Author Topic: Каде може во Скопје да се најдат добри ранци?  (Read 2128 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вака, имам потреба од добар квалитетен ранец. Значи не ми требаат Кинески од пазарче, не ми вршат работа, ги кинам за 5 или 6 месеци, па ги крпам, па на ништо не личат, плус, по некое време носење, многу се укрутува тоа PVC-то од кое се напправени :S. Пробував да ги поминам дупло штеповите одкако ќе ги купам, ама и тоа не функционираше, на крајот се кинеше материјалот (толку е квалитетен ::)).

Спремен сум да дадам до 1300, 1400 денари за добар ранец, не мора да е некој Samsonite, или нешто слично, не мора ни да е Salomon (плус, многу се скапи Salomon за квалитетот што го нудат). Ми треба издржлив ранец на кој може да му „правам што сакам и да не се скине“, ако ме разбирате што сакам да кажам ;D. Не мора да има преграда за лаптоп, и онака немам, ако има, не е проблем, но не е „фрка“ ако нема ;).

Побарав во Хубо, имаа убави ранци, ми се допаѓаа, плус, еден пријател ми ги препорача како многу добри, а не прескапи, ама па под 1800 денари, немаше нешто :S. По овие продавнициве за спортска опрема не сум ни побарал бидејќи знам дека под 3000 нема ништо, плус, повеќето од нив се баш спортски, во 1000 бои исшарани, итн., ми треба нешто едноставно, по можност црно, да има неколку прегради, не мора премогу да има, убаво би било да има и странични прегради. Ако ви е полесно, може да го сликам ранецот кој моментално го користам, да добиете подбра идеја што е тоа што го барам ;).

Благодарам однапред ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Виде таму кај тебе во хајтек? ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Јас имам Dakine ранец од скејт шопот карши соборна го начекав на попуст за 1600денари ама бувкално вреди секоја пара. Пред година дена кога барав ранец и разгледував све живо и диво низ градот само оваа марка ми имаше поквалитетни материјали од другиве што ги сретнав кај нас

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Виде таму кај тебе во хајтек? ;)

Хајтек ???. Кај е тоа ???. Уште побитно, што е тоа ;D ???.

Јас имам Dakine ранец од скејт шопот карши соборна го начекав на попуст за 1600денари ама бувкално вреди секоја пара. Пред година дена кога барав ранец и разгледував све живо и диво низ градот само оваа марка ми имаше поквалитетни материјали од другиве што ги сретнав кај нас

Да, ама на попуст си го начекал... сега да бркам попусти... :S. Ми треба веднаш, најдоцна за недела дена, овој што го имам веќе не се носи :S.

Ај еве слика за да ви стане појасно што барам ;). Не гледајте колку е валкан, и мене ми се темни ;D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Ако бараш ваков исти како на сликава има на зелен пазар. Од таму купивме со еден другар.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Попустот и јас случајно го начекав коа ќе си низ град оди помини види што има можно е да начекаш нешто, ова ти кажувам дека истава марка и другари 2 ца ја имаат и другарка и сите сме презадоволни од квалитетот

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Хајтек е баш кај тебе, карши споредниот влез од рамстор, ќе ја видиш таблата, држат разна спортска опрема, па би требало и ранци да има.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако бараш ваков исти како на сликава има на зелен пазар. Од таму купивме со еден другар.

Не ист, поентата е да не е Кинески, не ми се допаѓа овој, се кине и по некое време се вкрутува многу.

Попустот и јас случајно го начекав коа ќе си низ град оди помини види што има можно е да начекаш нешто, ова ти кажувам дека истава марка и другари 2 ца ја имаат и другарка и сите сме презадоволни од квалитетот

Хајтек е баш кај тебе, карши споредниот влез од рамстор, ќе ја видиш таблата, држат разна спортска опрема, па би требало и ранци да има.

Ај баш ќе разгледам и таму и таму ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Види и во Проспорт во ГТЦ на 2 кат, имаат добри ранци, ама не знам со цена како се.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Види и во Проспорт во ГТЦ на 2 кат, имаат добри ранци, ама не знам со цена како се.

Ај баш ќе разгледам и таму, ама тоа од понеделник ;).

Благодарам на сите за предлозите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."