Author Topic: Subwoofer Jamo SW200 II  (Read 17141 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #45 on 12.02.2013, Tuesday, 21:38:34 »

Ме преваривте Докторе.............
Ne znam da li sam dobro razumeo, ali ne vidim cime sam te prevario "ddd"?

Сакал дал го пише истото ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #46 on 12.02.2013, Tuesday, 21:39:56 »
Aha... u mom jeziku nije isto znacenje.
Izvinjavam se!
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #47 on 12.02.2013, Tuesday, 21:41:06 (Edited 12.04.2013, Friday, 15:42:00) »
Aha... u mom jeziku nije isto znacenje.
Izvinjavam se!

 ;)Моја е грешката се извинувам требаше да ми текне............ ;D




Јас мислам дека така треба да изгледа.................
Мислам дека го разбирате цртежот.Дали цевката треба да ја пробие преградата и да влезе во затворениот дел???

Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #48 on 12.02.2013, Tuesday, 21:54:59 »
Добро,не ми беше намерата шеми да ставам ,туку да го потенцирам она што и јас и Дока го кажавме- не постои стерео вуфер.Ама,ако јас само го кажев ке бев веројатно побиван,напаѓан,панекако  ми е мило што Дока се јави ;D ,така што тврдењето е поткрепено,Е сега,момче младо,ти одлучи си што ке правиш! Изработката на изобарик кутија бара многу предзнаење,добар алат (или столар) и добра пресметка,Значи не ти препорачувам да ја копираш Џамо кутијата,пред се поради тоа што прво и прво велиш дека немаш басови купено,ако те разбрав добро.Второ и со еден добар бас (10 илил12 инчи) се прави добар вуфер.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #49 on 12.02.2013, Tuesday, 21:55:05 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 21:57:23) »
Моментално сум на стариот компјутер на кој немам програми за цртање.........Подолу има прикачено цртеж ама во ВОРД па ако има некој да ја нацрта и прикачи па јас ке ја избришам оваа порака........
Јас мислам дека така треба да изгледа.

Немој да ја бришеш пораката, така губиме податоци за attachment-от, подоцна ќе биде рачно избришана, во меѓувреме, ти ја edit-ирав пораката и ти ја вметнав сликата во неа.

Back on topic. Изгледа Maki ке да е во право. Побарав некои слики од долниот панел на Jamo SW200. Изгледа навистина така се врзува, едниот звучник за едниот канал, другиот за другиот канал. Мене само тоа ми прави логика од ваква пасивна конструкција, како на сликиве долу, значи стерео е ;D.



It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #50 on 12.02.2013, Tuesday, 21:59:32 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 22:01:38) »
Неможе во никој случај да биде стерео.Нема да свират исто и двете мембрани па ке се добие различен звук и различни поместувања на мембраните.Значи доаѓа стерео сигнал па се преработува преку филтер и се добива моно сигнал..........Погоре имаш шема од филтерот.....Инаку внатре има предзасилувач и за вуферот и за два сателити.
Дарко

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #51 on 12.02.2013, Tuesday, 22:03:21 »
Pogresno tumacite tu sliku na kutiji JAMO.
Kao sto vidis iz nekog pojacala koje oni zovu "amplifier" se kablovima ulazi na "unutrasnje" parove zvucnickih banana. Sa spoljnih parova banana se kablovima ide na levu i desnu normalnu kutiju, a u samom tom uredjaju se dva dolazeca signala obradjuju , filtriraju i salju jednoj SUB kutiji. Ne znam ni za jednu firmu koja pravi i preporucuje stereo Subwoofere. Cak se i u 5-kanalnim i 7-kanalnim sistemima koristi samo jedan Sub. Zato i pise 5+1 ili 7+1.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #52 on 12.02.2013, Tuesday, 22:09:42 »
Неможе во никој случај да биде стерео.Нема да свират исто и двете мембрани па ке се добие различен звук и различни поместувања на мембраните.Значи доаѓа стерео сигнал па се преработува преку филтер и се добива моно сигнал..........Погоре имаш шема од филтерот.....

Ова се пасивни кутии колку што разбрав, така? Автоматски, нема друг начин да се реши ова, мора да бидат врзани еден звучник за еден канал, друг за друг канал. Колкава сакаш обработка на сигналот прави, ако кутиите се пасивни, нема начин добро да се одвојат лев од десен канал, за потоа сигналот да оди кон сателитите (како што е и пишано на сликите на долните панели од woofer-от, сигналот прво оди за woofer-от, па потоа од него се зема сигнал за лев и десен канал, од каде следува дека најверојатно има само нископропусен пасивен филтерски степен за woofer-от и евентуално високопропусен пасивен филтерски степен за сателитите, немам видено шема, но ако некој има, нека post-ира, веднаш ќе се види што и каква е конструкцијата). Не викам дека не си во право, да, во принцип, нема да свират исто и двете мембрани, едната „ќе враќа“ назад кон засилувачот напон ако само едната мембрана се движи (има бас само на едниот канал) и ова не е во ред. Но, кој знае, можеби Jamo некако го решиле и ова. На пример, можеби со некоја многу моќна диода... не знам, дур не видам шема, не можам да тврдам, но според ознаките на долната страна од кутијата, при што претпоставувам дека woofer-от е пасивен, нема друг начин да се реши ова. Мора да е решено така, еден звучник за еден канал, друг звучник за друг канал.

