Author Topic: Пелтиеров модул - колку е ефикасно  (Read 1347 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Пелтиеров модул - колку е ефикасно
« Opened on 30.06.2014, Monday, 00:16:31 (Edited 03.07.2014, Thursday, 14:26:08) »
Дали некој има некое знаење во врска со пелтиеровите модули, јас имам дома такво фрижидерче, од чиста љубопитност го отворив да видам како функционира без фреон и успеав на интернет да дојдам до пелтиерот. Дали би ималo шанси да направам некоја да речам клима во кола со помош на ова?

Woodstove Green Power Generator - Thermoelectric Module - How do I get off the grid?

Offline Z32AL

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Може да направиш клима да, но незнам колку ќе биде ефикасна во поглед ладење / потрошена енергија.

Воглавно пелтиерите ги користат на малку *специфични* места, не се сеуште достапни како general-purpose замена на клими

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Јас нарачав преку e-bay ваков модул пред едно 4-5 години и правев некои експерименти... Кога ќе му донесеш напон 12 волти стварно едната страна се вжештува а другата се прави мраз ладна... е сега незнам колкава моќност се климите за во кола, овие чуда се декларирани на некојси 4 ампери (при 12 волти) тоа се 50 вати. Јас не го тестирав на таа струја - страв ми беше да не го прегорам.. пошто треба да имаш добри ладилници за да ја одведуваат топлината.
Според мене би требало да може да се направи.. ако не со еден, со неколку модули паралелно  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Да ти кажам право за во кола можи нема да можи поради просторот или сепак некако да се проектира со повеќе модули и ладилници ама за во некоја мала соба како шо е мојата напраена со полиуретански панели шо држат ненормална изолација има да биди перфектно решение. А и има одредена вредност на температура до која можат да достигнат зависно од надворешната температура, мислам дека 16-18 степени беше, така да таман иди. На ибеј по шо цена се движат сеа ?

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Сега се 2,5 долари  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Во последно на некои лаптопи процесорот(и сите делој што греат) се обложени со некој материја(сио2дали беше не нзма точно), така да добар дел од топлината ја враќаат во батеријата. Со оглед на тоа дека колите користат само 20-35% од енергијата, се друго оди во топлина, може да се направи доста ефикасен ото мотор со вакви материјали.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
јака работа за ладење процесор  ;D ;D ;D
Hams do it! With Frequency

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
јака работа за ладење процесор  ;D ;D ;D
да беше така ќе имаа примена, ова ти е “више дара него масти“, наменето е за 10-15 литри запремнина да ја лаодржаваат ниска температурата за храна

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Јас во колата дома ( Голф3 ) мислев да го правам ова само да го нарачам модулот од ебај, сеа се многу евтини ако некој исто сака да нарачам и за него истовремено, и ќе го правам со два ладњаци топлиот воздух да излегува надвор а ладниот да оди надоле во тунелот за парното, мислам дека колку толку ќе лади. Со два модули може да го правам, мислам дека ќе биде ефикасно :)

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Да кажиш и резултати, а модули со колкава димезија ке користиш, пошто јас ко шо гледав на нет ги има во различна димензија. Иначе на новите процесори веќе и имаат примена пошто таква потребата е, ако нема толкава потреба и ладилник со кулер доволен е.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Климите се со киловати, а со 50-100 вати ништо нема ни да изладиш ни да заштедиш...