Author Topic: USB бутабилен (bootable) Windows XP  (Read 857 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
USB бутабилен (bootable) Windows XP
« Opened on 07.04.2013, Sunday, 20:33:52 (Edited 07.04.2013, Sunday, 20:37:41) »
Здраво колеги потребен ми е линк преку кој би можел да симнам УСБ бутабилен виндоус XP може да е СП3 или СП 2 не е битно тоа пошо се работи за оние мали пц-ња кој немаат ЦД ром  ... :S Немојте да ми праќате линкови како да се направи пошто не сум во можност  да го правам тоа  :S ми треба значи само линк од каде би можел да го симнам целиот готов само да го префрлам на усб и да форматирам. Доколку некој знае  од каде би можел да го симнам нека помага :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: USB бутабилен (bootable) Windows XP
« Reply #1 on 07.04.2013, Sunday, 20:37:33 »
Мој личен совет... IDE/SATA-To-USB конвертор и CD/DVD-ROM врзан за него... а ти како сакаш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: USB бутабилен (bootable) Windows XP
« Reply #2 on 07.04.2013, Sunday, 20:52:25 »
Колега фала за советов ама да бидам искрен прво ми треба ептен брзо вечерва сакам да го завршам ПЦ во, а плус и немам таков кабел во моментов :S затоа напишав горе дека не сум баш во можност да правам такви бутабилни УСБ-ња  али во моментов и твојава идеа отпаѓа поради кабелчето :S
 :S

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: USB бутабилен (bootable) Windows XP
« Reply #3 on 07.04.2013, Sunday, 21:20:23 »
неможе тоа туку така, ти треба посебен софтвер кој обичниот виндовс ќе го префрли на стикчето за да може да се бутира од него, имаше претходно некој нешто вакво прашувано на форум
Сеедно, побарај ја програмата WiNToBootic и пробај со неа, ако не ја најдеш мислам дека ја имав негде
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: USB бутабилен (bootable) Windows XP
« Reply #4 on 07.04.2013, Sunday, 21:39:18 »
Симни WinToFlash  и било која копија од XP со сата драјвери вградени во таа копија.

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: USB бутабилен (bootable) Windows XP
« Reply #5 on 08.04.2013, Monday, 00:08:00 »
Не постои веќе подготвен оперативен систем кој само ќе го префрлиш на усб и ќе биде бутабилен. Мораш да го подготвиш усб драјвот со некој програм.

WinToFlash

Komku-SP-usb или некој сличен...
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: USB бутабилен (bootable) Windows XP
« Reply #6 on 08.04.2013, Monday, 00:14:15 »
Хмм е сеа ми скршивте филм xD НВМ ќе ја симнам програмава сега од девил што е ќе пробам ако заглавам ве барам :D Инаку фала ви на сите за советиве ! :D

Offline Nakolce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 114
  • Gender: Male
Одг: USB бутабилен (bootable) Windows XP
« Reply #7 on 08.04.2013, Monday, 00:31:18 »
Програмата на Девил не сум ја тестирал... Но ова јас што ит го предложив работи 100%
Имам нетбук (мало лаптопче без цд) и го преинсталирам така...