И каде е шемата за филтерот? Јас само ја гледам шемата за врзување на сателитите и woofer-от, што нормално и треба да ја има (ако не знам како да ги врзам, како ќе ги поврзам за засилувачот ;D). Ако има некој шема од пасивната свртница, нека ја стави, дајте навистина да видиме како е решен пасивниот филтерски степен, бидејќи освен „еден звучник за еден канал“, мене друго не ми прави логика.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #53 on 12.02.2013, Tuesday, 22:10:21 »
Гига - у грешка си! Прво- ова кутија дали е активна или пасивна? Второ- пуш пул е врзана затоа што додека на едниот звучник доаѓа позитивна полупериода,на вториот е обратно - иде негативна.Значи на српски * повуци-потегни) или по нашки - туркај/влечи! Ако двата звучника имаат иста периода тогаш мембраните ке се судираат и ке дојде до кинење на мембраните.Значи.овој начин на работа се зема за да се зголеми (или одржи висок) притисокот во секој момент и со помал засилувач да се  постигне помоќен звук,барем така теоретски стојат работите.На твоите фотографии се гледа дека постои поврзаност со лев и десен канал и излез за лев и десен сателит.Внатре е само пасивна свртница.Впрочем,гледај ја шемата која ја ставив или она од Б.Јагодиќ- активмата свртница зема сигнал од лев и десен канал,ама испраќа моно сигнал за вуферот.Овде се работи за мали,2.1 вувер/сателити ,а можеш да отвориш еден компјутерски сет и да се уверишначи ,сепак не се работи за стерео ефект кој би го давал вуферот.Дока добро кажа - тие ниски фреквенции повеке се осеќаат,отколку слушаат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #54 on 12.02.2013, Tuesday, 22:28:52 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 22:50:48) »
Чекајте, значи прво да разјасниме дали кутијава е пасивна или активна. На сликите од долниот панел, јас не гледам кабли за мрежен напон, така да претпоставив дека е пасивна. Ако е активна, и те како има добри начини и шеми за сумирање на лев и десен канал во еден моно канал (за subwoofer-от), а притоа, левиот и десниот канал да останат прилично „недопрени“ („неизмиксани“) за да може потоа сигналот да се прати кон засилувач за левиот и десниот сателит. Ако кутијата е пасивна, нема начин да се изведе ова. Ќе ги измиксаш каналите во моно, ама ај потоа врати ги назад во стерео за сателитите (притоа, се разбира, да нема потреба од уште еден засилувач за засилување на сателитите, значи се да биде изведено со само еден засилувач). Ако има, пишете, нема проблем, дајте шема, ќе разгледам, баш ме интересира како е изведено тоа. За пасивна варијанта, освен еден звучник за еден канал, друго логично решение нема.

batka, јасно ми е како оди логиката на push-pull комбинација, истото е и кај засилувачите во B (и AB) класа. Нема некоја голема мистерија. Поентата ми беше: ако едниот канал свири тивко, а другиот гласно, оној кој свири гласно „ќе го влече и бутка“ оној кој свири тивко (нели, има воздух измеѓу двата, а бидејќи се и херметички врзани еден за друг, хеметички е изолиран и воздухот измеѓу нив, така да, мора поместувањето на мембраните да е сразмерно, ако претпоставиме дека воздухот е нестислива мешавина на гасови), така да, ќе се јави ЕМС на краевите на оној звучник кој свири тивко (место потрошувач, ќе се однесува како генератор), а тој повратен напон (ЕМС) ќе се враќа кон засилувачот. Овие повратни „ефекти“, кај многу уреди, се решаваат со поставување на диода во серија, што е одлично решение за импулсни кола, а до сега, немам видено вакви изведби кај звучници, можеби и има, не знам, ама јас немам видено. Затоа пишав дека имаме проблем со повратен напон кон засилувачот, кој ќе се јави на оној канал кој свири потивко.

