Author Topic: [ПОМОШ] Поправка на монитор ASUS  (Read 2125 times)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
[ПОМОШ] Поправка на монитор ASUS
« Opened on 08.04.2013, Monday, 23:49:23 (Edited 09.04.2013, Tuesday, 00:21:22) »
Поздрав на сите,

На еден мој другар му се расипал мониторот и јас се одлучив да пробам да му завршам работа да не плаќа по други луѓе. Е сега проблемот е во тоа што се вклучува 3 секунди, значи има светло се појавува логото Асус и потоа се гаси, но за целото тоа време има хсссс звук. Јас го отворив мониторот и ги проверив плочките за напојување и VGA процесорот нема подуени кондензатори, нема протечени кондензатори нема чудни миризби и се е во ред. Кога ке го вклучам во струја напојувањето нема никаков звук значи се е во ред сигналната ЛЕД останува вклучена. Е сега кога ке ги поврзам во инверторот жиците за осветлувањето се појавува тој звук хссс(неможам баш овде да ви опишам ама нешто како мачка кога ке хрчи :) ) и се вклучува 3 секунди и се гаси се и мониторот оди во успиен мод бидејќи нема VGA сигнал. По мое проблемот е директно во неонките за осветлување.

Дали можете да ми ја потврдите теоријата, и дали може да се најдат тие неонки во Македонија и по која цена се движат.

Моделот на екранот е LTM190M2-L31, а целиот монитор незнам кој модел е бидејќи не најдов ознака.

Благодарам однапред

Споено мислење: [time]08 Април 2013, 22:59:44[/time]
Можам ако е потребно и видео да направам од тоа како изгледа

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Провери ги со ESR метар кондензаторите во инверторот и напојувањето (иако е поверојатно инверторот да е проблематичен). Ако има екстерно напојување (адаптер), прво провери во инверторот, па потоа во напојувањето (тие напојувања се најчесто лиени и тешко се расклопуваат, односно се сечат со пиличка ;D, па да не го уништуваш за џабе напојувањето, прво провери во инверторот ;)). Уште подобро, ако работи на некој стандарден напон, на пример, 12V (добива од адаптерот 12V), провери го со некое исправно компјутерско напојување ;), така сигурно ќе установиш каде е точно проблемот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: [ПОМОШ] Поправка на монитор ASUS
« Reply #2 on 09.04.2013, Tuesday, 00:29:54 (Edited 13.04.2013, Saturday, 06:27:30) »
Еве една слика од напојувачкиот дел(не е адаптерски) ако може да ми посочиш што поточно да проверам? Бидејќи немам ESR метар неможам да ги проверам кондензаторите.



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве една слика од напојувачкиот дел(не е адаптерски) ако може да ми посочиш што поточно да проверам? Бидејќи немам ESR метар неможам да ги проверам кондензаторите.

Сите електролитски кондензатори на плочката измери ги. Ако немаш мерна опрема, позајми или направи си. Ајде, еве, немаш ESR метар, најди барем C метар. Ако е падната капацитивноста под 10% од декларираната вредност, менувај ги.

Да не е случајно и инверторот на истата плочка? Мене така ми изгледа или јас грешам?

Ако случајно го направиш мониторот, провери колку грее switching транзисторот во напојувачката секција. По бојата на пертинаксот, ми изгледа како да не е доволно тоа ладилно тело кое го има. Додади му некое поголемо (или зашрафи некое поголемо алуминиумско парче за оној малечкион ладилник, може и така). Провери и останатите компоненти колку греат... ако го оправиш.

Може и нешто трето да е, не мора да значи дека се кондензаторите... да не се гаси случајно по точно 3 секунди? Прикажува потоа нешто "Self Test", ова она или ништо, pitch black?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Се гаси по одредено време, не секогаш исто, што значи дека не е нешто софтверски тестирање или такви нешта туку  баш осветлувањето изгледа се гаси само ке проверам подоцна кога ке сум дома дали има нешто кога ке се исклучи или баш ништо нема на екранот.

А ке се обидам да најдам ESR метар

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се гаси по одредено време, не секогаш исто, што значи дека не е нешто софтверски тестирање или такви нешта туку  баш осветлувањето изгледа се гаси само ке проверам подоцна кога ке сум дома дали има нешто кога ке се исклучи или баш ништо нема на екранот.

Провери го под силно светло дали нешто има на екранот откако ќе се изгасат неонките.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Промени ги неонките CCFL или како за проба стави од друг монитор и оклучи го и проби

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Јас тврдам нека 90% е дефектен некој од инвертерите. За проба ставиго ВГА кабелот на претходно пуштен компјутер сликата сигурно ќе биди со намалена осветленост од нормалната. За да го отстраниш дефектот извадиго лцд моноторот и види кој неонки се палат од старт, потоа замени ги местата на неонките за да се увериш дали е некој од инвертерите и кој. Ако во случај е инвертер ке му ставиш екстерен и готово.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Да ве известам што направив:

Не успеав да ги сменам неонките бидејќи не најдов заменски, а инаку откако ја откачив горната(дефектната неонка) мониторот се вклучи и работи само со 65% осветленост и малку поосветлено на долната страна.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изгледа сепак е инверторот проблематичен. Ако може да напојува една неонка како што треба, а не и двете, има некој проблем :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Знам дека имаше две идентични трансформатори и кола за двете неонки, така да мислам дека не е еден инвертор

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знам дека имаше две идентични трансформатори и кола за двете неонки, така да мислам дека не е еден инвертор

Епа откачи ја долната неонка и врзи ја на водовите за горната. Ако прави проблеми, значи дека е инверторот за горната неонка проблематичен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Со одкачена една неонка нема шанси мониторот да работи има заштита ... мора да ставиш друга

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Мислам дека треба да ги замениш само електролитите и ке работи(без мрежниот).Обавезно замени ги оние малите од 1-10 микрофарада.Asus мониторите обично имаат и мал осигорувач кој треба да го преспоиш но јас на сликата не успеав да го видам,можеби овој модел го нема............
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не успеав да ги сменам неонките бидејќи не најдов заменски, а инаку откако ја откачив горната(дефектната неонка) мониторот се вклучи и работи само со 65% осветленост и малку поосветлено на долната страна.

Со одкачена една неонка нема шанси мониторот да работи има заштита ... мора да ставиш друга

Очигледно работи ;D. Така барем пишал StefanJapanac.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."