Author Topic: Subwoofer Jamo SW200 II  (Read 17123 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #60 on 12.02.2013, Tuesday, 23:17:27 »
ОК, ајде вака, сега ми текна една идеја. Што ако и двата звучника имаат двојни намотки? Не знам кој спомна во некој претходен post, но освен она решение кое претходно го имам пишано (еден звучни за еден канал, друг за друг) и ова е можно решение, и искрен да бидам, практично е полесно изводливо. Притоа, се разбира, нема да се јави оној проблем со ЕМС кој претходно го пишав бидејќи во овој случај, двата звучника ќе реагираат исто (но противфазно), при што и двата канали ќе бидат врзани за едниот звучник (една намотка за L, една за R), а и другиот звучник ќе биде исто вака врзан, само што таму поларитетот ќе биде обратен ;). Се разбира, се друго останува исто, ќе бидат потребни две засебни свртници за двата канала.

Е сега, знае некој како изгледаат звучниците (оригиналните од Jamo SW200) во внатрешноста на кутијата? Слика има некој?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #61 on 12.02.2013, Tuesday, 23:18:05 »
Ovako se vezuje

Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #62 on 12.02.2013, Tuesday, 23:18:38 »
Цевката не треба да оди преку преградата. Јас колку што знам, едната комора е херметички затворена, а на другата е отворот со цевка.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #63 on 12.02.2013, Tuesday, 23:19:33 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 23:34:59) »
Цевката оди преку преградата! Поларитетот се менува само на едниот бас(било кој!).Второ ти треба дупла пасвна свртница! Трето-каде ,ан кое растојание ке стои преградата? Тоа е многу битно.За да го дознаеш тоа треба да раскостиш некоја Џамо кутија!И димензиите -внатрешни се или надворешни? Која е дебелина на материјалот на кутијата??Доко не е баш така,туку еве како на овој цртеж.И еве една друга изобарик кутија со цевка која е пократка,ама како кажа и МАки пресметај си ја или купи готова ,преку огласи итн.Има доста вакви Џамо прегорени кутии,па може и оригинал ( со вртење се подесува должината на цевката!) ке најдеш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #64 on 12.02.2013, Tuesday, 23:21:13 »
Ovako se vezuje

Doca, јасно е ова ;). Тука нема полемика ;). Ама вака се врзува ако носиш на басовите моно сигнал (до кутијата носиш моно сигнал, или стерео, но само еден канал). Што правиме во случајот на сликава ;D.



Очигледно се носи стерео сигнал, притоа, кутијата е пасивна, а од неа треба да се земе сигнал за сателитите. Е мене ме интересира како е решена оваа ситуација ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #65 on 12.02.2013, Tuesday, 23:37:44 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 23:43:27) »
Вака да бидеме на чисто,пишував за ова и на почетокот.Ваков вуфер имам правено пред едно десет години и тоа со две десетки,не ги собираше па морав преградата да ја ставам на косо.Кутијата беше од медиапан 16милиметри кој што беше китиран.Цевката беше 12 сантиметари долга но не преку преградата,значи задниот дел(вакумот) звучникот беше буткачот а другиот од каде што излегуваше звукот(делот кај цевката) е со променет поларитет.Вуферот немаше никаква сврзница и вадеше перфектен бас.Единствениот проблем беше тоа што го загреваше засилувачот повеќе одколку што треба,но тоа можеби беше затоа што свиреше на 2х30 ватен засилувач.............
Не ги помтам димензиите а го правев гледајки од оригиналот,сите мерки беа спазени и мислам дека преградата беше точно на средина.
Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #66 on 12.02.2013, Tuesday, 23:39:12 »
Ме превари- види горе!! Сигналот за сателити се зема од левиот и десниот влез стерео на појачувачот! Сепак ,Гига, иако се носи ( само се носи) на секој звучник посебно од Л и Р каналот не може да се зборува за* стерео* .Поимот стерео има друго значење.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #67 on 12.02.2013, Tuesday, 23:39:41 »
Valjda je ovako...



