Author Topic: Скретници  (Read 56677 times)

Offline pilot4e

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Скретници
« Reply #15 on 17.04.2010, Saturday, 11:27:14 (Edited 17.04.2010, Saturday, 12:24:59) »
Dali nekoj mozi da mi najdi sema za skretnica no bez simetricno napojuvanje  ??? bidejki mi treba za vo kola.Obicno poveketo so gi imam se so simetricno napojuvanje :-\  pa ako ima nekoj neka pisi .pozz :)

ПИШУВАЈ КИРИЛИЦА !!!

Code: [Select]
изменето од Devil

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Скретници
« Reply #16 on 17.04.2010, Saturday, 12:17:46 »
А да пишеш на кирилица немаше да биде лошо
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Скретници
« Reply #17 on 17.04.2010, Saturday, 12:35:40 »
И јас го имамм истиот проблем.барам ефикасен активен филтер за ниски тонови за во кола.сакам да изработам субвофер со TDA1562.засилувачот го имам изработено сега барам шема за филтер.иначе до сега користев филтерт од компјутерски 2.1 звучници но не сум задоволен со ударот на басот. ве молам за помош.позз
rules are made to be broken

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Одг: Скретници
« Reply #18 on 17.04.2010, Saturday, 12:59:29 »
па ке го замените О.З. на пример со LM386,овој О.З. користи обично напојување,пробајте мислам дека би требало да работи

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скретници
« Reply #19 on 17.04.2010, Saturday, 15:46:36 (Edited 17.04.2010, Saturday, 15:48:28) »
Еве шема за активен високопропусен филтер со LM741, како што пишал VLATKO, можеш да го замениш овој операциски засилувач со било кој општонаменски операциски засилувач што не бара симетрично напојување, како LM386.



Eве ти и шема за активен нископропусен филтер, исто така можеш било кој операциски засилувач да го искористиш (на пример LM386), само што на влезот (на местото обележано со X) ќе треба да ставиш кондензатор со вредност од околу 100nF (пластичен). Вредоста на напонот на кондензаторот зависи од тоа дали го врзуваш од излез на засилувачот од радиото на колата или од линеарен излез (кој има максимална вредност на напонот од околу 1V, но не мора да значи, се случувало оваа вредност да биде и дупло од 1V).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Скретници
« Reply #20 on 18.04.2010, Sunday, 09:33:43 »
Ајде бе уште не најдовте ???

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Скретници
« Reply #21 on 18.04.2010, Sunday, 14:18:52 (Edited 18.04.2010, Sunday, 14:21:15) »
ти побара??? ти дадоа луѓето што нашле а тебе ништо не ти се свиѓа...таа првата скретница е подобра, таа можеш да ја направиш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DRAMAN

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 73
Одг: Скретници
« Reply #22 on 22.04.2010, Thursday, 23:12:12 »
Еве ти нешто вака:
Code: [Select]
http://chrudim.cz/tuning/interier/in_zesilovac.html

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Скретници
« Reply #23 on 22.04.2010, Thursday, 23:20:59 »
линкот е супер. има и плочка и се друго.фала мислам дека ке престанам со барањето на добра шема за субњоофер за во кола
rules are made to be broken

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Скретници
« Reply #24 on 23.04.2010, Friday, 09:07:01 »
Со 70 вати ништо не прајме мене излезна снага на миксетата ми е на 8 оми 150вати на 4оми 300.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скретници
« Reply #25 on 23.04.2010, Friday, 14:52:47 »
A кој е производителот и моделот на миксетата и звучниците (или можеш да ги сликаш сеедно). Само да добиеме претстава што всушност ти треба, дали се исплати за таква миксета и такви звучници да се прави висококвалитетна скретница, да не бидат фрлени парите за џабе, затоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Скретници
« Reply #26 on 23.04.2010, Friday, 17:18:59 »
Моментално не сум дома па ке ставам слики вечер а иначе миксетата ми е Behringer PMH1000 А звучниците ми се купени од алфа електроник од оние црните со лилав амортизер и имам купено 2 хорни BAZE ми рече дека ке извајме нешто корисно само со добри скретници и добри кутии ама за жал го нема никаде  :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Скретници
« Reply #27 on 23.04.2010, Friday, 21:19:09 »
Баш сега ги читав спецификациите на миксетата, не се лоши, мада од искуство знам дека хартија се трпи (особено кога станува збор за Behringer), сличен (само помал) модел имаа во студентското радио (новото, што го оформија пред некое време, па пак го затворија).

Како и да е, звучниците се поважни, модел и производител, какви било спецификации ако можеш да најдеш за нив би било добро, врз база на спецификациите ќе се определи типот на кутијата и свртниците ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Скретници
« Reply #28 on 23.04.2010, Friday, 21:45:30 »
Слушнав дека baze бил болен, кога ке подоздрави ќе биде поредовен и ќе ти помогне.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Скретници
« Reply #29 on 27.04.2010, Tuesday, 18:06:59 »
Ехеее добро е што го најдовте