Author Topic: Мобилен телефон од Америка  (Read 1037 times)

Offline milanmiki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Мобилен телефон од Америка
« Opened on 26.07.2013, Friday, 03:53:56 »
Бидејки во Америка мобилните работат без сим картичка (барем така мислам бидејки не сум видел со картичка),  ме интересира доколку би земал од таму Galaxy S3 кој работи на мрежа US Cellular, би можел да го користам тука кај нас или ке треба да се декодира или нешто слично?

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Неможе телефонот да работи без сим картичка...
А во Америка телефоните работат на друга фреквенција... Така да шансите да работи телефонот тука се минимални.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Доколку телефонот поддржува GSM а не само  CDMA стандард би требало да може.
Koj model na Samsung galaxy s3 ??
CDMA стандардот колку што јас знам работи бес сим картица
Сепак се ВРТИ !!!

Offline milanmiki7

  • Нов член
  • *
  • Posts: 19
Моделот не го знам со сигурност, но поддржува GSM и има слот за сим картица, но во него нема сим и користи мрежа CDMA. Покрај тоа пишува дека е locked на CDMA мрежата.
 

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Штом е заклучен мораш да го преинсталираш софтверот и да си дадеш некое париче.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Одг: Мобилен телефон од Америка
« Reply #5 on 27.07.2013, Saturday, 11:53:00 (Edited 27.07.2013, Saturday, 16:04:10) »
Ако телефонот поддржува GSM  можеш да го декодираш, има по интернет туторијали како сам да го декодираш.
И некои телефони на CDMA имаат сим картица која се користи за роаминг и е целосно различна од картиците што се за GSM.
Доколку телефонот поддржува GSM може да се декодира и ке работи, доколку не поддржува GSM не може да го користиш на GSM без разлика дали има слот за сим картица.
Сепак се ВРТИ !!!