Поентата ми е: да, овој звучник ќе работи во моно мод, но тоа не е решено со електроника. Ти баш тоа го имаш пишано batka. Едниот звучник ќе биде контролиран од излезот за едниот канал на засилувачот, другиот за другиот канал, поради самата конструкција, а и поради фактот што (како што пиша Doca) човечкото уво не разликува „лев десен канал“ на многу ниски фреквенции, ова се ќе се слуша како моно, но тоа не го менува фактот дека всушност два звучника работат „еден за еден канал, друг за друг канал“.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #55 on 12.02.2013, Tuesday, 22:49:34 »
Дефинитивно се пасивни!! Второ,она што го слушаш како стерео звук пример - кога на едниот канал се снимени бас делници,а на вториот не според логиката на стереото ке работи само едниот звучник бидејки само тој прима + сигнал.Е,а вториот?? Е,па ке изиграва пасивна мембрана која само ке го зголемува зв.притисок.Значи ,пак доаѓаме до референцата -што е стерео звук?Делење по каналите! А дали кај вуферот има делење на каналите или звукот во злучајот излегува од едно место,кое до душа -само го осеќаме како дрмање или потрес.Има ли тука стерео звук? Тоа што пуш пулот се врзува на двата канала е само поради можноста постојано едниот да е секогаш со позитивна периода,те звучниот рпитисок да се одржува висок.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #56 on 12.02.2013, Tuesday, 22:52:46 »
Ja nisam nikada video taj sub niti bilo koji od te firme i samo mogu da logicki zakljucujem na osnovu slike koju ste postavili. Sta je stvarno od neke elektronike u toj kutiji, to ne smem 100% da tvrdim vec pretpostavljam, a ono sto tvrdim je da ta dva drajvera u JAMO kutiji koji membranama gledaju jedan prema drugom sigurno nisu u stereo izvedbi vec rade vezani antiparalelno u izobarik konfiguraciji.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #57 on 12.02.2013, Tuesday, 23:03:26 »
Дефинитивно се пасивни!! Второ,она што го слушаш како стерео звук пример - кога на едниот канал се снимени бас делници,а на вториот не според логиката на стереото ке работи само едниот звучник бидејки само тој прима + сигнал.Е,а вториот?? Е,па ке изиграва пасивна мембрана која само ке го зголемува зв.притисок.

Не, ќе се јави и повратна ЕМС поради фактот што има „движечка намотка во перманентно магнетно поле“. Тоа предизвикува појава на ЕМС. Едниот звучни („активниот“) го бутка и влече другиот („пасивниот“), а тоа се смета за „движечка намотка во перманентано магнетно поле (магнетот на „пасивниот“ звучник)“. Како што реков, другиот звучник ќе се однесува како генератор. Е сега, дали оваа ЕМС ќе пречи на засилувачот или не... тоа е сосема друго прашање. Ако напонот има прилично голема вредност, да, најверојатно ќе пречи. При помали моќност, не, најверојатно нема да пречи. Како Jamo го решиле овој проблем, не знам, само знам дека во електрониката, ова најчесто се решава со поставување на диода во серија со звучникот. Но, тогаш па имаме друг проблем, таа диода ќе пропушта само позитивни полупериоди. Затоа реков дека не знам како би било се ова решено дур не видам шема од филтерскиот степен на Jamo SW200 (не некоја преправка, оригиналната шема).

Значи ,пак доаѓаме до референцата -што е стерео звук?Делење по каналите! А дали кај вуферот има делење на каналите или звукот во злучајот излегува од едно место,кое до душа -само го осеќаме како дрмање или потрес.Има ли тука стерео звук? Тоа што пуш пулот се врзува на двата канала е само поради можноста постојано едниот да е секогаш со позитивна периода,те звучниот рпитисок да се одржува висок.

Јас никогаш не спомнав дека звучникот дава стерео звук (можеби погрешно сум бил разбран). Само пишав дека внатрешната врска на двата звучника кои се врзани во push-pull, најверојатно е стерео бидејќи не друга начин тоа да се изведе, од woofer-от се зема стерео сигналот за сателитите. Пасивно, нема начин да направиш моно сигнал, да ги врзеш двата звучника во push-pull и потоа, на крајот, пак да добиеш стерео сигнал за двата сателити. Јас чисто комнетирав за внатрешната електрична конструкција, а инаку, да, како сакаш врзи ги звучниците, ако се толку блиску еден до друг и згора на тоа, ако станува збор за woofer, се разбира дека целиот концепт на стерео се губи, ова е повеќе од јасно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #58 on 12.02.2013, Tuesday, 23:09:09 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 23:15:21) »
Дали би можеле да врземе два баса во таква кутија само обратно врзани со поларитетите,нормално со свртница,.со тоа што да предвидиме  превртувач на фаза за еден звучник ? 8) може би можеле,ама ке биде скапа работа ;D Јамо го решиле проблемот на ЕМС со еден поголем калем и кондензатор паралелно со басот.Иначе.еве една конструкција со пасивна мембрана .Ова би бил обратно од изобарик,а ефектот ист! Зголемување(пасивно) на потисокот

Споено мислење: [time]12 Февруари 2013, 23:11:53[/time]
Сигналот за сателитите (пасивни се) се зема пред сигналот за вуферот.Тоа беше и проблем кај овие Џамо комбинации,каде попушташ звук за вуферот,а немаш контрола за сателитите и тие често *пукаа* при форсирана работа.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Subwoofer Jamo SW200 II
« Reply #59 on 12.02.2013, Tuesday, 23:14:01 »
Надворешни димензии на Jamo SW200 се 43х30х23cm

Маки ги даде овие димензии но некако по изгледот на кутијата не се баш логични.Околу цевката пак ке прашам,дали треба да оди преку преградата и ако е така на кој звучник треба да се смени поларитетот???
Дарко