Author Topic: Шема за засилувач од 0,5 - 1 W на 2,4 GHz  (Read 2860 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Шема за засилувач од 0,5 - 1 W на 2,4 GHz
« Opened on 20.01.2013, Sunday, 01:03:52 (Edited 20.01.2013, Sunday, 06:02:15) »
Ајде колеги , ве молам не ми велете дека не е возможно .. Макар и со SMD компоненти да е .. дајте некоја шема да разгледаме .. Ме интересира ! :D ;D

Значи би сакал да го поврзам на 50mW излез од рутер кој служи како приклучок за антена .. :)

Би можело нешто вакво  ?



Која е разликата од првата и втората шема ? Во моќноста .. :)

Ако не е тоа тоа , дајте некоја шемичка .. :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да те разочарам, не покаушавај да правиш засилувач во аматерски услови и без доволно знаење за сите проблеми на 2.4 гига.Неблагодарно е да фрлаш пари,подобро побарај некој готов фабрички уред.

Trolko

  • Guest
Да те разочарам, не покаушавај да правиш засилувач во аматерски услови и без доволно знаење за сите проблеми на 2.4 гига.Неблагодарно е да фрлаш пари,подобро побарај некој готов фабрички уред.

Totally agreed.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Епа во ред Батка , но кај би можел во Македонија да најдам таков уред ? :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види,најлесно е да набавиш некој Линксис рутер и да му го замениш излезниот транзистор со појак.На нашиов Форум немало,колку што пратам, таква модификација објавено,ама имам среќавано на повеќе странски форуми,па побарај некаде и прави.Во МК не сум сретнал ниедна фирма да нуди такво нешто за аматери ,а за професионални  работи има ,ама се прескапи .

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Мора да е Линксис ?  :o

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најпроверена работа,а ако побараш ке видиш дека такви модификации се веке правени и се успешни.За други марки мораш сам да пробаш и да преправаш,ако успееш да најдеш соодветни појаки замени.Ризикот е поголем.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Шема за засилувач од 0,5 - 1 W на 2,4 GHz
« Reply #7 on 20.01.2013, Sunday, 17:08:29 (Edited 20.01.2013, Sunday, 17:17:59) »
Скапи се овие линксус .. Ништо од оваа помисла .. Батка има доста транзистори што работат на таа фреквенција .. не ми е јасно како неможе да се најде шема  :-[ Да најдеме нешто што би издржало 50mW на влез од излезот на рутерот а на излез би дало од 0,5 до 1W максимум ..

Оваа шема би била добра ? некое твое гледање и мислење за неа ? :)

Code: [Select]
http://www.geniusnet.sk/om3bc/datasheets/AI_BFG425W_21W_2400M_1.pdf
Или можеби оваа ? :)

Code: [Select]
http://www.nxp.com/documents/application_note/AI_BFG480W_2400M.pdf

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мора да е Линксис ?  :o

Скапи се овие линксус

Сите светски стандарди се водат по нив ;D. На Cisco се, што очекуваш ;D. Мое мислење е дека се малку преценети, но, што би рекол народот, „им се може“. Сите се водат по нивните стандарди за Ethernet и Wi-Fi и сега може што сака да прават ::). Одличен бизнис ;). Направи нешто што сите ќе го користат, направи фирма која ќе произведува се од тој дијапазон, наплати X2 или X3 од тоа што нормално чини уредот ;).

Оваа шема би била добра ? некое твое гледање и мислење за неа ? :)

Code: [Select]
http://www.geniusnet.sk/om3bc/datasheets/AI_BFG425W_21W_2400M_1.pdf

Ова е прекомплицирано за аматерска изведба. На 2.4GHz не владеат баш закони 2+2=4. Таму ептен доаѓаат до израз сите паразитни карактеристики на компонентите, скоро се е нелинеарно, итн. Затоа ретко кој се нафаќа да прави вакво нешто. Шансите за успех се многу мали без адекватна мерна опрема, која, за волку високи фреквенции, е прескапа и ја имаат само во добро опремени фирми (кои, колку што знам, ги нема кај нас) или универзитети (институти).

