Author Topic: Проблем со старио радио на лампи!  (Read 8272 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па што не изнамачи сите тука за утре во ѓубре да го фрлиш? ;D Е.земјо Македонијо! 8)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
абе не реков да го фрлам ама ако цркне нешто поголемо да речеме трафото тогаш повеке ке ме кошта да го направам отколку да купам друго. и да "Оваа моја чудесна земја" ;D
ова горното радио ако е се ок стави го негде во подрум или на таван убаво го заштити и чувај го можеби еден ден ке вредат многу 8)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
прати шема по ПП. ама ке праам ако најдам некое друго оваа не го расипувам го глеам вака убаво склепано не ми се растура, ке најдам друго за растурање  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
па не сум толку заинтересиран за правење hi fi дај нешто за гитара  ;D и ај да не ти пишам ПП мрзе ме ке прашам овде. да не знаеш од каде можам да најдам 6л6, 6в6, кт66,кт77,кт88 или ел34 ? дали продава некој
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #34 on 02.07.2013, Tuesday, 02:52:54 (Edited 02.07.2013, Tuesday, 02:56:06) »
Тема за купување веке имаш отворено.Ако сакаш друго нешто отвори си друга тема.Од радио почна ,стаса до ламби и гитари.Ако е доста за радиото -да ја затвориме ова шема .Па потоа отворете си муабет на друго место ,за гитари,ламби и трансформатори.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #35 on 02.07.2013, Tuesday, 14:19:01 (Edited 02.07.2013, Tuesday, 14:52:58) »
Добро.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male

... а долното е само кутија во која имам ставено рутер со усб звучна карта и стеро појачалце со ТБА810, и го користам како интернет радио што го командам преку интернет (мобилен, ПЦ и слично)

Дај ако не ти е тешко објасни малце за ова. Што командуваш преку интернет? Бираш станици ?  ???
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Aко сакате разговорот да оди во тој правец,отворете си нова тема,бидејки овде се разговара за сосема други работи!!

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Ќе работи ПЛ84 ... едвај ќе даде звук после 15 минути ...
Со оглед какво ти е радиото ... топ ќе звучи.
Понатаму, пробај со УЛ84 ... е тек тогаш ни брум нема да имаш :P

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со старио радио на лампи!
« Reply #39 on 16.07.2014, Wednesday, 21:08:21 (Edited 17.07.2014, Thursday, 10:27:15) »
Има ли разлика!



Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline DrTubeR

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 70
  • Gender: Male
Данке, сега ќе му биде појасно зашто нема да има брум :)