Author Topic: Имам проблем со компјутерот, не сака да се пушти  (Read 2319 times)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Проблемот е следниот:
Веќе неколку дена имам проблем со компјутерот. Кога го вклучував, не правеше ПИИИП, а тоа редовно го прај. Пробвав да го пуштам неколку пати, па ќе запалеше, ама вадеше error и после то ми ја прикажваше ова црната слика.
И еве веќе неколку дена не го гасам компјутерот оти неможам да го уклучам после.
Од тоа негасење, почна многу да кочи и да заглавува.
Кога ќе го пуштам без рам прави пип пип пип ....
Арно ама, од сабајлето и воопшто не сака да се пушти..Го извадив ладњакот и кулерот на процесоро, пастата беше никаква, исушена...Го средив то, сега пак пробав ама џабе е неќи да запали.
Пробав и со друг рам, ама правеше пип пип, најверојатно не се годи фрекфенцијата, го пробав на 2та слота. Кога некако на среќа ќе се пуштеше ми пишеше Windows is loading files...
Сега го отворив и напојувањето, вака од око делува арно, нема подуени кондензатори, освен тие 2та големите 200в, но не многу.
Се работи за матична abit I45D.
Заборајв да напоменам дека и ваков ерор ми даде, оваа сината слика.
Фала однапред, поздрав
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Дали работи во Safe Mode?
Жан

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Сега воопшто не сака да се пушти...
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Пробај смени го напојувањето, многу често тоа прави проблем.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Оваа е матичната плоча?

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, оваа е  ::)

Има твоето напојување додатен 8 пински конектор како што бара оваа плоча? Ако има, дали е врзан?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Напојувањето има само 1 конектор за на матична, 2 има за хард диск и 2та се искористени (едниот на хард, друг на двд ром)..и има поќе од оние стандардните +12,0,0,+5
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво ,убаво ти кажува некој драјвер си зезнал.Второ,поради рестартирањето можно е да си му направил проблем и на Виндовсот и секако хардот ( бед сектори).Во сејф мод влегува ли или не? Потоа,го ресетира ли биосот? Она пип може да е и до РАМ-от,ама и графичката,затоа можеби слика не ти дава.Пробај со ново напојување прво да добиеш информации од БИОС,односно да добиеш црна слика со бел текст.Најди(позајми) друга графичка (дали менуваше графичка или драјвери за неа?При ова исклучи се друго -хард,ДВД.... само матична,процесор,РАМ и графичката,па елиминирај едно по едно.Можно е на крај и матичната да испадне дефект.

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Имам проблем со компјутерот, не сака да се пушти
« Reply #9 on 09.02.2013, Saturday, 21:19:26 (Edited 09.02.2013, Saturday, 21:31:49) »
Батеријата на матична ја извадов повеќе пати. Графичка немам ни сменато, ни драјвер, уште од кога е купен. Последен пат е преинсталиран пред околу 1 год, а партицијата D ја немам форматирано можи 2 години...Утре ќе пробам со друго напојување дали ќе пали, па ќе пишам шо ќе биди..
Инаку ова е црната слика шо ми ја вади.
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Пробај со друг процесор.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако се влегува во биосот,врати ги сите оптеретувања и преинсталирај си го компјутерот.Можно е некој драјвер да те мачи.Ако го бутираш со бутабилно ЦД од Win и ако започне инсталација значи тоа ке биде!

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
и јас имам имано ваков проблем истиот тој син екран ми се појавуваше и не ми се укл пц, само го преинсталирав виндовсот и беше нај нормално така да пробај.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
најди си ubuntu live CD, пробај да го дигнеш со тоа, ако стартова нормално, значи нешто не е во ред со оперативниот, ако ти појавува пак некој чуден проблем тогаш имаш хардверска некоја грешка
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Напојувањето има само 1 конектор за на матична, 2 има за хард диск и 2та се искористени (едниот на хард, друг на двд ром)..и има поќе од оние стандардните +12,0,0,+5

Пробај најди напојување со таков 8 пински додатен конектор како што има на плочата. Ако повторно нешто не е во ред, пробај другите членови што ти пишаа, пробај со boot-абилно live CD или реинсталирај Windows.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."