Author Topic: Проблем со графичка карта 7200gs  (Read 902 times)

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Проблем со графичка карта 7200gs
« Opened on 20.09.2013, Friday, 17:06:44 (Edited 20.09.2013, Friday, 22:04:09) »
Имам графичка картичка модел galaxy gf 7200 gs ,256mb ddr2 ,64bit.
Проблемот е следниот...
Кога ке го вклучам компјутерот си работи нормално(титка еднаш) и на мониторот нема слика.
На DVI конекторот (имам конверторче од DVI на VGA) така приклучено работи.
Во што би можело да биде проблемот.

Поздрав!!!


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дали имаш VGA и DVI , па само на DVI работи или....?? Ако е само еден излез VGA , а само со DVI адаптер работи ,можно е да е до мониторот.Пробај со менување на резолуција или промена на самиот кабел до монитор.

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Проблем со графичка карта 7200gs
« Reply #2 on 20.09.2013, Friday, 19:24:39 (Edited 20.09.2013, Friday, 19:29:18) »
Извади ја графичката од слотот на матичната и кабелот што ти доаѓа од мониторот приклучи го директно на VGA  излезот од маитчната плоча.
Само така ќе бидеш сигурен дека е графичката,односно дека е или не е мониорот.
Исто така ако имаш два излеза на графичката ( VGA,DVI или HDMI) пробај приклучи го кабелот на другиот излез.  ;D

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Одг: Проблем со графичка карта 7200gs
« Reply #3 on 20.09.2013, Friday, 19:31:06 (Edited 20.09.2013, Friday, 22:05:59) »
Да има и VGA и DVI,со DVI работи ,со VGA несака.
Значи јас го пробав на DVI излезот со конверторче од DVI на VGA .(значи пак на истиот кабел vga на мониторот).


Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Ако те разбрав добро на другиот излез работи се е во ред така ?
Тогаш како што си направил во случајов со конверторче во ред е терај така ,освен ако не сакаш да приклучиш 2 монитора. Значи едниот излез ти е отиден.
Јас имав еден случај каде што еден од излезите на графичката не беше користен долго време и кога приклучив 2 монитора ,едниот излез не работеше,го издував на компресор и сега е топ работат двата.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
може и матичната да е, баш на мене ми се има случено сега со стариот компјутер, се фклучуваше нормално, ама нема слика на екранот  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Сега ја видов на слика и гледам VGA излезот ти е поврзан со флет кабел ,види таму дали е добро наместен во случај да го вадел некој,или дали е исправен да не прекинува.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Матичната неможеда биде (слотот) бидејки ако има проблем нема воопшто да работи.Можно е да е флет кабелот  на VGA,но најблизу е VGA излезот да не е во ред.Имало такви случаи.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас би се обложил на Monitor ON/OFF/Sleep пинот од VGA конекторот или кабелот ;D. Ми се има случено ова ;D. Се работи ОК, на една графичка се пушта мониторот, на друга не ;D. На крајот излезе дека на конекторот од мониторот малку му е вдлабнат тој пин ;D.

Провери си ги пинчињата од VGA кабелот, дали сите се на исто ниво ;). Ако некое е повнатре или малку стрчи, врати го назад со пинцета ;). Ако пак се вдлабнува, ништо, смени кабел ако можеш, ако не, отвори го конекторот и залиј го внатре цел со пластика ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
Во ред,ви благодарам на сите ќе видам што можам да направам :)