Споено мислење: 12.02.2013, Tuesday, 23:40:43
Dok sam crtao nisam mogao da vidim sta ste pisali...
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #68 on 12.02.2013, Tuesday, 23:48:30 »
Вака да бидеме на чисто,пишував за ова и на почетокот.Ваков вуфер имам правено пред едно десет години и тоа со две десетки,не ги собираше па морав преградата да ја ставам на косо.Кутијата беше од медиапан 16милиметри кој што беше китиран.Цевката беше 12 сантиметари но не преку преградата,значи задниот дел(вакумот) звучникот беше буткачот а другиот од каде што излегуваше звукот(делот кај цевката) е со променет поларитет.Вуферот немаше никаква сврзница и вадеше перфектен бас.Единствениот проблем беше тоа што го загреваше засилувачот повеќе одколку што треба,но тоа можеби беше затоа што свиреше на 2х30 ватен засилувач.............
Не ги помтам димензиите а го правев гледајки од оригиналот,сите мерки беа спазени и мислам дека преградата беше точно на средина.

Како ги имаше врзано звучниците? Едниот за едниот канал, другиот за другиот?

Valjda je ovako...

Dok sam crtao nisam mogao da vidim sta ste pisali...

Епа затоа пишав, ако е ваква изведата, ОК. Ама на долната страна од кутијата, нема кабли за приклучување на мрежен напон (додатно напојување за внатрешниот засилувач). Освен тоа, и на оваа слика се гледа дека нема внатрешен засилувач (ако се слични изведбите за сите SW модели на Jamo од тој период).



Се гледаат свртниците, цевката, звучниците, ама па не гледам засилувач, трафо... значи изгледа е пасивен.

Ме превари- види горе!! Сигналот за сателити се зема од левиот и десниот влез стерео на појачувачот! Сепак ,Гига, иако се носи ( само се носи) на секој звучник посебно од Л и Р каналот не може да се зборува за* стерео* .Поимот стерео има друго значење.

Како што пишав, не зборував за звукот кој се слуша од кутијата. Јасно е дека моно ќе се слуша, нема теорија да чуеш стерео. Дури и два tweet-ери да се поставени еден до друг, се губи поентата на стерео звукот, но тоа не значи дека не се во стерео врска, дека се електрично, врзни во стерео ;). Веројатно, сега се разбравме.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #69 on 12.02.2013, Tuesday, 23:51:12 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 23:54:15) »
Користев ресивер Панасоник 5+1 со моно излез за вуфер приклучено на 2х30 вати засилувач..............

Мислам дека станува збор за два различни модела,сликата од Гига е SW200, сликата од Жан е SW22o II...........Овој без римско II е со засилувач внатре..............
Дарко

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #70 on 12.02.2013, Tuesday, 23:55:01 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 23:58:02) »
Subwoofer se nikada ne pravi u stereo izvedbi tj. zaseban za svaki kanal. Na tim frekvencama covek ne moze da odredi precizno odakle dolazi zvuk i vise ga oseca telom i grudnim kosem nego usima pa se sasvim gubi stereo efekat te stoga nema ni potrebe za levim i desnim subwooferom. Uvek se radi jedan subwoofer koji dobija kompozitni signal iz oba kanala ali frekventno ogranicen najcesce do 120-150Hz.
JAMO subwoofer kutija na slici NIJE STEREO i ima dva zvucnika koji su vezani u protiv-fazi i rade kao jedan zvucnik nisu svaki za zaseban kanal... rade zajedno u IZOBARIC ili PUSH-PULL konfiguraciji.

