнам и се останато што сакам да го симнам ;). Последен пат кога прверив, имав вкупен сообраќај од 90GB месечно (веќе не ни проверувам, страв ми е, хахахах :D :D :D). Јас мислам дека тоа е доста фер за парите што ги фрлам за интернет ;). Единстевн недостаток е тоа што мораш барем едно PC да имаш што е нон стоп пуштено, дење ноќе. Али затоа, ќе си склепате некој денар, и ќе си направите мини „серверче“ на кое се ќе си се зачувува, и потоа мрежно се што се симнало, ќе си префрлте на другите PC-иња.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline darkmanmkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
добро ова истото на рапид шер и на хотафаил не може да се изведе?
исто се е, прикачуваш и му даваш линк да си симне

Епа да само што на rapid share треба да чекаш 100 години дури да ти дозволи да спуштиш нешто а овде нема чекање и upload-от на rapid share e ограничен.

А за брзина на интернетот има една финта со mac адресите ... така да плакаш 16GB  и спушташ неограничено али то во друг пост :)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Не е лошо да се каже некоја финта за АДСЛ.како да се зголеми дозволениот доунлоуд
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За ADSL малку потешко, зашто се логираш со username и password. Заведен си во базата и од таму контролираат колкав проток на податоци имаш, со кабловски е поинаку ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."