Author Topic: Помош околу сервисирање на TV Grundig ST 70-255/8 IDTV / LOG, шасија CUC1825  (Read 3436 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Не е идентично но можеш да замислиш што би било проблематично !

Code: [Select]
http://leo.sprossenwanne.at/index.php/tvrepair
Code: [Select]
http://obsoletetellyemuseum.blogspot.com/2011/09/grundig-elegance-63-st63-300-dolby.html
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
А дали во него се наоѓа VERTICAL DEFLECTION BOOSTER??

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Погледај на страна 51 од шемата Feature-Box !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Линиите се средија но сега има друг проблем. Од како го склопив го пуштив да поработи некое време да видам како ќе реагира и се појави црн екран со хоризонтална бела линија низ целиот екран и се исклучи. Пробав пак да го вклучам преку далечинско се вклучи но по некое време пак се појави белата линија и пак се исклучи. Во што би можело да биде проблемот.?


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу сервисирање на TV Grundig ST 70-255/8 IDTV / LOG, шасија CUC1825
« Reply #19 on 07.03.2013, Thursday, 01:53:35 (Edited 07.03.2013, Thursday, 05:43:56) »
Линиите се средија но сега има друг проблем. Од како го склопив го пуштив да поработи некое време да видам како ќе реагира и се појави црн екран со хоризонтална бела линија низ целиот екран и се исклучи. Пробав пак да го вклучам преку далечинско се вклучи но по некое време пак се појави белата линија и пак се исклучи. Во што би можело да биде проблемот.?

Провери ладни лемови во вертикалата и види дали е добро приклучен конекторот за отклонските навивки на катодната цевка за шасијата.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Одг: Помош околу сервисирање на TV Grundig ST 70-255/8 IDTV / LOG, шасија CUC1825
« Reply #20 on 07.03.2013, Thursday, 10:37:37 (Edited 07.03.2013, Thursday, 11:56:50) »
Го проверив конекторот, таму каде што имаше видно оштетување на лемните точки прелемив но пак исто е. Кога ќе се појави белата линија престанува и зуењето на отклонските навивки на катодната цевка, после тоа го откачувам конекторот и пак го ставам нормално си е, после некое време пак истото се повторува.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А провери ладни лемови во вертикалата (околу TDA4173)? Изгледа шасијата си загрева при работа и по некое време, се губи контакт. А сликата се враќа во нормала ако само го исклучиш и вклучиш телевизорот или треба да се олади шасијата за да се врати во нормала сликата?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline TimElektronik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Абе лош лем е ова,прелеми посебно по местата каде плочата грее.Мрдни ја малку во работа,мавни со дршката по тоа компонентите,не го жали тој куп пластика.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Овде треба многу внимателно да се работи оти се е можно. Ризикот овде е твој!
Колку што можам да разберам ти добиваш нормална слика а после извесно време се јавува линија. Исто така AKO имаш работено на Feature-Box, најверојатно си менувал електролити и си ги прелемил лошите лемови, па постои веројатност да си заменил поларитет на електролит или имаш нешто прекинато или преспоено.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Овој проблем на тв-то бил уште од порано 3,4 месеци така правел, не дека се менуваа електролити во feature box. Го имав остевено цела ноќ да работи не неаправи така си работеше океј се додека го исклучив од струја и по извесно време го приклучив поработи 10 мин и се појави линијата. Знам дека е до ладем(лош) лем на некоја комопнета, но ако ви кажам дека половина плоча ја пременив а најмногу време задржав на компонентите коишто греат повеќе. Разговарав со луѓето што ми го донесоа тв на поправка ми кажаа дека уште пред половина година ми го прави истиот проблем, де ќе работи неколку дена без проблем де 5 пати во денот ќе се исклучи. Ми кажаа дека пред да го донесат кај мене го однесле кај друг сервисер, но ништо не направил се откажал. Кога го отворив Feature box од прв поглед забележав дека буквално целата плоча беше прелемена, немаше место каде не беше лемено. Случајно разговарајќи со колега кроз муабет му спомнав за тв-то, ме праша шо тв е и му вика и кај мене беше тоа пред година дека за истиот проблем и ми вика дека тој ја прелемувал Feature Box, бидејќи тв-то кај него бил однесен за истиот проблем и со прелемувањето ми рече дека поправката на тв-то била успешна. Дали може да биде проблем лош лем во Feature Box, мене ме ми се верува дека таму би можел да биде проблемот што се губи напонот на отколнските намотки.

Offline TimElektronik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Па може да биде и лошо трафо.Кој ке му знае вака.Мери напони кога е на линија.Ваљда ке му влеземе во проблемот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу сервисирање на TV Grundig ST 70-255/8 IDTV / LOG, шасија CUC1825
« Reply #26 on 07.03.2013, Thursday, 20:48:05 (Edited 07.03.2013, Thursday, 20:51:12) »
Можно е и TDA4173 да откажува или сигналот до него да се прекинува. Провери дали кога ќе има права линија на екранот, на излезот (пин 5) и влезот (пин 1) од TDA4173 има пилест сигнал. Ако нема на влезот, логично е и да нема на излезот и во тој случај, проблемот не е во TDA4173, туку во некоја претходна компонента или степен (провери го отпорникот CR50003 и провери дали има пилест сигнал на пинот 24 од Feature Box-от). Ако само на излезот од TDA4173 нема сигнал, а на влезот има, проблемот е во TDA4173. Можно е и напонот за напојување на TDA4173 да паѓа, и ова провери го.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Teslakr

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 180
Одг: Помош околу сервисирање на TV Grundig ST 70-255/8 IDTV / LOG, шасија CUC1825
« Reply #27 on 07.03.2013, Thursday, 20:57:22 (Edited 07.03.2013, Thursday, 21:02:38) »
Не можам ништо да проверам затоа што сликата се губи, белата линија се појавува и одма се гаси тв-то и доаѓа во режимот standby. Многу брзо се гаси тв-то за да се мери тоа  :). Заборавив дека TDA 4173 е заменет со нов, што значи дека се исклучува можноста да е до него, освем како што кажа GigaWatt да се губи сигналот до TDA 4173, ама тоа не можам да го проверам за зал.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
белата линија се појавува и одма се гаси тв-то
Пробај да го намалиш G2 напонот- веројатно нема да се гаси.
Оваа како додатно размислување на она што ти напиша GigaWatt
Замени ја диодата D50013
Измери ги напоните +K i -K
Транзисторите T50028 T50029 лоши контакти или некој прекинува !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Транзисторите T50028 T50029 лоши контакти или некој прекинува !

Можно е некој од нив да е делумно исправен, па од време на време да влегува во краток спој (се разбира, ова нема да го јави на обичен hfe тест на унимер или со обично тестирање на diode test на унимер, треба да се оптерети транзисторот за да почне да ги јавува симптомите), +K и -K да се краткоспојуваат (или значително да паѓа напонот, зависи дали и двата транзистори се делумно неисправни или само едниот од нив), да реагира заштитата и да се гаси телевизорот. Ако тоа што ти пиша Toma не го реши проблемот, пробај замени ги нив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."