Непрецизно се изразив, али ни Doca не е у право за другото.
Субвуферот треба од стерео сигнал (лев плус десен) да направи еден моно. Обично субвуферите се активни и тоа го прави електрониката на улаз, се собираат левиот и десниот канал и прават композитен моно сигнал кој после иде на моно појачало и на еден звучник од субвуферот. Кај пасивните субвуфери собирањето на левиот и десниот канал се прави или преку еден звучник со дупла намотка или преку два звучника пуш-пул споени. Кај Jamo SW200 е вториов принцип - на едниот звучник иде сигнал од левиот канал а на другиот звучник иде сигнал од десниот канал. Тоа е стерео сигнал,према тоа може да се каже дека Jamo SW200 е стерео субвуфер иако тоа не е баш прецизно. Пошто двата звучника физички се споени со мал волумен воздух тие и двата се движат исто па заедно даваат композитен моно сигнал собран од левиот и десниот канал.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #71 on 12.02.2013, Tuesday, 23:56:38 »
Ja na slici ne mogu da vidim da li ima prikljucak za napajanje iz mreze ili nema. pretpostavio sam da ima pa sam tako i nacrtao. E ako nema nikakvog napajanja onda je to mala zagonetka kako su kombinovali oba kanala i kako su resili pasivnu skretnicu na tako niskoj frekvenci a da sve to valja. Tu bi komponente bile ogromne (zavojnice i kondenzatori) ili bi bile neke divlje niskobudzetne varijante sa gvozdenim jezgrima i elektrolitima...

Sve u svemu, stvarno iskreno mislim i savetujem da se okanete ovog tipa kutija jer ovo trazi dosta toga da bi valjalo. Moze se uraditi sasvim dobar SUB u klasicnom stilu i bez filozofija i komplikacija.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #72 on 12.02.2013, Tuesday, 23:59:11 »
Valjda je ovako...

Не е, Jamo SW 200 е пасивен, без појачало.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #73 on 13.02.2013, Wednesday, 00:00:24 »
Непрецизно се изразив, али ни Doca не е у право за другото.
Субвуферот треба од стерео сигнал (лев плус десен) да направи еден моно. Обично субвуферите се активни и тоа го прави електрониката на улаз, се собираат левиот и десниот канал и правафт композитен моно сигнал кој после иде на моно појачало и на еден звучник од субвуферот. Кај пасивните субвуфери собирањето на левиот и десниот канал се прави или преку еден звучник со дупла намотка или преку два звучника пуш-пул споени. Кај Jamo SW200 е вториов принцип - на едниот звучник иде сигнал од левиот канал а на другиот звучник иде сигнал од десниот канал. Тоа е стерео сигнал,према тоа може да се каже дека Jamo SW200 е стерео субвуфер иако тоа не е баш прецизно. Пошто двата звучника физички се споени со мал волумен воздух тие и двата се движат исто па заедно даваат композитен моно сигнал собран од левиот и десниот канал.

Е, тука сме ;D. Јас имам едно прашање од претходно ако знаеш и можеш да ми го одговориш ;D.

Ако едниот звучник е врзан нормално, а другиот противфазно, и притоа (на пример) на едниот звучник (на едниот канал) му доаѓа бас, а на пример, на другиот нема никаков сигнал (или многу послаб), басот од едниот звучник ќе предизвика вибрирање на мембраната и од другиот звучник, но, бидејќи на другиот звучник не доаѓа сигнал, намотката во звучникот до кој не доаѓа сигнал ќе почне да генерира ЕМС (нели, поради движењето на намотката во магнетно поле од перманентен магнет), односно ќе се појави наизменичен напон на краевите на звучникот кој (во тој момент) не работи. Овој напон ќе се „осети“ како повратен назад кон засилувачот, што се разбира, не е добро за засилувачот. Како го решаваат овој проблем конструкторите на звучници?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #74 on 13.02.2013, Wednesday, 00:02:20 »
Ako je tako kako kazes Maki, onda ne bih zeleo da imam taj Sub. Znam za taj koncept ali je on u glavnim i profi tokovima napusten pre 40-50godina jer se nije dobro pokazao sta god da se pokusavalo. Radi to, duva to bas ali nije kako treba . Ima mnogo intermodulacija i "povlacenja" jer sadrzaj signala nije isti u oba kanala. To nije dobar koncept.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!