Или можеби оваа ? :)

Code: [Select]
http://www.nxp.com/documents/application_note/AI_BFG480W_2400M.pdf

Е, оваа вторава има шанси да ја направиш и да профункционира. Дали и како ќе работи... тоа е сосема трето прашање.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колкава е моќноста одприлика ? Бидејќи таму ништо непишува за тоа или можеби јас  незнам ..  :-X

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Скапи се овие линксус .. Ништо од оваа помисла .. Батка има доста транзистори што работат на таа фреквенција .. не ми е јасно како неможе да се најде шема  :-[ Да најдеме нешто што би издржало 50mW на влез од излезот на рутерот а на излез би дало од 0,5 до 1W максимум ..

Оваа шема би била добра ? некое твое гледање и мислење за неа ? :)

Code: [Select]
http://www.geniusnet.sk/om3bc/datasheets/AI_BFG425W_21W_2400M_1.pdf
Или можеби оваа ? :)

Code: [Select]
http://www.nxp.com/documents/application_note/AI_BFG480W_2400M.pdf

Сите шеми за *самоградба* кои се вртат на нетот се само  нечија пуста желба.Многу малку има способни ( читај -професионалци во таа област!) кои би се нафатиле да работат такво нешто.Прво затоа што се работи за лехерерски водови место намотки,специфични делови итн.Пример Линксис упаруваат транзистори,ама и блок кондензатори и отпорници до 3 децимала.Е,затоа се скапи.Овие преправки се ризик ,ама без ризик нема успех.Ако мислиш дека со 500 денари ке направиш чудо,да знаеш дека само *утка* можеш да направиш.Да се направи појачувач е можно.Ама,кога ке го појачаш сигналот може да внесеш брум,паразитни фреквенции,па хармоници ,И сигналот спрема сите параметри ке го појачаш ,ама кога треба да пренесеш пакет 100mb/sek нема ништо да добиеш!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
друга работа е што антената е за примопредавање, не е само во една насока :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Само еднаш сум пробал да заменам транзистор во излез  и беше успешно ,кога еден Линксис го *обработивме* и му ставив 30% појак транзистор.Тој модел на Линксис одамна не се продава,а проблем беше додатното ладење,па морав да ја бушам пластиката на кутијата и да ставам од надвор кулер од  4х4см за додатно ладење.По три месеци ми се јави проблем со подуени кондензатори,ама веројатно му го намалевме животниот век и рутерот издржа уште неполна година дена.Антената на рутерот не е проблем,со неа треба прво да експериментираш бидејки можеш релативно евтино да поминеш ( разгледај повеке типови,најдобро усмерени),можеш да пробаш да ја ставиш место LNB на некоја чинија и така да го зголемиш дометот.Ако е згодно  монтирај го целиот рутер во фокусот на чинијата. ;D

Trolko

  • Guest
Само еднаш сум пробал да заменам транзистор во излез  и беше успешно ,кога еден Линксис го *обработивме* и му ставив 30% појак транзистор.Тој модел на Линксис одамна не се продава,а проблем беше додатното ладење,па морав да ја бушам пластиката на кутијата и да ставам од надвор кулер од  4х4см за додатно ладење.По три месеци ми се јави проблем со подуени кондензатори,ама веројатно му го намалевме животниот век и рутерот издржа уште неполна година дена.Антената на рутерот не е проблем,со неа треба прво да експериментираш бидејки можеш релативно евтино да поминеш ( разгледај повеке типови,најдобро усмерени),можеш да пробаш да ја ставиш место LNB на некоја чинија и така да го зголемиш дометот.Ако е згодно  монтирај го целиот рутер во фокусот на чинијата. ;D

Баш ме интересира што модел на линксис рутер беше и што излезен степен му вгради нов ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шема за засилувач од 0,5 - 1 W на 2,4 GHz
« Reply #14 on 20.01.2013, Sunday, 21:26:53 (Edited 20.01.2013, Sunday, 21:31:52) »
Не му вградив излезен степен,само го заменив транзисторот,ништо друго.Моделот не го знам точно моментов,ама можам да видам.И тој е негде од пред 6-7 години.

Споено мислење: 20.01.2013, Sunday, 21:31:52
PS Види на линков,можеби некоја идеа ке ти дојде 8)

Code: [Select]
http://www.usbwifi.orconhosting.net.nz/